Uvedení jednoho z dílů tohoto cyklu je vzpomínkou na Radoslava Brzobohatého, který náhle zemřel. Připomeňme si tuto hereckou osobnost v rozhovoru s Michalem Prokopem a jeho dalším hostem (2003). Připravili: M. Prokop, J. Lacina, J. Věrčák a T. Kopáčová

Vladimír Remek

Klikněte pro větší obrázek Před pětadvaceti lety byl nejslavnějším Čechem. Dneska je pro mnohé odepsaným symbolem minulého režimu, pro jiné člověkem, kterého by rádi viděli jako prezidenta, pro pamětníky často postavou z dobových anekdot - to vše díky svému výjimečnému postavení prvního a zatím jediného Čecha, který letěl do vesmíru. Syn slovenského otce - generála a české matky narozený v roce čtyřicet osm byl nejen politicky ideálním adeptem pro tento úkol, ale zároveň byl i vysoce kvalifikovaným stíhacím pilotem, jenž dokázal projít všemi náročnými testy a zvládnout výcvik, který rozhodně nebyl pro padavky. Paradoxně ho o profesi letce, připravil režim, jehož byl hrdinou, a ten současný ho na svá prsa rozhodně nepřivinul. Dnes obchodní rada českého vyslanectví v Moskvě - plukovním ve výslužbě, kosmonaut Vladimír Remek.

Radoslav Brzobohatý

Na jeho kariéře lze vystopovat všechny zákruty a úskalí, které mohly potkat vynikajícího herce ve složitých politických podmínkách, jimiž jeho generace musela projít. Takže vedle skvělých rolí v trezorových filmech, jakými byli Jasného Všichni dobří rodáci či Kachyňovo Ucho či v legendární inscenaci vinohradského divadla Král Krysa, najdeme na jeho kontě například i roli „zrádce a agenta západních výzvědných služeb“ v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana. Představitel tvrdých chlapáků s pověstí úspěšného svůdce žen, náruživý zpěvák hereckých šansonů a lidových písní, jako představitel Řeka Zorby v nastudování stejnojmenného muzikálu znovu vyprodával hlediště. Smutná zpráva o jeho úmrtí přišla ve středu 12. září 2012, den před jeho 80. narozeninami.

* 13. 9. 1932

† 12. 9. 2012


Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3