Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Naháči mezi morčaty

Bezsrstá morčata jsou inteligentní, roztomilá, komunikativní i snadněji ochočitelná a mazlivější než morčata opatřená srstí. Když se u nás začalo objevovat bezsrsté plemeno skinny, lidé netušili, že skinníci nejsou jediná holá morčátka. Další bezsrsté plemeno morčat – baldwini – byli vyšlechtěno a k nám dovezeno ze Spojených Států. Na rozdíl od skinníků, kteří se rodí již takoví, jací jsou celý život, baldwin se rodí se srstí, kterou v průběhu prvních několika týdnů života ztrácí, postupně od hlavičky přes bříško po zadeček – a vyklube se roztomilý, byť podivný tvor. Jeho vrásčitá kůže je na dotyk jiná, ne tak hebká, avšak teploučká a příjemná. V případě obou plemen holých morčat je třeba hlídat teplotu v bytě, jelikož bez chlupů potřebují více zahřívat než jejich osrstění bratříci. Také kvůli rychlejšímu spalování sežerou o něco víc krmiva než klasičtí chlupáči. Říká se, že jedno skinny morče spořádá stejně krmiva jako tři osrstěná morčata. Proto více vylučují a jejich klece je potřeba uklízet častěji. Bezsrsté morče si může pořídit každý, komu nevadí na dotek zvířecí kůže a netouží po hlazení srsti. Skinny i baldwin morčata jsou vhodná pro ty, kterým vadí zvířecí srst, ale máte-li alergii na lupy, seno nebo pot, ani tato morčata nejsou pro vás ta pravá. Jakmile si bezsrsté morčátko budete chtít pořídit, rozhodně se obraťte na ověřené chovatelské stanice. Dnes vám poradí Tiefenböckovi.

Teriéři

Kerry blue teriér

Středně velkému plemeni se někdy přezdívá „modrý kavalír“. Může za to barva srsti. Štěňata se rodí černá a jejich srst se postupně přebarvuje do modrošedé. Kerry blue byl vyšlechtěn jako lovecký pes se specializací na lov vyder a ondater. Lovecké vlohy mu nechybí, ale v současné době se používá spíše jako plemeno společensko-sportovní. Je hodně temperamentní a psi na rozdíl od fen bývají dominantní vůči ostatním čtyřnohým soupeřům. Srst mají jemnou, je třeba ji pravidelně česat a upravovat stříháním. Má ale tu výhodu, že nelíná. Kerry blue potřebuje laskavé, ale důsledné vedení. Je náročnější z pohledu potřeby pohybu a psychického zaměstnání. Dožívá se 13-15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Zachráníme polní ptáky?

Vědci z Karlovy univerzity publikovali dlouholetý výzkum, podle nějž od našeho vstupu do Evropské unie dramaticky ubývá polního ptactva. Mohou za to dotace do zemědělství. Vstup Česka do EU před čtrnácti lety přinesl tuzemskému hospodářství stovky miliard dotací, které putovaly i do projektů spojených s životním prostředím. Podle nové vědecké studie se nyní více než kdy jindy ukazuje, že šlo do jisté míry o „kontrakroky“. Přitom platí: zemědělské výnosy z jednoho hektaru se sice od roku 2004 zvedly zhruba o čtvrtinu, ovšem za totéž období ubyla třetina polních ptáků. Zmiňovanou studii otiskl časopis Conservation Letters, jenž patří k nevlivnějším mezinárodním periodikům zaměřeným na ochranu druhové pestrosti přírody. „V posledních desetiletích jsme svědky dramatického ochuzování přírodní rozmanitosti. V zemědělské krajině je její úbytek obzvlášť citelný a početnost polních ptáků se používá jako jeden z hlavních indikátorů, kterým se tento úbytek měří. Naše nová studie ukazuje, že ke zhoršení situace došlo po vstupu Česka do EU,“ vysvětluje hlavní autor studie, docent Jiří Reif z Přírodovědecké fakulty UK. O kolik procent ubylo ptáků v letech 1982–2017? Např.

Koroptev polní - 70%

Čejka chocholatá - 80%

Konipas luční - 95%

Linduška luční - 95%

Skřivan polní - 45%

Hrdlička divoká - 60%

Obecně se dosud mělo za to, že v případě východoevropských států vstupujících do EU nakonec nebude situace z pohledu rozmanitosti ptačích populací tak dramatická. Ale studie českých vědců ukazuje, že je. I v Česku ubývání opeřenců v posledních patnácti letech akceleruje. „Některé druhy jsou takřka na hraně vyhynutí. Například chocholouš obecný kdysi býval běžným ptáčkem, dnes zbývá jen několik jedinců. Populace koroptve polní je až na pětinovém stavu oproti roku 2000, rapidně mizí hrdlička divoká a t linduška luční v nížinách už prakticky není,“ říká ornitolog Jiří Zámečník. Ministerstvo životního prostředí posílá peníze majitelům polností, kteří obnovují remízky, meze osazené keři, stromořadí, mokřady nebo drobné vodní prvky, financuje vyhledávání, vyznačování a následnou ochranu ptačích hnízd přímo na zemědělských pozemcích. Krajinné prvky poskytují ptákům úkryt, hnízdní možnosti a pestrou potravní nabídku a tím umožňují jejich přežití a rozmnožování, ale ani tato opatření nestačí vykompenzovat škody vzniklé plošným dotováním produkce. I proto by se podle jejích autorů akutně měla změnit zemědělská dotační politika, aby kladla důraz na zachování živé přírody.

Zdroj: Pavel Švec, idnes.cz a doc. Jiří Reif

Nabídka psů z Hrachova

Domov Fauny s.r.o.
Hrachov 13
Krásná Hora nad Vltavou
Tel. 724133399
č. účtu: 4200343508/6800
www.domovfauny.cz

Rondo a Čiko

Rondo a Čiko jsou jedenáctiletí psí sourozenci – ohaři. Byli odchyceni v obci Černošice, ale jejich majitel se dostal do finanční tísně a o pejsky nejeví zájem. Temperamentní hafani jsou plní elánu. Proto se hodí k aktivním lidem a k domku se zahradou. Jsou to sice hodní kluci, ale jak zmerčí zvěř, tak tradá za ní. Na svůj věk nevypadají a jsou to super parťáci. Do nového domova mohou odejít i každý zvlášť.

Charlie

Charlie je devítiletý kříženec retrívra a staforda. Do útulku se dostal po odebrání z nevyhovujících podmínek. Jeho majitel ho měl na zahradě, kam však za ním jezdil jednou měsíčně. Takže pejsek byl odkázán na to, co mu kdo hodí přes plot. Charlie miluje vodu, procházky a piškotky. Ne s každým pejskem se však snese. Je vhodný k domku se zahradou.

Marley

Marley je sedmiletý labradorský retrívr, který miluje procházky. Majitel mu zemřel a Marley v dočasné péči pokousal při úklidu ošetřovatele. V útulku se však chová jako naprostý pohodář a mazel. Ale jakmile vidí někoho s klackem nebo násadou v ruce, tak by neváhal kousnout. Určitě si prožil své a toto jsou následky.

Snoopy

Snoopy je desetiletý pes plemene Cane Corso. Do útulku se dostal poté, co ho jeho necitlivý majitel vyhodil v zimě na mráz. Snoopy byl zpočátku nabroušený pes, ale postupně přišel na to, že že jsou i hodní lidé, a teď je z něj velký mazel. Když se stanete jeho parťákem. Je to také nekompromisní hlídač. Zaslouží si zkušeného chovatele a výběh u domku se zahradou.

Eda

Eda je osmiletý kříženec jezevčíka. Byl odchycen na silnici, kde zmateně pobíhal. Je to akční pejsek a velký mazel. Ideálně se hodí k aktivním důchodcům a k domku se zahradou, ale ani gaučíkem v bytě by nepohrdl.

Black

Black je ještě štěně. Je mu asi 12 až 16 měsíců a potuloval se po vesnici. Je to nevybouřené mládě, proto se hodí k aktivním lidem. Dokáže hodně vysoko skákat, miluje procházky a je to velký ohryzávač větví. Rozkouše každou, kterou najde.

Monty

Monty-vlastním jménem Bad, je sedmiletý münsterlandský ohař. Z paní, která ho uvázala v lese u stromu, se vyklubala majitelka, která se tak chtěla pejska zbavit. Monty je velký pohodář, mazel a naprosto úžasný parťák. Bude vám s ním velice dobře.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD