Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Postrach luk a strání: zápřednice

Zápřednice je náš původní druh pavouka, kterému se daří na Chomutovsku, Mostecku a Litoměřicku, nalézt ji však můžete i na jižní Moravě. Dříve však byla vzácnější. Zápřednice jedovatá je jeden z nejjedovatějších pavouků v Česku. Výskyt zápřednice jedovaté má souvislost s oteplováním klimatu. Koncem srpna samečci vylézají hledat ukryté samičky, které na rozdíl od samečků mohou kousnout lidi. Její kousnutí bývá bolestivostí i dopady na zdraví jako bodnutí od sršně. Sama od sebe ale neútočí, kousnutím se spíš brání. Bolest, otok, popřípadě slabá horečka u zdravého člověka do dne zmizí. Rizikem však může být pro děti nebo alergiky. V domácnosti nebo zahradě však většinou potkáte samečka. Vyhovují jim zanedbané louky, kterých v krajině přibývá, rumiště i hnědouhelné výsypky, vyskytují se ve vysoké trávě u velkých toků, žijí zde schované ve svém zápředku. Vidět je lze brzy ráno, kdy se vyhřívají nebo loví. Je to poměrně velký pavouk, samice dorůstají velikosti 10-15 milimetrů, samci jsou o něco menší. Samičky jsou méně výrazné, mají zelený zadeček. Samečci mají zadeček žlutý. Zápřednice jsou žlutooranžové, velmi nápadně – oranžově až červeně – jsou u obou pohlaví zbarvena klepítka a hlavohruď. Chráněná není. Pokud na nějakou zápřednici doma narazíte, není třeba ji zabíjet, je to výborný lapač much. Stačí ji smést do nějaké nádoby a vypustit ven. Partnerka beztak samečka hned po páření pravděpodobně spořádá a sama se rovněž nedožije zimy. Na podzim ji sežerou mláďata. Určitou zábranou před zápřednicemi může být pořízení sítí proti hmyzu do oken. A sekat trávu, kde pavouci hnízdí.

Další druh, kterého se lidé často bojí, je křižák pruhovaný. Černožlutě pruhovaný pavouk dokáže svými velkými kusadly bolestivě kousnout, ale není jedovatý a ani jinak neškodí. Na našem území se začal šířit z jihu až po roce 1985 a není problém na něj narazit už i ve vyšších polohách. Zápřednice jedovatá a křižák pruhovaný nejsou jediné druhy, které si nacházejí přirozené prostředí více na sever, než bylo pro ně dříve běžné.

Teriéři

Welsh teriér

Welsh teriér je plemeno, které trochu vypadá jako malý erdelteriér. Byl ještě nedávno nejoblíbenějším loveckým teriérem. Dnes jej z této pozice vytlačuje border teriér. Welsh je temperamentní pracovitý a velmi inteligentní pes. Je výborný norník, má rád vodu a používá se při lovu snad na všechny druhy zvěře. Stejné uplatnění ale najde jako pes pro psí sporty jako je agility, canicross nebo flyball. Má černotříslově zbarvenou hrubou srst, upravuje se trimováním. Z pohledu výživy je nenáročný. Potřebuje důslednou temperament zvládající, ale nikoliv hrubou výchovu. Bydlet může v kotci i v bytě, kontakt s člověkem by mu ale chyběl. Potřebuje pravidelný pohyb a hodí se pro aktivní lidi. Dožívá se 14-15 let věku.

Texty připravila a účinkuje Vladimíra Tichá.

Šiperka – nejmenší ovčáček

Šiperka je psí plemeno belgického původu. Postupem času se stala národním plemenem Belgie. Patří mezi málopočetná plemena psů. Název tohoto plemene znamená ve vlámštině „malý ovčák“, a to proto, že tento pes býval pomocníkem na lodích námořníků. Jde o poměrně staré plemeno; první zmínky o ní se objevili již v kronice z 15. století. V 18. století ji přestali používat jako pomocníka na lodi a její hlavní využití byl hlídač, hubitel krys a hlídač ve stájích. Je možné ji najít na mnoha známých obrazech o venkovském životě. Je povahou milá a výborný hlídač, a to i přesto, že je menšího vzrůstu, ale pracovitá. Je to malý, bystrý a všetečný strážce. Tento roztomilý pes má drobnou stavbu těla a středně dlouhou, černou srst, která ale neizoluje dobře proti zimě ani vodě, proto se většinou chová v bytě. Srst je velmi hustá, rovná, tvoří límec, hřívu, zástěru a kalhotky, což dodává šiperce její jedinečný vzhled. Je velmi pevně stavěná a má dobře vyvážené, krátké, poměrně široké a podsadité tělo. Má klínovitou „vlčí" hlavu s krátkou tlamou. Dožívá se velmi vysokého věku díky skvělému zdraví. Je také velmi aktivní, energická a ke „svým lidem“ milá a přátelská. K cizím lidem se chová spíše odtažitě, ale nebývá agresivní a časem si na ně přivykne. Své rodině je velmi věrná, miluje ji a brání. Co na ní každému nemusí být příjemné, je její velmi vysoký hlas a sklony k uštěkanosti při nevítaných situacích. Je však inteligentní a mrštná, rychle se učí, byť je tvrdohlavá, a je vhodná jak pro začátečníky, tak pro zkušené chovatele. Je sice aktivní, ale nezdemoluje vám byt, když ji pár dní ošidíte na procházkách… V reportáži uvidíte, jak se tento neúnavný pes snáší s malým dítětem a umí třeba ztracený aport.

Nabídka psů z Chomutova a Jirkova

Psí útulek Jirkov
Nový Březenec 706
Jirkov

Městský útulek pro psy Chomutov
Beethovenova 5407 Chomutov

Č.ú. pro oba útulky: 2000504021/2010
Facebook: Psí útulek Chomutov a Jirkov
www.psiutulekchomutovjirkov.estránky.cz

Keisy

Keisy je pětiletá rotvajlerka, která je v útulku už půl roku, neboť ji někdo ve městě vyhodil na ulici. Je velmi hodná, poslušná, i když zpočátku bude trochu nedůvěřivá. Hodí se na zahradu k domku.

Roník

Roník je sedmiletý pejsek, milý a hodný, kastrovaný. Jakmile si ho získáte nějakým pamlskem a vlídným slovem, bude váš. A to ať žijete v domku, nebo v bytě. Nepotřebuje moc pohybu, proto se hodí ke starším lidem.

Barney

Barney je dvouletý barvář, hravý a temperamentní. V útulku už je rok, byl spolu s jiným psím kamarádem nalezen opuštěný a uvázaný u zooparku v Chomutově. Je to energií nabitý pes, vhodný ke sportovně založeným lidem.

Rita

Rita je osmiletá německá ovčanda, přátelská, dobře hlídá, vhodná k domku, ale pozor – neměla by sdílet prostor s jinými fenami.

Elza

Elza je tříletá fena ohaře, hodná, přítulná, velmi temperamentní, vhodná ke sportovně založeným lidem. V útulku je krátce, ale netrpělivě čeká na toho pravého páníka, který ji bude mít rád.

Bára

Bára je fenka špice, asi osmiletá, mazlivá a přívětivá. Byla před rokem v Kadani ještě se dvěma dalšími fenami odebrána z nevyhovujících podmínek. Je vhodná k domku, a zvláště ke starším lidem.

Kim

Kim je desetiletý pejsek, ale ve výborné formě. Skončil v útulku před měsícem po úmrtí paničky. Je přátelský, klidný, jen nemá rád jiné psy. Je vhodný ke starším lidem.

Flíček

Flíček je roční hodný, přátelský a hravý pejsek. Je v útulku tři měsíce a těší se, že zase bude mít pelíšek v bytě u nového páníka.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD