Dvě legendy svého oboru. Zakladatel protialkoholní léčby lékař Jaroslav Skála a mim Boris Hybner v baru u Michala Prokopa (2003). Uvádíme k uctění památky významného představitele české pantomimické školy, herce, scenáristy, režiséra a pedagoga, který zemřel včera ve věku 74 let.

Úvodní slovo Michala Prokopa: „Vážení diváci, díl Krásných ztrát, který vzápětí uvidíte, vysílala Česká televize v březnu roku 2003. Vynálezce záchytných stanic a guru protialkoholní léčby doktor Jaroslav Skála se v něm potkal se svým někdejším pacientem – mimem Borisem Hybnerem, jenž patří mezi ty šťastnější, kteří svůj souboj s démonem alkoholu vyhráli. Boris, který si pořídil ve druhém manželství dvě malé děti, vyhrál nedávno i souboj s dalším zákeřným nepřítelem – rakovinou. Docent Skála se dožil úctyhodných jedenadevadesáti let. Před dvěma lety spolu s ním odešla jedna z legend české medicíny, jejíž jméno se stalo přímo symbolem oboru. Přestože v době natáčení měl velké problémy se sluchem, na výsledku to – doufám – není příliš znát.“

Docent Jaroslav Skála se u nás, v zemi proslulé obrovskou spotřebou piva, ale i jiných alkoholů, stal legendou. V padesátých letech zakládal v Praze první protialkoholní „záchytku“ na světě, pod jeho vedením se své závislosti snažily zbavit tisíce klientů a ti – ať už z vděku či nevděku – šíří o fenoménu „Skála“ pověsti i anekdoty. Ačkoliv už přes padesát let sám nevzal alkohol do úst, pozvání do baru Krásný ztráty v roce 2003 přijal. A společně s ním jeden z jeho někdejších klientů, dnes dlouholetý zapřísáhlý abstinent, ale především legendární mim a clown, spolutvůrce slavné pantomimické generace šedesátých let, herec a prý dokonce bluesman – Boris Hybner. Ze dvou starých známých už na tomto světě zůstal jenom Boris Hybner. Možná ale, že docent Jaroslav Skala na nás na všechny občas nenápadně dohlíží odněkud shůry.

* 5. 8. 1941

† 2. 4. 2016


Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 4:3