Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Zvířata na vlnu (i pro radost)

V malé vsi Bošice v ladném podhůří Šumavy začala paní Jiřičková s manželem chovat zvířata nejen pro radost, ale i pro vlnu. Zaměřila se na chov quessantských ovcí – nejmenších ovcí na světě, krotkých lam, kašmírových koz a oslů. Dokázala vyměnit rušný život ve městě za klidnější život na farmě, a ještě si otevřela řemeslnou dílnu, kde vlnu svých zvířat zpracovává. Z tkalcovny je chráněná dílna, v níž vznikají postaru vyrobené kouzelné věci z vlny, kterou zde zpracovávají tradičně – spřádáním na kolovrátku. Seznamují rodiny i školní děti, které sem jezdí, se zvířaty i řemeslem, aby neupadlo v zapomnění. Mnohé děti prý ani netuší, kde se bere mléko či jak se říká mláďatům domácích zvířat. Ta si mohou osahat a vyzkoušet si, jak se vlna z nich zpracovává, jak se pere a plstí. Dozvědí se, co je to člunek, bidlen, krampl, sukadlo či motovidlo, které se dodnes používají. Techniku plstění už umí i školou povinná dcera.

Rodina Jiřičkova žije v souladu s přírodními rytmy a ekologickým přístupem. Jsou členy Českého svazu ochránců přírody Šumava. Svými akcemi vyjadřují přírodě respekt a zároveň jí děkují.

Paní Jiřičková říká: „…aby byl člověk šťastný, stačí opravdu málo. Naši předci to věděli mnohem lépe než my. Práce se zvířaty je úžasná, člověk při ní může vypnout. Vyrazila jsem do světa a došlo mi, že všude je to stejné. Když jsem se vracela a viděla tu naši krajinu, tak srdce zaplesalo. Manžel je strážce Národního parku Šumava. Také rád včelaří, vyrábíme vlastní med.“ S hospodařením pomáhají i děti. Jiřičkovi jsou vegetariáni, ale děti maso jedí, jim svou filozofii nevnucují. Pro ně je přínosný zvláště život blízko přírody. Jiřičkovi pořádají i kurzy, ale nejde jim v prvé řadě o zisk, spíše o to, aby lidé poznali kouzlo tradičního řemesla.

Teriéři

Skotský teriér

Najdete ho na fotografiích z 1. republiky, kdy „smeták“ patřil mezi nejoblíbenější plemena. V třicátých letech se do plemenné knihy zapisovalo až 130 narozených štěňat. Dnes plemeno uvedených počtů nedosahuje, stále ale má své skalní příznivce. Nízkonohý kompaktní teriér v sobě má důstojnost i raráška. Nebývá žádný „závislák“, svým lidem se nevnucuje a jejich přátelství přijímá s důstojností a nadhledem. Má hrubou srst, která se upravuje trimováním. Není náročný z pohledu výživy, pohybu nebo výchovy. Je to takové rozumné plemeno se smyslem pro hierarchii smečky. Příznivci plemene se pyšní tím, že skoty choval i spisovatel Rudyard Kipling. Napsal o nich i moc hezkou knížku. Skotský teriér se dožívá 14-16 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

Ohlédnutí za horkým létem z pohledu volně žijících živočichů

Pamětníci říkají, že takhle horké léto snad ještě nezažili. Tropické teploty trvaly bez přestání týdny a nepolevovaly často ani v noci. Deště jsme si letos v létě užili pomálu. Jak se s vysokými teplotami a suchem vypořádala příroda a volně žijící živočichové? Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice pro volně žijící živočichy (DESOP) v Plzni Doubravce zastává názor, že si příroda se suchem poradí a že volně žijící živočichové jsou schopni se i na extrémní změny teplot docela dobře adaptovat. Ukáže vám, jak to vypadá, když se rybník ponechá přírodě a vysvětlí proč v některých chovných rybnících umíraly ryby. Zprostředkuje vám také setkání s bobrem, který už několik let hospodaří na jednom vodním toku a ukáže vám, že díky jeho hrázím potok nevyschl a tím pádem ani život kolem. Vše je zkrátka propojené a rovnováhu neradno narušovat.

Více na stránce www.desop.cz

Nabídka koček z Rumburku

Kočičí azyl Konečně šťastný domov
Na Vyhlídce 265/12, Rumburk
tel. č.: 604 919 413
č. účtu: 228 902 449 / 0300
www.stastnydomov.wz.cz

Minda

Minda je desetiletá kastrovaná kočička. Do útulku ji dovezli lidé, kteří ji našli ve městě zřejmě sraženou autem. Minda byla ve velmi špatném stavu. Po vyléčení je z ní moc pěkná kočka. Je mazlivá a má stále chuť k jídlu. Hodí se do bytu. V útulku je už dva roky.

Šedečka

Jedenáctiletá Šedečka se dostala do útulku jako malé koťátko. Ujal se jí hodný pán, který ale, bohužel, zemřel, a tak kočička putovala zpátky do útulku. Šedečka je velmi mazlivá a nenáročná. Je kastrovaná. Dočká se Šedečka opět dobrého domova?

Pajdrnožka

Pajdrnožku dovezl do útulku pán, který pracuje v lese na pile. Roční kocourek měl zlomenou pravou přední a zadní levou packu. Dnes už je v pořádku, ale na zadní nožku kulhá. A to už se nespraví. Pajdrnožkovi to ale nijak v kočičím dovádění a akrobatických kouscích nebrání. Kocourek je velmi mazlivý a vděčný za každý projev náklonosti.

Mamina

Asi roční kočička Mamina skončila v útulku se čtyřmi čerstvě narozenými koťaty. Přivezl je chalupář, který je našel v dřevníku. Koťátka už nové domovy našla. Teď je na řadě Mamina. Je to hodná, bezproblémová a přítulná kočička. Hodí se jen do bytu.

Mourina

Mourina je čtyřletá číča. Do útulku se dostala s týden starými koťaty. Mourina může do adopce po odstavení koťat. Je to fajn kočka, která uvítá domov u hodných lidí žijících v domku se zahradou.

Barnabáš

Barnabáš se dostal do útulku před čtyřmi lety kvůli zlomené pacce. Kocourkovi je šest let, takže ten nejlepší kočičí věk. Užijete si s ním hodně legrace. Barnabášovi by se nejvíce líbil život v domku se zahradou s přístupem ven. Je kastrovaný.

Máňa

Dva roky stará angorka Máňa se potulovala ve velkých mrazech po sídlišti, vyhublá a nemocná. Naštěstí se jí ujali hodní lidé a přivezli ji do útulku. Máňa je kastrovaná, nenáročná a velmi přítulná kočička. Když je spokojená vrní jako kolovrátek. Nejlépe by jí bylo v domku se zahradou.

Máša

Máša je pět měsíců staré kotě. O prázdninách ji někdo hodil přes plot útulku. Aspoň, že tak. Někdy se lidé nenamáhají udělat ani to. Máša tak dostala druhou šanci a já věřím, že se její osud obrátí k dobrému. Máša je totiž velmi čilé kotě, veselé a hravé. Kdo by odolal?

Stopáž27 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD