Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Záchranářský kříž pro statečné lidi i psy

Psi jsou nejen nejlepší přátelé člověka, ale i hrdinové, což dokazují příběhy lidí, kterým psi pomáhají, a každoročně se s některými z nich setkáváme při vyhlášení Zlatého záchranářského kříže, jímž jsou oceněni. Ceny za psí statečnost za rok 2016 loni dostal pes a tři fenky. Mezi nimi také Malina, kříženka malého vzrůstu, které se ujala v roce 2012 Zdenka Koldová. Fenka pocházela z nevyhovujících podmínek a zažila týrání. Následkem toho přišla o levé oko a trpí poúrazovou epilepsií. Teprve po třech letech převýchovy se z ní stala vyrovnaná fena. Paní Zdenka Koldová trpí diabetem, proto musí užívat inzulin. Hladina cukru v krvi jí často kolísá, a tak mívá skryté hyperglykemie a hypoglykemie. Svou fenku však naučila tyto záchvaty předvídat. Přicházející záchvat Malina oznámí štěkotem, skákáním a olizováním těla i obličeje. Díky jejímu varování si panička může hned aplikovat inzulín, aby u ní nedošlo ke kolapsu a stavu bezvědomí, vedoucímu k diabetickému kómatu. Paní Koldová je nevidomá a Malina jí pomáhá i tím, že jí usnadňuje orientaci v prostoru a vodí ji i na procházky do lesa. Navíc se Malina věnuje i canisterapii a pravidelně dochází do domova seniorů. Paní Koldová tvrdí, že je to její strážný anděl a byly si obě souzeny. Navíc si pořídila štěně belgického ovčáka, kterého rovněž vede ke canisterapii. Při vyhlašování letošního 19. ročníku Zlatého záchranářského kříže se seznámíte i s dalšími oceněnými a případem psa Barta.

Teriéři

Český teriér

Jak z názvu vyplývá, jedná se o naše národní a z pohledu mezinárodní kynologické organizace FCI řádně uznané plemeno. Český teriér vznikl v padesátých letech XX. století, a to z dalších teriérských plemen – skotského teriéra a sealyham teriéra. Šlechtěn byl jako malý lovecký pes se zaměřením na norování. Současným zástupcům plemene lovecké vlohy nechybí, plemeno se ale posunulo do kategorie plemen společenských. Český teriér patří mezi malá plemena. Má krásnou jemnější srst, která se upravuje stříháním a má tu výhodu, že vůbec nelíná. Český teriér je ve srovnání s ostatními teriérskými plemeny klidný. Nemá sklony se prát ani doma cokoliv ničit. Dobře se učí. Jako typický Čech má rád jídlo, a tedy mu hrozí i sklony k tloustnutí. Hodí se pro všechny věkové kategorie lidí, ale očekávat, že svého pána bude doprovázet na 50 km dlouhém výletě, není úplně ideální. Plemeno se dožívá 12-14 let.

Texty připravila Vladimíra Tichá

Čmelák – Společnost přátel přírody

Liberecká nezisková ekologická organizace Čmelák – Společnost přátel přírody je společenství lidí, které podporuje a provádí aktivity ve prospěch přírody a krajiny. Jejím cílem je nejen chránit, rozmnožovat a obnovovat rozmanitost přírody, ale zároveň spojovat tuto činnost s ekologickou výchovou a osvětou. Proto se například od roku 2004 věnují projektu Nový prales, kterým nedaleko Ještědu v severních Čechách chtějí ukázat, jak se z nepřirozené smrkové monokultury dá pro další generace vytvořit pestrý a živý smíšený les, v němž poté žijí různí živočichové. Jde o unikátní projekt ve střední Evropě, kvůli němuž bylo vykoupeno 35 hektarů živořícího porostu, odstraněna část smrků a na jejich místo vysázeno přes 70 tisíc jedlí, buků, javorů a dalších druhů dřevin, aby se sem spontánně navrátil život. Nový prales vytvoří druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les. Další iniciativou spolku Čmelák je revitalizace přírodně cenných mokřadů v Jablonném. Od roku 2005 zde ze zanedbané plochy s černými skládkami vytvořili malebné místo, kde našly útočiště chráněné rostliny a živočichové. Zároveň jsou mokřady vyhledávaným místem k rekreaci a odpočinku. Dnes v mokřadním parku najdete osm tůní, dřevěné chodníčky, lavičky, naučné cedule a mnoho dalšího. Do svých iniciativ zapojuje Čmelák také děti a věnuje se terénnímu vzdělávání a ekovýchově.

Zdroj: Čmelák

Nabídka psů z Ostrova

Městský útulek Bety Ostrov
Mořičovská 1371
Ostrov
Tel.: 601 087 018
Č. ú.: 115-3299820217/0100
www.utulekbety.cz

Ringo

Ringo je asi jedenáctiletý velký pes a je zvyklý být na zahradě. Je kontaktní, nekonfliktní a poslušný, zkrátka dobrák. Rychle si zvyká a adaptuje se na nové prostředí. Hodí se na zahradu s vysokým a dobře zabezpečeným plotem, aby neutekl.

Kuki

Kuki je jedenapůlletý středně veliký kříženec. Je hodný, ale ne moc poslušný, což bude muset napravit nový majitel. Kuki je hodně kontaktní a temperamentní, na vodítku dost tahá a chce běhat na volno. Je vhodný spíš do bytu k aktivnímu páníkovi.

Monty

Monty je pětiletý pejsek střední velikosti. Je mírně bojácný, k novému páníkovi potřebuje pomalu nabýt důvěry. Je to ale hodný a spíš submisivní pejsek. Je vhodný ke staršímu zájemci a pouze do bytu, protože umí přelézat ploty.

Denis

Denis je dvouletý pejsek střední velikosti. Ze začátku je nedůvěřivý a opatrný, ale rychle si zvykne svému páníčkovi bude věrný. Je hodný, kontaktní a poslušný, jen potřebuje trochu času na adaptaci. Doporučujeme ho k mladým a aktivně žijícím lidem do bytu, ale nikoli k malým dětem.

Nora

Nora je roční fenka střední velikosti. Je trochu bojácná, opatrná a lekavá a její adaptace bude delší. Je vhodná do bytu k trpělivému zájemci s citlivým přístupem, který jí dopřeje časté procházky. K dětem ji nedoporučujeme.

Elsa

Elsa je cca dvouletá kontaktní fenka střední velikosti. Je hodná, ale i temperamentní a dominantní. Bude jí dobře u aktivních mladých lidí v bytě i na zahradě. Elsa v životě zatím neměla štěstí, tak snad jí to noví páníci vynahradí.

Zuza

Zuza je jedenáctiletá fenka, která má stále dobrou náladu i přesto, že měla zdravotní potíže, které se musely řešit operací. Nyní je Zuzanka v pořádku, je milá, komunikativní a poslušná. Ve svém věku už potřebuje klid a je proto vhodná ke staršímu zájemci bez malých dětí.

Barča

Barča je třináctiletá fenka. A i když už hůře vidí a slyší, je stále čiperná a pomalé procházky jí nedělají problém. Je klidná, přítulná, poslušná a čistotná. Je také zvyklá na byt a pravidelné venčení. Ze dne na den přišla o paničku a svoje zázemí a stále se jí stýská. Hodí se ke starší paní do bytu.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD