Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Ježek pygmy

Znáte novodobého mazlíka, který se stal hitem mezi chovateli? Proč?Je roztomilý, dá se snadno ochočit a můžete ho chovat v bytě. Je to africký trpasličí ježek nebo chcete-li africký Pygmy ježek (Atelerix Albiventris/Atelerix Algirus). Afričtí trpasličí ježci jsou miniaturní ježečci, většinou se vejdou do dlaně. Naši čeští ježci jsou větší, kdežto dospělý sameček afrického bodlináče váží od čtvrt do tři čtvrtě kilogramu. O tohoto ježka se ani moc nepopícháte, když to s ním budete umět a ochočíte si ho. Umí své bodliny sklopit jako srst, a tak si přítulného a ochočeného jedince klidně pohladíte. Malí ježečci se rodí úplně bez bodlin, i když jim už pár hodin po narození začnou dorůstat. Nejsou to však mazlíci jako kočka nebo pes: jsou totiž aktivní v noci, přes den si je téměř neužijete.

Dej pac! Rodinný azyl pro opuštěné psy

Občanské sdružení a rodinný azyl pro opuštěné psy Dej pac! v Častoníně na Vysočině vznikl na jaře roku 2009. Nachází se v malé obci a rodina zde bydlí spolu s vlastními dvěma psy, králíky, kuřaty, kozami. První podnět pro vznik azylu dala informace o situaci v některých karanténních stanicích na Slovensku, kterou Ing. Iva Raisová náhodně našla na internetu: v souladu s platným slovenským zákonem může být pes v karanténní stanici utracen, pokud o něj do tří týdnů nikdo neprojeví zájem, a to bez ohledu na to, zda je to např. zdravý pes nebo štěně. V první chvíli následovalo ověření informace a ve spolupráci s občanským sdružením Toulavé Tlapky vybrali tři pejsky a jednu fenku z karanténní stanice Zvolen a převzali je do péče. Zanedlouho se ukázalo, že fenka je březí, tak se počet svěřenců rozrostl o dalších sedm psíků a čubiček. Do zimy všichni našli nový domov.

S rostoucí potřebou se majitelé azylu rozhodli založit vlastní občanské sdružení, sehnat potřebné finance a vytvořit podmínky pro celoroční provoz azylu přednostně pro pejsky nalezené v okolních obcích, pejsky po zemřelých majitelích nebo týrané psy. V letošním roce se podařilo za finanční podpory Nadačního fondu Pes v nouzi rekonstruovat dva venkovní kotce a malý výběh pro psy. A čím ještě tu žijí a komu pomáhají?

Žijí v našich vodách

Střevle potoční (Phoxinus phoxinus)

Odkud pochází: Původní evropský druh, v ČR dříve hojná, nyní chráněná.

Kde se u nás vyskytuje: Vyžaduje čistou a dobře prokysličenou vodu, vyhledává potoky a menší říčky. Zdržuje se v tišinách mimo hlavní proud, ojediněle se vyskytuje i ve vodě stojaté. V dobách minulých byla rozšířena na celém území ČR. Znečištění vody ale zapříčinilo téměř úplné vymizení střevlí. Je potěšující, že početní stavy této drobné kaprovité rybky v posledních letech opět stoupají. Přesto se střevle potoční správně nadále řadí mezi chráněné druhy.

Čím se živí: Larvami vodního hmyzu i náletovým hmyzem, řasovými nárosty a detritem.

Jak druh poznáme: Tělo střevle je protáhlé a válcovité. Je zbarveno světle, boky pokrývají různě tvarované hnědé skvrny, tvořící podélný pruh, táhnoucí se po celé délce těla. Šupiny jsou velice drobné. Dorůstá do 10 cm, výjimečně až 12 cm. Obvyklá hmotnost okolo 12 g, výjimečně až 18 g.

Rozmnožování: Hromadné tření probíhá od dubna do června až července, přičemž na dobu tření má zásadní vliv teplota vody. Samci se vybarvují do velice pestrého svatebního šatu, na hlavě se jim objevuje dobře patrná třecí vyrážka a kvůli zvýšené hormonální aktivitě jsou v této době velice citliví na stres. V jedné snůšce může být až 3000 jiker.

Zajímavosti: Typická hejnovitá ryba. Dříve oblíbený druh nástražní rybičky. Střevle je z hospodářského i ochranářského hlediska významná především jako důležitá potravní ryba pro lososovité dravce, jako je pstruh nebo lipan.

Respondent: Ing. Jiří Patoka, DiS., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů

Azyl Dej Pac!
Častonín 2
Tel. 604835371
Č. ú.: 2400905799/2010
azyldejpac.blog.cz

Pišta

Pišta je roční pejsek s hrubší srstí, kterého odložila majitelka. Umí chodit na vodítku i na volno. V lese ho někdy napadne na pár minut odběhnout za zvěří, proto je vodítko bezpečnější. Má rád děti, dobře se snáší s fenkami a psy, jen kočky a slepice prohání. Pišta je velký mazel a pro páníčka by se rozkrájel. V bytě je čistotný, ale vzhledem k tenčím uším by v zimě trpěl i v zateplené boudě, takže by mu bylo lépe v domácím pelíšku.

Endy

Endy je osmiletý menší aktivní pejsek, který pobíhal sám po obci. Je hodný, bezkonfliktní ke psům i fenám a velmi hravý. Jeho nejvýraznější vlastností je zvědavost. Endy je perfektní parťák na aport, i když hračky zatím nevrací. Zvládá přivolání a s piškoty se rád učí, což platí i pro chůzi na vodítku. Hledá páníky, kterým má co nabídnout, při aktivitách venku i doma. Je zvyklý v bytě a má hygienické návyky.

Shainny

Shainny je šestiletá kastrovaná fenka – kříženka německého ovčáka. Hodná a mazlivá fenka, vhodná a trpělivá k dětem, žila první dva roky u sociálně slabšího majitele, který ji téměř nekrmil, pak ji převzal druhý, u kterého se jí kondice zlepšila, ale na nakonec skončila v útulku. Pro zdraví kloubů dostává doplňky stravy a bydlí doma v teple – ale zvládá i dlouhé procházky na vodítku i na volno, v lese zvěř neřeší. S ostatními psy se snáší dobře, ale drobná hospodářská zvířata by zřejmě brala jako kořist.

Rita

Rita je dvouletá kastrovaná fenka – kříženka s hrubší srstí. Byla odebrána z velmi špatných podmínek od sociálně slabších majitelů, kde neměla ani boudu. Rita je velmi hodná, mazlivá a vděčná fenečka, která miluje děti. Je zvyklá na psy, feny i kočičky, ale malá hospodářská zvířata i lesní zvěř by honila. V lese ji nelze spustit z vodítka! Je zvyklá v bytě, má hygienické návyky. Kvůli bývalým zdravotním obtížím dostává pouze syrovou stravu a přírodní bylinné preparáty.

Reb

Reb je pětiletý kříženec jezevčíka a rotvajlera. Zůstal sám v opuštěném domě, kde původně žil s dalšími psy a sousedé je chodili krmit rozbitým sklem ve dveřích. Reb se trochu bojí, a tak neznámé zastrašuje výhružným vrčením. Po delším soužití je milý, vítací a jen mírně nedůvěřivý. Dobře chodí na vodítku a miluje procházky. Je vhodný pro zkušeného, klidného chovatele, který si pozvolna získá psí důvěru. Není vhodný k dětem, se psy se snese dobře.

Elis

Elis je čtyřletá fenka, kříženec knírače a pudla, nalezenec z nedaleké obce. Je to velmi hodná, mírná fenka, ale má velkou nadváhu a je dost bázlivá. Je vzorná, vhodná k dětem, dobře se snáší s ostatními psy a fenkami. Chodí na vodítku i na volno, nic neloví, netoulá se. Je třeba jí preventivně jednou týdně čistit uši a pravidelně jí stříhat srst. Je zvyklá v bytě a má hygienické návyky.

Sára

Sarah je čtyřletá kastrovaná labradorka. Je zatím velmi hubená, byla odebrána z velmi špatných podmínek, kde žila uvázaná na řetězu. Sára je hodná a vděčná fenka – svého páníčka bude následovat na každém kroku. Je vhodná k dětem. Nemá problém s žádným psem nebo kočkou, ani jiná zvířata neřeší. Velmi dobře reaguje na povely a na vodítku je mírná a dobře ovladatelná. Prodělala zákal na levém oku a nevidí na něj, ale nijak ji to neomezuje.

Dedoo

Dedoo je osmiletý kříženec jezevčíka. Byl nalezen vychrtlý v lese, měl přerostlé drápy tak, že prakticky nemohl chodit. Je vhodný k dětem, dobře se snáší s ostatními psy a fenkami. Na spolubydlící psy trochu žárlí. Je zvyklý na hygienu v bytě. Ušní boltce má mírně zkrabatělé, proto je třeba mu preventivně čistit uši. Chodí pěkně na vodítku a procházky se mu moc líbí.

Pes

Útočný Koky

Mladí manželé se snaží, ale čtyřletý pes Koky je prostě svůj a útočí na kohokoli ve svém okolí. Lucie s Janem se začínají bát i o své miminko. Jak zapůsobí na útočného Kokyho Rudovy chůvičky? Odhalí příčinu jeho agrese?

Kočka

Rozhádané kočky Tečka a Tygřík

Druhý manželský pár bojuje s nesnášenlivostí dvou kočičích válečníků Tečky a Tygříka. Velký útulný panelákový byt se změnil ve válečnou kočičí zónu, která jim značně komplikuje život. Kláru čeká opravdový oříšek: válčící kočky a majitelé, kteří jsou ochotni ustoupit svým mazlíčkům, co to jen jde. Je síť v bytě opravdu jediným řešením?

Stopáž27 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD