Kabaretiér, literát a autor písňových textů Jan Vodňanský, jenž včera oslavil 75. narozeniny, hostem v baru u Michala Prokopa (2002). Režie T. Kopáčová

Letošní jubilant Jan Vodňanský se do povědomí veřejnosti dostal v polovině šedesátých let, kdy se stal součástí autorské dvojice společně s hudebníkem Petrem Skoumalem. Tento tandem vydržel celých dvacet let, i navzdory k tomu, že se v období normalizace nesetkával s přízní vyšších míst. Jejich legendární představení našla jeviště a publikum v Činoherním klubu a později na jiných malých scénách. Do paměti diváků se z nich nejvíce zapsal kabaret S úsměvem idiota z roku 1969. Jejich divadelní programy měly formu scénických koláží parodických scének, básní a písniček, které zaujaly slovními hrami i osobitým absurdním a intelektuálním humorem. V něm bylo místo i pro ironické komentáře k politické situaci v zemi. Po podpisu Charty 77 byla Vodňanského umělecká činnost omezována, a v osmdesátých letech se tak téměř výhradně věnoval tvorbě pro děti – především písničkovým textům. Po roce 1989 se opět krátce spojil s Petrem Skoumalem, rovněž pořádal v zahraničí představení pro krajany a přednášel filozofii na Karlově univerzitě. Jako jedinečného autora literatury pro děti jej ministr kultury před několika lety ocenil titulem (dosud) Žijící národní poklad.

V baru Krásný ztráty se Jan Vodňanský setkal s významným českým egyptologem, vědcem a pedagogem Miroslavem Vernerem, za jehož týmem stojí nejprestižnější archeologické nálezy v oboru.

Jan Vodňanský
humorista, básník, zpěvák

Jan Vodňanský

* 19. 6. 1941


Stopáž28 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3