Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropské jeleny ohrožují sikové

Jelen sika se u nás objevil na přelomu 19. a 20. století, kdy se zavádění cizokrajných druhů zvěře do našich honiteb stalo módou. Nikdo tehdy netušil, jak velkým problémem se může expanze sičí zvěře stát ve volné přírodě, kam se sikové dostali už ve třicátých letech 20. století v důsledku zrušení některých obor. Ve volnosti se rychle šířili, až se stali v některých oblastech problémem. Přispěla k tomu živelnost chovu; jelen sika byl pro myslivce slibnou náhradou jelena evropského. Rostoucí škody způsobované sikou v lesnictví i zemědělství vedly ke zřízení plánovaných chovů, ale v době, kdy sika už byl přemnožený. Postupně pronikl do Českého a Slavkovského lesa, Doupovských hor i do Brd. Hlavním nebezpečím je vzájemná hybridizace siků a našich jelenů evropských. Ochranáři chápou siku v naší fauně jako nepůvodní element a v posledních dvou desetiletích prosazují jeho odstranění z volné přírody. Smířlivější hlasy vycházejí z evolučního názoru, že s příchodem jiného druhu a jeho asimilací vznikají nové vývojové formy, přičemž původní druh je potlačen, nebo dokonce mizí.

Sika je přizpůsobivý, právě proto z genetického hlediska představuje pro chov původních jelenů u nás velké nebezpečí, neboť je nositelem a šiřitelem svých vlastních genů, dostává je dál do populace a ohrožuje tím jeleny evropské, kteří nevykazují ochotu křížit se se sičí zvěří, avšak laně jelena evropského se sikům nebrání. Křížením se projevují různé změny i v sičí populaci, jež souvisejí i s hmotností obou druhů. Jak účelně bránit hybridizaci a jak hospodařit s jelení zvěří u nás? Zeptáme se odborníků na jelení zvěř, kteří ji dlouhodobě sledují a mají i praktické zkušenosti.

Zvíře vadí, právník radí

Terárium

Souseda si člověk nevybírá. Ten náš je vášnivým milovníkem hadů, ještěrů, pavouků, želv a myší. Jeho byt je naplněn zvířaty tak, že se do něj lidi jen stěží vejdou. Někteří obyvatelé domu se však té vší havěti bojí. Mají strach, že zvířata utečou a zamoří další byty. Jak se mohou obyvatelé domu bránit? Je možné donutit chovatele živočichy odstěhovat? Jak se může chránit chovatel?

Právník ve smyslu: Pokud škodu nezpůsobí, neutečou, nebo prokazatelně nezpůsobují riziko obecného ohrožení, nejspíš s tím nic ostatní nájemnici neudělají.

Odpovídá Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz

Psi ve školičce pro děti s potížemi

Existují tzv. praví neboli skalní zooterapeuti, kteří se s naléhavým pocitem pomoci ostatním – ať lidem nebo zvířatům – narodili, a ač vystudovali různé školy, své nadání beztak uplatní ve smysluplné a pomáhající činnosti... Většinou se zvířaty vyrůstali, odjakživa měli sociální cítění a mají talent se zvířaty pomáhat druhým. Ale časem potřebují své zájmy spojit se svým lidským údělem a skloubit se svými potřebami. Také Mgr. Barbora Janoudová vyrůstala se zvířaty a měla vždy vztah k přírodní medicíně. Vystudovala speciální pedagogiku a založila neziskový spolek Duhová cesta, který se zaměřuje na zooterapii s dětmi. Stala se ředitelkou i lektorkou Mateřské školičky Mannaz, kde canisterapií rovněž pomáhá v rámci speciálně-pedagogické terapie u handicapovaných a hypersenzitivních jedinců, tedy u dětí, jež mají diagnostikované potíže autistického i hyperaktivního typu či trpí poruchami chování. Paní Janoudová je přesvědčená, že skuteční zvířecí terapeuti přesně vědí kdy, co, jak a proč mají se zvířetem dělat, když chtějí pomoci člověku. Sledují totiž i projevy zvířete, které mnohdy zrcadlí jeho chování a skryté pocity. Od roku 2014 Duhová cesta pomáhá s kompenzací nedostatků, se začleněním jedinců do kolektivu, s rozvojem komunikačních dovedností a sebeprezentace, motoriky, cvičení paměti i pozornosti, s rozvojem prostorové orientace, koordinace a obratnosti, relaxací i sociálně patologickými jevy, a to především respektem k individuálním potřebám každého a spontánně. Podívejte se, jak rodina paní Barbory a kolegové se psy pomáhají dětem.

Nabídka psů z Buštěhradu

Psí útulek Bouchalka
Na Bouchalce 398
Buštěhrad
Tel. 603523070
Č. ú.: 2191080267/0100
www.psiutulekbouchalka.cz

Adélka

Adélka je tříletá fenka kavkazského ovčáka. Je velice přátelská a hodná, není hlídací. Hodí se do rodiny s velkými dětmi. Jiná zvířata i pejsky velice nesnáší a bylo by jí nejlépe na zahradě u domečku.

Saša

Saša je osmiletá fenka středoasiata. K lidem je přátelská, hodná, vhodná k velkým dětem. Hlídat zřejmě nebude a také jiná zvířata v rodině nemusí, i když k lidem bude velmi loajální. Je vhodná do bytu i na zahradu s opravdu řádným a vysokým oplocením.

Lenka

Lenka je desetiletá křížená pitbulka. Milá a hodná fenka je na svůj věk docela aktivní, energická a silná. Je vhodná do bytu i na zahradu, k dětem i starším lidem na zahrádku, ale nikoli mezi jiná domácí zvířata a fenky, i když samce spíše snese.

Fanouš

Fanouš je čtyřletý křížený staford. K lidem se chová jako přátelský mazel, ale se zvířaty, zvláště samci, by se nemazlil. Možná tak fenku, tu by snesl, kdyby s ní sdílel teplý pelíšek v bytě nebo se s ní probíhal po zahradě.

Dášenka

Dášenka je dvouměsíční kříženka teriéra. Je to ještě velmi temperamentní štěně, divoké a energické. Měla by bydlet s lidmi v bytě, protože se dobře snáší s ostatními zvířaty i pejsky, uvítala by velké děti za kamarády, protože starší páníky by odrovnala.

Brita

Brita je pětiletá kříženka mastifa. Velká, mohutná fena budí respekt, je vhodná na hlídání, neboť je k cizím nedůvěřivá a ostrá, ale své pány respektuje a miluje. Je velice nesnášenlivá s ostatními zvířaty a pejsky, do bytu se vám však nehrne a ni nevejde, pouze na zahradu k domečku.

Šarpi

Šarpi je roční křížený šarpej. Je to přátelský a hodný psí kluk, vhodný do bytu i na zahradu, snášenlivý s ostatními zvířaty a pejsky, poslušný, jen bohužel trpí částečnou a nevyléčitelnou slepotou.

Fox

Fox je mladý foxteriér, nalezenec, kterého přivezla městská policie. Je velmi temperamentní, takže se hodí k někomu, kdo si chce se psem zasportovat. Žádné krátké procházky, Fox miluje dlouhé několikakilometrové výlety.

Pes

Smutná Matylda

Devítiletá fenka Matylda žije se svojí rodinou v panelákovém bytě, kde na první pohled vypadá vše v pohodě. Matylda má ovšem řadu problémů. Vystřídala už několik domácností a teď už chce svůj klid. Bojí se zvuků. Hlavně jí vadí křik dětí. Raději se uklidí do místnosti, kde nikdo není. Rodina by ovšem chtěla mazlivého a přítulného psího kamaráda. Při návštěvě Brlohu měl Ruda hned jasno. Matylda není žádná chudinka, na kterou nemá nikdo čas, ale tvrdý manipulátor. Úkoly jsou tedy jednoznačné. Naučit Matyldu respektovat pravidla. Všichni ji musejí hlavně přestat litovat, čímž se přirozeně odbourá i její strach.

Kočka

Agresivní Čikin

Mladý pár Bára a David mají nový přírůstek do rodiny, malého chlapečka. Žije s nimi také asijský leopardí kocour Čikin. Koupili ho od chovatelky přes internet, ale bez průkazu původu. Je to pěkný dáreček. Od malička se chová velice bázlivě, přesto agresivně útočí na své páníčky i na ostatní kočky. Majitelům se mstí za nedostatek času a pozornosti močením do jejich postele. Na Kláru se tedy rodinka těší „jako na smilování“. Klára zjistila, že je třeba Čikina zklidnit. Doporučila osvědčený kozlík. Vysvětlila také pravděpodobné důvody jeho útoků. Kočky tohoto typu potřebují prostor. Klára doporučila rodince vybudovat na zahradě voliéru, aby se Čikin zabavil. Samozřejmě jsme velmi zvědaví, co se u obou rodin za měsíc změní.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD