Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Je husky šťastný ve spřežení?

Když se řekne: závody psích spřežení, téměř každý si představí plemeno sibiřský husky, psi, kteří byli celá staletí cvičeni pro práci v zápřahu. Tento pohyb je pro ně přirozený, mají ho rádi a jsou při něm opravdu šťastní. Ale není pravda, že každý husky umí tahat saně, že každého to baví. Vše se musí naučit, tak jako poslušnosti. Huskyové si rádi hrají i v dospělosti. Výchova k tahu, ať rekreačnímu nebo závodnímu, však začíná již v prvních měsících psího života. Proto je důležitá volba dobrého chovatele a poté dobrého majitele, se kterým psi tvoří tým. Husky je učenlivý a dá se vychovat. Každý v týmu spolupracuje, respektuje se a může se na sebe plně spolehnout. Zajímá nás, zda psi při tak tvrdém výcviku, kdy musí trénovat na sněhu i za sucha, netrpí. Co tito psi potřebují, aby zvládli náročné závody? A co potřebují, aby to byla šťastná zvířata? Zeptáme se Jany Henychové, která se stala první českou musherkou, jež se svými dvanácti psy na začátku a s osmi v závěru závodu zdolala nejnáročnější, nejtěžší a v Evropě nejdelší závod psích spřežení na tisíc kilometrů Finmarkslopet a kromě Norek se stala jedinou ženou, která extrémní závod dokončila.

Když přijde do ordinace…

Dobrman

Dobrmani jsou typické plemeno, u kterého je jeho pověst, ale i četná filmová ztvárnění, v rozporu s opravdovou povahou plemene. Mají často pověst zlých nebo nebezpečných psů, minimálně tvrdých ochránců a ve filmech je to často smečka dobrmanů a hláška mafiánského bosse „dejte ho psům“, kdy je jasné, co bude následovat – ošklivý konec. To je samozřejmě přehnané, ale pověst ostrých hochů dobrmanům už tak nějak zůstává. Dobrmani jako plemeno prošli v posledních desetiletích velkými změnami, na pohled je nejzásadnější zákaz kupírování uší a ocasů. Zde doporučuji, vyhledejte si fotku kupírovaného a nekupírovaného dobrmana a to, který vypadá drsněji, není třeba říkat. Co se týče povahy, v minulosti byli dobrmani často vznětliví až choleričtí, to dnes už neplatí, alespoň pro většinu psů. Jsou to rychlí, ale vyrovnaní pracanti, jsou chytří, oddaní a dá se říct, že oproti historickým povahám i pohodoví. Když přijde dobrman do čekárny, všechno je v klidu, většina se chová vzorně a ti ostatní bývají pod vlivem pánečka také v mezích slušnosti. Totéž platí pro ošetřování v ordinaci, jsou to spolupracující, velká, milá psiska a těch několik temperamentnějších jedinců mívají pánečci pod kontrolou. V současnosti nemám mezi pacienty dobrmana, který by na mě byl nepříjemný nebo dokonce zlý. To nemohu říct zdaleka u všech plemen.

Dobrmani k nám často přicházejí na preventivní vyšetření srdce. Onemocnění srdce je v současnosti asi největším strašákem mezi chovateli dobrmanů. Jedná se především o tzv. dilatativní kardiomyopatii, vrozené onemocnění srdeční svaloviny, kdy dochází během života postupně a často velmi pozvolna ke snížení schopnosti smrštění svalových vláken a dále také k rozšíření srdečních komor a síní a ztenčení jejich stěny. Výsledkem je závažné postupující onemocnění, které můžeme ovlivnit nejlépe v jeho počátcích a v podstatě jen podáváním léků brzdíme rychlost jeho rozvoje. Proto je klíčové včasné zjištění a také vyšetřování psů před vstupem do chovu. I zde platí, pokud uvažujete o pořízení štěněte dobrmana, pak určitě po rodičích testovaných na dilatativní kardiomyopatii. Je problém, že pes testovaný před rokem, nemusí být již zdravý, proto berte v úvahu jen vyšetření mladší jednoho roku. Bohužel zatím není dostupný genetický test, který by odhalil nemocné psy před začátkem průběhu onemocnění.

Dalším onemocněním typickým pro dobrmany je tzv. Wobblerův syndrom, česky zvaný také syndrom kývavé zádi. Jde o onemocnění zejména starších dobrmanů, kdy dojde k postupnému stlačení a poškození míchy v krční části, nejčastěji v oblasti mezi šestým a sedmým krčním obratlem nebo jinde v zadní části krční páteře. Příčinou je nestabilita spojení krčních obratlů většinou ve spojení s hypertrofií – zesílením meziobratlového vazu a případně i protruzí (vysunutím) meziobratlové ploténky. Následuje mechanické stlačení míchy a její poškození. Výsledkem jsou postupné poruchy pohybu, které začínají paradoxně na pánevních končetinách, jako nestabilita, motání zádí a zakopávání o drápy. Následují poruchy na hrudních končetinách, strouhání o přední drápy a postupné ochrnutí na všechny končetiny. U tohoto onemocnění je naštěstí možné ve většině případů řešení pomocí chirurgického zákroku, kdy do postiženého meziobratlového prostoru umístíme titanový implantát a obratle zafixujeme. Klíčový je ale včasný zákrok, jakmile se projeví známky nestability zádi, motání nebo strouhání drápy, je třeba neprodleně zasáhnout. Pokud se onemocnění rozvine a pes postupně ochrne, bývají již změny míchy nevratné a šance na záchranu mizivá.

Dobrmanů se týkají i další onemocnění, jako je dysplazie kyčlí, spondylóza páteře, neboli srůstání obratlů, ale také kožní onemocnění, jako je demodikóza, a parazitární onemocnění kůže zejména mladých psů. Vzhledem k velikosti plemene je třeba zmínit i syndrom dilatace a torze žaludku. K méně známým a zmiňovaným patří porucha srážlivosti krve, zvaná von Willebrandovo onemocnění, je to vrozený problém, kdy chybí v krvi tzv. von Willebrandův faktor a tento defekt působí poruchu srážlivosti krve. To má význam hlavně při poraněních nebo chirurgických zákrocích. Porto má smysl absolvovat před plánovanými chirurgickými zákroky vyšetření krve na tuto chorobu.

Dobrmani jsou sportovní, pracovití a temperamentní. Pro aktivního člověka, který chce se psem pracovat nebo sportovat, je dobrman super volba. Podle mého: pokud chcete hlavně cvičit a vyhrávat, asi sáhnete po maliňákovi nebo německém ovčákovi. U mě ale vede dobrman, a to z těchto důvodů: soutěžení mě nikdy moc nebralo a kromě toho dobrman je velice atletický elegantní pes.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Pomoc pejskům z ulice

Pracovníci Centra sociálních služeb Praha společně s veterinární lékařkou MVDr. Martinou Načeradskou zorganizovali hromadné veřejné očkování zdarma pro psy těch lidí, jež se ocitli bez domova, na ulici, a starají se o své čtyřnohé svěřence. Pro bezplatné očkování svých psů přišli ti, kteří se o akci dozvěděli od terénních sociálních pracovníků.

Na jaře 2017 plánuje Centrum sociálních služeb Praha s paní veterinářkou opět takto zaměřenou akci. Jejím cílem je vakcinace psů bez domova, aby neroznášeli nemoci a byla jim poskytnuta veterinární péče, kterou by jim jejich majitelé především z finančních důvodů neposkytli nebo nemohli dopřát.

Nabídka psů

Centrum pro zvířata v nouzi
V lukách 21, Ústí Nad Labem
tel. 472 775 202 nebo 733 126 101
č. ú.: 212 441 / 0300, VS 11111
www.utulek-ul.cz

Alfík

Alfík je dvouletý kříženec teriéra, má hrubší srst černé barvy s krémovými znaky a šedě prokvetlou hlavu. Je to typický dominantní teriér, je tvrdohlavý a občas rád neposlouchá. Hodí se k majiteli, který ho nerozmazlí. Dá mu základní výcvik, bude ho milovat, ale bude důsledný. Hodí se spíše k domku se zahradou.

Rudolf

Rudolf je kříženec, odhadem mu ještě nejsou ani dva roky. Rudolf je trochu paličatý pes, jako každý mladý teenager, potřebuje důsledného páníčka, který ho trochu vychová a pak z něj bude skvělý společník do nepohody. Hodí se spíše ke sportovně založenému majiteli, který mu dopřeje dostatek pohybu.

Miki

Miki je větší, sedmiletý kříženec s krátkou srstí rezavé barvy. Miki je klidný a vyrovnaný pejsek, který u pánečkova domku rád a poctivě odvede svoji práci a domek i se zahradou ohlídá. Odměnou za nový domov nabízí svou lásku, oddanost a přátelství.

Bárt

Bárt je tříletý kříženec, který měl zatím v životě smůlu. Když se dostal do útulku, adoptoval ho majitel, který ho nechal uvázaného na zahradě a odjel. Obojek, který měl Bárt na krku, mu způsobil hluboké řezné a bolestivé poranění na krku. Po ošetření tady v Centru se Bárt zcela zotavil a nyní je z něj velice přátelský, ale i temperamentní pes, který potřebuje hodně pohybu a základní výcvik. Novému a zodpovědnějšímu páníkovi chce dokázat, že na lidi nezanevřel a že dobře ohlídá dům i zahradu.

Ester

Ester je roční fenka kříženka jezevčíka. Ester je typická jezevčice, milá, přítulná, ale trochu tvrdohlavá. K lidem se chová přátelsky a snese se s ostatními pejsky. Byla by raději, kdyby měla svůj pelíšek v bytě.

Brix

Brix je osmiletý větší kříženec asi 70 cm vysoký. Má krátkou, černou srst s malou, bílou náprsenkou. Věk asi 8 let. Brix je klidný, kamarádský, bezproblémový pes. Přestože je to dobrák, uplatnil by se i jako hlídač, protože svou mohutnou postavou budí respekt. Hodí se k domku.

Bohouš

Bohouš je čtyřletý hladkosrstý kříženec, který má asi 45 cm v kohoutku, ale nenechte se zmást, má silnou kostru a mohutnou postavu. Povahou je kamarádský a smutní, protože se dostal do útulku po smrti své majitelky. Je zvyklý u domku se zahrádkou, a tak ho na ni nenechte dlouho čekat.

Tedy

Tedy je jedenapůlletý kříženec, se kterým užijete jak pohodu, tak i spoustu legrace. Je nekonfliktní, má přátelskou povahu, má rád děti a dobře se snáší s ostatními psy. A bude to oddaný mazel! Je vhodný do bytu i na zahradu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD