Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Ochrana ptáků zemědělské krajiny

Ptáci zemědělské krajiny doplácejí na současné intenzivní zemědělství. A právě v zimě je ideální čas oslovit zemědělce a probrat s nimi možnosti, jak pomocí dostupných dotačních programů zlepšit podmínky nejen pro ptačí druhy. Příkladem je třeba mapování hnízdního výskytu dropa velkého, ale i dalších druhů ptáků obývajících zemědělskou krajinu. Díky pomoci veřejnosti bylo možné vytvořit seznam hnízdišť, kde má největší smysl chránit ptáky pomocí speciálního agroenvironmentálního titulu. Aby k tomu však skutečně došlo, musí tento titul oslovit také samotné zemědělce. Jejich pohled na krajinu se přitom často liší od toho ornitologického a v těchto případech je nutné nejprve najít společnou řeč.

V reportáži nabídneme základní informace o možnostech ochrany přírody v rámci zemědělské politiky, představíme stávající agroenvironmentální tituly a cesty, jak zemědělce motivovat ke vstupu do dotačních titulů.

Nový výběh pro mláďata divokých kopytníků

V Záchranné stanici v Huslíku u Poděbrad vznikl v říjnu loňského roku nový výběh pro mláďata srnců, jelenů, daňků a muflonů. Výběh slouží poraněným mláďatům, nebo těm, která přišla o matku, případně byla zcela zbytečně odebrána lidmi, kteří si mysleli, že pomáhají. To se stále stává, bohužel, dost často. Proto se v reportáži dozvíte mimo jiné i to, jak pomáhat a neškodit. Protože dobře míněná pomoc nestačí. Musíte také vědět, jak na to. V loňském roce se Záchranná stanice v Huslíku ujala 250 mláďat divokých kopytníků, z nichž většina již byla, nebo bude vypuštěna do volné přírody.

Více informací na www.ekocentrumhuslik.cz.

Když přijde do ordinace…

Vipet

Vipeti jsou velice elegantní a přátelští psíci. V čekárně na veterině nikdy neštěkají, ani nedělají neplechu. Klidně se posadí, s ostatními psy se očuchají, zavrtí ocasem a jdou si po svých.

Mám vždycky pocit, jakoby dodržovali nějakou psí etiketu. Skoro bych řekl, že se při návštěvě kliniky chovají zdvořile. Ve společnosti svého člověka nakráčí k recepci, žádný rozruch, pozdraví se s ostatními psíky, chvilku posedí… jo hele doktor, to půjdeme do ordinace. Doktore, no tak dobře, když chceš, tak si na mě můžeš sáhnout, s tím pamlskem za odměnu ses ale moc nevytáhl, panička dává lepší, ale abych neurazil…

Když ale vidíte vipeta venku v pohybu, je to úplně jiný pes. Jejich rychlost, obratnost a neuvěřitelná chuť běhat je patrná na první pohled. Skutečné nadání se však ukáže, až když mají dobrého parťáka na běhání. Dlouhou dobu jsem měl fenku rhodéského ridgebacka a vždycky jsem obdivoval její rychlost a obratnost. Když jí byl asi rok, potkali jsme vipeta a můj atletický ridgeback vypadal v porovnání s vipetem jako ve zpomaleném filmu. Ten rozdíl byl těžko uvěřitelný.

Vipet je, co se týče rychlosti i stavby těla, taková psí formule jedna. Bohužel i se všemi riziky havárií a poškození během tréninku nebo závodu. Je zajímavé, že vipeti a vlastně i chrti obecně (kromě irských vlkodavů) mají díky dokonalé pohybové soustavě prakticky nulový výskyt vrozených ortopedických problémů, nemají dysplazii kyčlí ani loktů, netrpí osteochondrózou ramene nebo problémy s páteří. Dokonce netrpí ani na poranění kolenních vazů nebo menisků. Prostě dokonalý závodní „stroj“. Ale stejně jako u závodních aut jsou jejich nejčastějším problémem havárie, tedy úrazy. Když uvážíme rychlost běhu, jsou následky pádu nebo nárazu do překážky často vážné. A to stačí jedno uklouznutí nebo špatný odhad, díra v trávě, nebo když vipetovi při běhu v zatáčce šlápne jiný pes na nohu… Máte-li vipeta, je zkrátka namístě opatrnost.

Z úrazů jsou u vipetů asi nejčastější poranění prstů, jako pohmoždění, vykloubení nebo zlomeniny. Jedná se sice o drobná, ale bolestivá poranění, která mohou lehce skončit trvalými následky. Léčení trvá od dvou týdnů až po tři měsíce. Znamená to klidový režim, fixaci prstu a u závažných stavů i operativní řešení. Závažnější, avšak také časté, jsou zlomeniny končetin, nejčastěji po nárazu do překážky. Tady bývá řešením většinou operace a šrouby s ploténkou nebo zevní fixátor. Paradoxně zlomeniny končetin mívají i přes operaci méně následků, než poranění prstů. Nakonec musím zmínit i závažná poranění, jako jsou zlomeniny obratlů a vykloubení páteře, což se bohužel také stává. Tady je situace opravdu vážná a může dojít, bohužel, i k trvalému ochrnutí psa. Přesto jsme řadu vipetů se zraněním páteře úspěšně „opravili“.

Kromě ortopedických zranění si vipeti při běhání často způsobí také poranění kůže, které vypadá, jakoby si natrhli kaťata nebo triko. Pokud se zachytí o drát, větev, či trní vznikne rána ve tvaru do „vé“ a podle rychlosti pohybu může být i celkem velká. Takové rány je třeba rychle a hezky zašít. V takových případech je nemožné čekat do večera, nebo dokonce do druhého dne. Okamžitě k veterináři! Pro šití jizvy je nejlépe zvolit plastiku, vipeti jsou hladkosrstí a jizva přes půl psa není nic pěkného.

A je tu ještě jedna choroba, kterou jsem opakovaně objevil u kulhajících vipetů. Jedná se o zánětlivé ložisko v nášlapné ploše prstů, odborně řečeno fokální pododermatitidu. Je to velice bolestivý stav, který je často těžké identifikovat. Vipeti znatelně kulhají, na celé končetině však není nic patrného a na první pohled vypadá tlapka normálně. Až při bližším ohledání a tlaku na polštářek, se problém projeví. V řadě případů potíže zmizí po nasazení léčby, kdy je poškozená rohovina nahrazena novou, jindy je třeba ložisko chirurgicky vyjmout.

Abych to shrnul: vipet je elegantní a zdvořilý sportovec s dobrým vychováním. Na jednu stranu je to oduševnělý pohodář, ale je také pro každou legraci a fyzicky na něj jen tak někdo nemá… Tedy dámy, být na vašem místě, pokud by vipet byl chlap, měl bych jasno.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Nabídka koček

Kočičí domov Sluníčko, z.s.
Sokolská 158, Dobříň
tel. č.: 607 245 648
číslo účtu: 2500438542/2010
www.kocicidomovslunicko.cz
www.facebook.com/kocicidomovslunicko

Dášenka

Dášenka je asi čtyřletá kočičí holčička, která se krčí před lidskou rukou. Když však zjistí, že jí nehrozí žádné nebezpečí, je celá blažená po mazlení. V bezpečí domova a při troše trpělivosti z ní bude úžasná společnice. Dášenka si už zažila své a tak by si dobrý domov u hodných lidí opravdu zasloužila.

Hliníček

Osmiměsíční kocourek Hliníček přišel do Sluníčka jako malé kotě ze sběrného dvora v Roudnici nad Labem. Byl hodně nemocný a zůstalo mu slzící pravé oko. Nyní je to už jen kosmetická vada, vyrostl z něho zdravý puberťák plný života. Hliníček nemůže chybět u žádné práce, a samozřejmě ani u žádné lotroviny. Když se vydovádí, přijde se pomazlit. Hliníček je kastrovaný. V novém domově by ocenil společnost další kočičky. Nejvhodnějším domovem pro Hliníčka je byt či domeček s bezpečným výběhem po zahrádce.

Marcelka

Osmiměsíční kastrovaná kočička Marcelka přišla do Sluníčka jako koťátko se svými sourozenci a maminkou. Jejich původním domovem byl úkryt pod hromadou dřeva. Marcelka je velmi energická kočička, která v útulku stále něco přerovnává, je velice pracovitá a hravá. Žádnou odloženou věc nenechá ladem a hned ji bezpečně uklidí. Tak, že ji nikdo nenajde. Marcelka je velice mazlivá, nekonfliktní a přátelská. V novém domově by měla ráda kočičí společnost.

Šimonek a Charlie

Šimonek a Charlie jsou tříletí kastrovaní kocourci pozitivní na kočičí virovou leukémii pod zkratkou FeLV. I přes tuto nemoc se mohou dožít vyššího věku. Nutné však je, aby v novém domově nechodili ven a nebyli v kontaktu s jinými kočičkami. Lidem nehrozí adopcí žádné nebezpečí. Oba kocourci jsou moc fajn a velmi by jim prospěl láskyplný domov.

Lumpík

Lumpík je sedmiletý kocour. Je neuvěřitelně mazlivý, kontaktní, nebojácný a přitom nekonfliktní. Zkrátka ideál. Lumpíkovi nevadí společnost dalších kočiček a je zvyklý i na pejsky. Lumpíček má od narození rozštěp patra, což mu však nijak nebrání v kvalitním životě. Musí se speciálně krmit, především kousky syrového masa, které mu nezalézá do otvoru v patře. Je třeba to pohlídat, aby se skutečně najedl. Péči vám Lumpík stokrát vynahradí svou milou povahou. Hodí se pouze do bytu.

Siginka

Siginka přišla do Sluníčka jako těžce zraněné kotě. Měla zlomenou pánev v místě kloubní jamky. Aby jí nemusela být amputována zadní nožička, bylo třeba nastavit pánev implantátem. Siginka vyrostla v krásnou kočičí slečnu, která normálně běhá, skáče a zlobí jako ostatní kočičky. Zranění na ní nezanechalo žádné následky. Sigince je rok a půl a jejím novým domovem může být pouze byt, nejlépe s další kamarádskou kočičkou. Siginka je ve Sluníčku už rok a její aklimatizace v nové prostředí bude trvat déle. Bude potřebovat více trpělivosti a hodně lásky. Z cizích lidí má respekt. Je zvyklá na pejsky.

Gertík

Milý, hravý, mazlivý, přátelský a nekonfliktní osmiměsíční kocourek Gertík přišel do Sluníčka jako malé kotě z autosalonu, kde vyběhl z motoru předváděného automobilu. Nejlepší by bylo, aby nový domov mohl sdílet ještě alespoň s jedním kočičím kamarádem. Gertík je velmi akční, jako skoro každé kotě.

Kyliánek

Kyliánek je asi osmiměsíční kotě. Nesmí chybět u žádné lotroviny. Je zvyklý na kočičky i na malé pejsky. V útulku nijak nestrádá, ale domov je domov. Pokud hledáte kočičího parťáka a prima nového člena rodiny, Kyliánek je ten pravý. A vaše děti ho budu milovat.

Kočka

Značkující Čičák

Sympatičtí manželé žijí spolu se dvěma roztomilými kočkami v útulném pražském bytě. Idylické soužití se postupně stává čím dál méně snesitelným. Kocour Čičák se rozhodl nepříjemně značkovat v kuchyni. Klára odhalila u Čičáka zdravotní problém s ledvinami. Kocourek se postupně léčí a jeho močení v kuchyni přestalo.

Pes

Štěněcí Barunka

Psí příběh je dnes úplně z jiného soudku. Tady žádný problém ještě nenastal. Ruda má za úkol naučit známého pražského kavárníka Ondřeje Kobzu, jak správně vychovávat štěněčí holku Barunku. Ta se chová jako každé normální štěně. Všechno rozkouše. Močí, kde ji napadne. Vodítko je pro páníčka i Báru spíš na obtíž. Nakonec však Uvidíte, že i bohém může být pilným žákem: Barunčinu pubertu hravě zvládne a dokonce se rozhodl pořídit jí kamaráda.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD