Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Slepice nepatří do klece

Slepice, tzv. nosnice pro produkci vajec, jsou v ČR chovány v zemědělském výrobním sektoru a v domácích chovech. Ročně jde o 8,5 milionu slepic, z nichž většina žije stále namačkaná v klecích nebo koncentrovaná v halách. Po dlouholeté kampani za ukončení chovu slepic v klecích s názvem Konec doby klecové se ochráncům zvířat a Společnosti pro zvířata podařilo v Evropské unii pouze to, že od roku 2012 byly nahrazeny nejmenší klece o něco většími, tzv. obohacenými. Stále však jsou to klece, ve kterých drůbežáři vězní živé tvory. Lobby drůbežářského a vaječného průmyslu je, bohužel, velmi silná, ale velkou šanci, na ukončení strádání slepic v klecích nabízí postoj spotřebitelů. Každý z nás totiž ročně spořádá přibližně 245 ks vajec. Proto je na nás, abychom při nákupu rozlišovali, z jakého typu chovu vejce pořizujeme, zda je snesla drůbež stresovaná nebo z optimálních životních podmínek.

Slepice jsou chovány v klecích (největší podíl), v halách (velký podíl), na volno (u nás minimálně) nebo jich je pár v ekologických chovech. Klece (číslo 3 na vejci) – zde nosnice trpí; slepice má plochu o kus větší než papír A4. Haly (číslo 2 na vejci) – tisíce slepic namačkané ve velkých halách bez oken. Volné chovy (číslo 1 na vejci) – objekty mají také výběhy pro pobyt slepic venku. Ekologické chovy (číslo 0 na vejci) – objekty s výběhy, navíc bio krmení.

Jsou mezi námi tací, kteří si situaci slepic v nouzi uvědomují velmi osobně a odkupují slepice z velkochovů, aby jim umožnili plnohodnotný život na dvorcích, zahradách a v kurnících, jako je paní Kalašová, která na svých slepičkách dokonce testuje, zda jim proti zimě pomohou svetříky. Svědčí to o její lásce ke zvířatům. I vy svojí volbou a přístupem můžete ovlivnit život nosnic a kvalitu jejich vajec, když dáte přednost vejcím z volného a ekologického chovu.

Psí záchranná top liga

Přírodní katastrofy, jako jsou zemětřesení, tsunami či záplavy spojené se sesuvy půdy, které postihly v posledních letech například Haiti, Japonsko, Indonésii či Pákistán, opakovaně upozornily na kvality vycvičených záchranných psů. Profesionální či dobrovolné záchranné kynologické složky opět prokázaly svou připravenost při záchranně lidských životů. Svaz záchranných brigád kynologů České republiky je občanským sdružením registrovaným u ministerstva vnitra jako nejpočetnější organizace v České republice, která se zabývá výcvikem záchranných psů. Členové Pohotovostní jednotky svazu musí být vždy připraveni nejen k vyhledávání pohřešovaných osob v sutinách, ale i v terénu, ve vodě či po stopě. Pohotovostní jednotka svazu je sestavena ze tří momentálně nejlépe připravených družstev psovodů a psů se složenými zkouškami nejvyšších stupňů. Sestava Pohotovostní jednotky nemá nikdy definitivní podobu. Neustále je průběžně aktualizována podle výcvikových výsledků, psychologických testů, momentálního zdravotního stavu a kondice psů i psovodů v souladu se systematickou přípravou pro zásahy v nejrůznějších extrémních prostředích. Co obnáší chovat a cvičit záchranářské psy? Jak vypadá jejich výcvik a co vše musí psi zvládnout? Kteří psi se k záchranařině hodí a kolik času výcviku obětují jejich trenéři denně? Odpoví vám povolaní a uvidíte pejsky v akci.

Žijí v našich vodách

Siven americký (Salvelinus fontinalis)

Odkud pochází: Siven je v ČR nepůvodní druh. Pochází z východní části Severní Ameriky, odkud byl postupně převezen a vysazen do Evropy, Jižní Ameriky, Afriky nebo Nového Zélandu.

Kde se u nás vyskytuje: V České republice je méně častý, vyskytuje se zejména ve středních a malých tocích na severu (Jizerské hory, Krkonoše).

Jak druh poznáme: Siven je morfologicky podobný pstruhovi obecnému. Liší se zejména zbarvením, které je zelenavé s typickými světlými žlutavými skvrnami, které jsou na bocích kulaté a směrem ke hřbetu přechází v mramorování. Někteří jedinci můžou mít i naoranžovělé břicho a břišní a řitní ploutve, jejichž přední okraj je zvýrazněný černobílým pruhem. Dorůstá do velikosti 35 cm při hmotnosti kolem 0,4 kg. Rekordní úlovky v ČR přesahují 50 cm délky a 2 kg hmotnosti.

Čím se živí: V závislosti na dostupnosti potravy přijímá vodní i suchozemský hmyz, korýše nebo menší ryby. Výjimečně u něj dochází ke kanibalismu.

Rozmnožování: Siven se rozmnožuje na podzim stejně jako pstruh obecný výtěrem do připravených hnízd, vyhloubených do štěrkopískového podkladu. Výjimečně se kříží i s pstruhem obecným. Jedinci vzniklí křížením jsou pro své pozoruhodné zbarvení označováni jako tygří ryby.

Zajímavosti: Siven je známý pro svojí extrémní odolnost vůči nepříznivým podmínkám prostředí. Dlouhodobě snáší velmi nízké teploty a i značně kyselou vodu. Proto je známý jeho výskyt v nadmořských výškách nad 1500 m n.m. Odolnost vůči nízkému pH byla i častým důvodem k jeho introdukci do oblastí ovlivněných kyselými dešti v důsledku antropogenní činnosti.

Respondent: Ing. Pavel Horký, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka koček

Spolek Naděje pro kočky
K Hůrce 17, Plzeň-Bručná
tel.: 774 431 318
Č. ú.: 2300872539/2010
www.nadejeprokocky.cz

Aranka a Terezka

Aranka a Terezka jsou dvouapůlleté sestry a obě mají zvláštní zbarvení - nejsou to typické zrzky, spíše hnědorezavé krasavice, Terezka je světlejší a trochu ostražitější, Aranka výraznější a tmavší a krapet přítulnější. Žily v nevyhovujícím prostředí. Obě jsou kastrované a očkované a odčervené a dobře se snášejí s dalšími kočkami. Obě se těší na společný, nebo alespoň lepší život a slibují stálé mazlení.

Černuška

Černuška je asi pětiletá kastrovaná kočička s delší srstí. Byla poměrně plachá a nejprve se schovávala před lidmi i před ostatními kočkami, ale už se bát přestala. Přesto by její nový domov měl být co nejklidnější, bez dětí nebo jiných zvířat. Černuška není kočka vhodná na zahradu, měla by žít v bytě. Miluje krabice a ráda v nich sedává.

Chlupinka a Mazlinka

Chlupinka a Mazlinka jsou čtyřleté trojbarevné sestry s nádhernou delší srstí. Zemřela jim původní majitelka a do spolku je přivezl nový vlastník nemovitosti, kde žily. Obě už jsou po kastraci, očkované a ideální by bylo, aby si někdo vzal obě společně, protože jsou na sebe zvyklé. Jsou to přítulné, vděčné a milé kočičky. Chlupinka je ta chlupatější, Mazlinka má o něco kratší srst a tmavší hlavičku.

Piškot

Piškot je dvouletý kocourek, odchycený u benzinové pumpy. Nejspíš ho někdo vyhodil z domova, protože byl promrzlý a zoufalý. Vyléčili jsme mu očička, nechali ho kastrovat a postupně se dává dohromady. Je velmi přítulný a vděčný za každé pohlazení. Má zvláštní znamení – šilhá, ale jeho pohled je vážně roztomilý.

Adélka

Adélce je asi pět let a do spolku se dostala s tím, že je asi nemocná a je třeba ji utratit. Po vyšetření a testech se však ukázalo, že Adélka je naprosto zdravá, jen smutná, že nemá svůj pelíšek a hodnou paničku nebo páníka. Adélka by měla žít v bytě, nejedná se o venkovní kočku. Je očkovaná a kastrovaná,

Zabiják

Jméno pětiletého kocoura – Zabiják – už zní hodně nadneseně, ale nejprve mu tak ve spolku začali říkat, protože byl agresivní a bál se lidské ruky, zřejmě v původním domově nezažil nic pěkného. Majitelka vyhrožovala, že ho odveze a vypustí u silnice v lese. Už si získal důvěru, dnes je to mazel, který si přijde pro pohlazení. Je vhodný do bytu, do domácnosti, kde nejsou jiná zvířata.

Uhlička

Uhlička se do spolku dostala v zuboženém stavu, neměla téměř žádnou srst, jen pár chomáčků na hlavě. Bůhví, čím vším prošla, ale musela trpět. Ale podařilo se ji vypiplat. Teď je z Uhličky nádherná přítulná a mazlivá kočka s uhrančivýma očima. Jsou jí asi tři roky, je kastrovaná a odčervená. S dalšími kočičkami se snáší bez problémů.

Bohoušek

Bohoušek je tulák z Dobřan. Je to tříletý krásně zbarvený kocour, který má trochu problémy s pohybem. Ty ho ale nijak neomezují. V minulosti také přišel o kousek ocásku, je má ho odborně ošetřený a zhojený, jen kratší. Je očkovaný a kastrovaný. Žít by měl v bytě, v domácnosti bez dalších zvířat. Bohoušek se moc rád mazlí a svou přítulností vydá za několik koček.

Pes

Bojácný pes Brix

Bojácný Brix, nádherný australský ovčácký pes, je vyděšený úplně ze všeho. Bojí se bouřky, ale i obyčejného vysavače. Vzhledem k tomu, že žije v prostředí, kde jsou i další zvířata, dostává majitelku Petru do řady zapeklitých situací. S Brixem to ale zdaleka není tak zlé, jak to zpočátku vypadá. Koučink potřebuje spíše panička. Bojí se totiž ještě víc než Brix. Hlavně si na svého psa musí najít čas. Zahrne ho do centra své pozornosti? Zařadí ho mezi milovaná zvířata, kterými ostatní bezesporu jsou?

Kočka

Zlobivý kocour Sam

Zlobivý rezavý kocour Sam škrábe zdi a nezastaví ho ani studená sprcha. Jeho ranní mňoukání také není nic příjemného. Klára se svým kouzelným kufříkem plným vůní Sama moc nezaujala, i když mu některé předměty stály za pozornost. Také se ukázalo, že není škrabadlo jako škrabadlo. Akce „mrtvý brouk“ však v případě Sama funguje dokonale.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD