Vzpomínka na divadelního režiséra Ivana Rajmonta a jeho setkání s architektem Josefem Pleskotem v baru u Michala Prokopa (2010)

Včera zesnulý Ivan Rajmont byl odbornou veřejností řazen ke špičkám moderní divadelní režie již před listopadovým převratem v roce 1989. Po mnoha úspěšných letech v ústeckém Činoherním studiu se skvěle uvedl v pražském Divadle Na zábradlí a odtud už vedla v revolučních týdnech cesta do činohry Národního divadla, které osm let šéfoval a uskutečnil její rozsáhlou reorganizaci. Režisér Ivan Rajmont má na svém kontě desítky úspěšných inscenací, mezi nimi především nastudování Sluhy dvou pánů s Miroslavem Donutilem, která za více než dvacet let na repertoáru Zlaté kapličky přesáhla pět set repríz. Výrazný kritický a divácky ohlas měla i jeho legendární inscenace Jakub a jeho pán vytvořená původně pro ústecké Činoherní studio, kde byla od premiéry roku 1975 odehrána ve více než dvě stě reprízách, Strýček Váňa s Miroslavem Macháčkem v hlavní roli (1990) či Petrolejové lampy nastudované pro Klicperovo divadlo (2016). Minulý rok uvedlo Divadlo na Vinohradech v jeho režii komedii Pavla Landovského Hodinový hoteliér. Ivan Rajmont se kromě divadelní praxe rovněž dlouhá léta věnoval i výchově divadelního dorostu jako pedagog DAMU.

Zavzpomínejme na tuto výraznou osobnost českého divadla, která se v baru Michala Prokopa setkala před pěti lety s neméně výrazným umělecem, architektem Josefem Pleskotem. Společně si povídali o tom, jak se divadlo jako jedno z nejpomíjivějších umění a architektura, jejíž díla přetrvávají celé věky, mohou vzájemně prolínat.

Ivan Rajmont
režisér a pedagog

Ivan Rajmont

* 9. 7. 1945

† 7. 12. 2015


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 ST