Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Zvířata z pražských pastvin (v zimě)

Pozemkový spolek Pražská pastvina se zasadil o to, že můžete vidět v Praze a blízkém okolí, jak se na do nedávné doby nevyužitých místech, která zarůstala, pasou ovce a kozy. Díky nim se na pastvinách daří zachraňovat ohrožené rostliny a znovu vypouštět vzácné motýly. Pastva má komunitní rozměr. Spolek pořádá kulturní akce přímo v krajině, čímž o sobě dává vědět, jeho členové seznamují ostatní s bohulibým záměrem zájmu o krajinu a inspirují celé rodiny k tomu, aby se na záchraně přírody ve velkoměstě podílely. Kdokoliv se bude chtít přidat k brigádám, nebo se zajít na některou z pastvin podívat, stačí se podívat na facebook nebo webovou stránku a domluvit se. Můžete i adoptovat některé zvíře, poučit se o motýlech a broucích, ovcích a kozách, užitečných i nepůvodních rostlinách, zkrátka podílet se na záchraně luk a stepí poblíž bydliště.

Teriéři

Norwich a Norfolk teriér

Jeden z nejmenších teriérů – norfolk – získává stále větší oblibu. Dalo by se o něm říci, že to je malý pes s velkou povahou. Má hrubou srst, která se upravuje trimováním. Je radostný, temperamentní a ničeho se nebojí. Má rád lidi, nepere se ani neničí domácnost. Je výborně ovladatelný a je s ním legrace. Je zcela nenáročný na výživu, péči a nevyžaduje ani nadměrný pohyb. Toto plemeno se hodí do každého prostředí a každé rodiny. Dožívá se 14-16 let.

O norwichovi by se dalo prohlásit téměř totéž, co o norfolkovi. Obě plemena jsou si velmi podobná a rozliší je především nesení uší. Norfolk je má klopené, norwich postavené. I norwich je nenáročný na péči, má hrubou srst, kterou je třeba občas otrimovat. Má temperament, jiskru, smysl pro humor a lásku k lidské i psí smečce. Dožívá se 14–16 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Pozitivní trénink namísto drezury

Téma drezury vyhrotila kauza nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl loni v červenci. Aktivisté poté předali ministerstvu zemědělství petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí. Ministerstvo zřejmě nenavrhne plošný zákaz drezury všech zvířat v cirkusech. Krotitelé kočkovitých šelem a medvědů ale budou muset získat licenci od Státní veterinární správy a chystaná novela zákona na ochranu zvířat by zakázala cvičení delfínů, přičemž zákaz drezury primátů, nosorožců, hrochů a žiraf platí od roku 2004. Přesto lidé chtějí vidět v cirkusech a veřejných vystoupeních cvičená zvířata. A to napříč všemi druhy: od psů a koní až třeba po papoušky. Co podle Františka Šusty, odborníka na trénink pozitivními metodami, odlišuje pozitivně vedené veřejné vystoupení od klasické cirkusové drezury? Jak se dá zvíře naučit poslušnosti a různým kouskům, aniž by strádalo, bylo týráno a dělalo to, co po něm člověk chce, zcela nerado? Jak vypadá pozitivní trénování zvířat v zoo, kde jde především o to, aby zdejší pracovníci mohli zvíře prohlédnout, ošetřit nebo přestěhovat? A co by měl vědět a umět soukromý chovatel, aby mohl bez týrání naučit zvíře nebo domácího mazlíka různým trikům?

Nabídka psů z Jimlína

Petr v.o.
Útulek pro opuštěná zvířata
Jimlín 242, okr. Louny
tel: 604451258
Č. ú.: 162445432/0600
www.utulek-jimlin.cz

Bron

Bron je jedenapůlletý kříženec jezevčíka a některého teriéra, který je v útulku rok. Býval dominantní, ale po kastraci se zcela uklidnil. Má dobré hygienické návyky a snese okolo sebe fenky nebo menší psy. Potřebuje někoho, kdo bude ochoten se mu věnovat a usměrnit jeho temperament správným směrem. Chvíli mu trvá, než naváže kontakt, takže s mazlením počkejte, až se sám rozhodne.

Mona

Mona je desetiletá kříženka německého ovčáka. I když je čistotná, má obroušené zuby, tak už se na ní musí opatrněji. Proto by se hodila do klidnější rodiny, ke starším lidem, neboť na vycházkách neutíká ani netáhne. Ostatních psů si nevšímá, zato vyhlíží hodné budoucí lidské kamarády s piškoty v kapsách.

Čárlí

Čárlího se majitel v létě vzdal, proto je nedůvěřivý k cizím lidem. Je mu sedm let. Nejspíš jde o křížence labradorského retrívra. Hledá páníka, jenž se mu bude věnovat a ke kterému se zakrátko bude tulit. Zatím je však opatrný a čeká, kdo si ho pamlsky získá.

Břéťa

Nalezenec Břéťa je dvouletý kříženec německého ovčáka, který potřeboval veterinární zásah. Z krku mu byly odstraněny dva zarostlé provázky z umělého lýka. Ale dobře se mu to hojí. Miluje lidi i ostatní zvířata. Má základní hygienické návyky, ale na vodítku táhne, potřebuje siláka, který ho zkrotí.

Carin

Carin je zatoulaná devítiletá fena německého ovčáka. Její tetování je bohužel nečitelné, ale už jí někdo vštípil základní vychování. Je kontaktní, k lidem přátelská, umí na povel sedni, lehni, na vodítku jde dobře a ostatních psů si spíše nevšímá. Ohlíží se hlavně po hodných lidech.

Míša

Míša je jedenapůlletá kříženka. Je trochu bázlivá a nedůvěřivá k novým podnětům, ale zvykne si, protože je hodná, má ráda procházky, pamlsky a těší se jako každá fenka na teplý pelíšek u hodných lidí, kteří ji naučí základní poslušnosti.

Pepin

Pepin je nalezený kříženec stafordšírského teriéra. Je mu odhadem pět a půl roku, má základní hygienické návyky, je kastrovaný a v kotci útulku bývá klidný. Jen na vodítku tahá, ale k lidem je milý a mazlivý, leč ostatní zvířata si vybírá.

George

George je zřejmě kříženec irského vlkodava s německým ovčákem. Jsou mu dva roky a je to nalezenec. Je čistotný, ale také nevychovaný puberťák, protože na procházkách hodně tahá, ale v kotci je klidný a potřebuje hodného a důsledného páníka.

Pes

Osamělý Sam

Němčovice jsou malá vesnice v Plzeňském kraji. Právě zde žije Helena, která pracuje v místním útulku pro psy. Ten pomohl vybudovat starosta obce Karel Ferschmann. Útulek se neustále rozrůstá a procházejí jím stále noví psi. Výmarský ohař Sam v něm však už dva roky čeká na svého majitele. Několikrát byl do útulku kvůli své dominantní povaze vrácen, a tak ho útulek raději už ani nenabízí. Najde se pro něho nová budoucnost? Ruda doporučuje, aby byl Samovi nastaven pevný řád. Je třeba naučit ho základní sadu povelů, ve kterých bude pokračovat i nový majitel.

Kočka

Dominantní Kája

Drahomíra žije sama s devíti kočkami v bytě 1+1 v Olomouci. Bohužel ne všechny se snesou tak, jak by si majitelka představovala. Kocour Kája je zdrojem problémů a útočí hlavně na kočku Sárinku. Dá se tato situace v tak malém bytě vůbec zlepšit? Klára doporučuje změnit podestýlku a rovněž pořídit otevřený kočičí záchod. Drahomíra by měla dát svým mazlíčkům více prostoru, aby si kočky mohly vyřešit svoji dominanci. Uvidíme, zda se za měsíc celá situace změní.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD