Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Co všechno musí umět terapeutický pes

Terapeutičtí psi procházejí náročným výcvikem. Musí toho zvládnout opravdu hodně, aby mohli pomáhat lidem, kteří to potřebují. Záleží také samozřejmě na povaze psa a jeho vztahu k lidem. Proto je potřeba provést psa výcvikem, který je zakončen zkouškami. V reportáži vám ukážeme, jak takové zkoušky probíhají a co vše se při nich posuzuje.

Zkoušením terapeutických psů se zjišťuje jejich připravenost pro praktický výkon terapie, tedy pro kontakt s lidmi, zejména s lidmi se zdravotním postižením nebo sociálním znevýhodněním. Při zkoušce terapeutických psů se ověřuje, zda chování a povahové vlastnosti psa umožňují jeho využití pro rozvoj lidské osobnosti v zařízeních sociální péče, zdravotnictví a školství. Např. v integračních centrech, rehabilitačních centrech, speciálních i běžných školách, domovech seniorů apod. V průběhu celé zkoušky se posuzuje kontakt psa s psovodem a ochota ke spolupráci.

Potkan v Praze

Český klub potkanů uspořádal již druhý ročník výstavy, která měla za úkol představit potkany jako domácí mazlíčky. Návštěvníci si užili zábavu, ale také se dozvěděli, jak chovat potkana v domácích podmínkách, jak se mu věnovat nejen po stránce fyzické (zajištění vhodných podmínek pro chov, zdravotní péče), ale i psychické, jak s ním komunikovat, hrát si či dokonce sportovat. Potkani jsou velmi chytrá, bystrá a učenlivá zvířátka, která zvládnou leccos. Proto mohli návštěvníci výstavy zhlédnout také například potkaní agility.

V reportáži chceme představit potkana jako domácího mazlíčka, který však má – stejně jako ostatní zvířata – své specifické potřeby. Ty je třeba dobře znát, protože jedině tak budou potkan a nakonec i jeho majitelka či majitel spokojení.

Chcete-li se dozvědět o potkanech více, navštivte webové stránky Českého klubu potkanů www.czkp.cz.

Žijí v našich vodách

Plotice obecná (Rutilus rutilus)

Odkud pochází: Původní druh na většině území Evropy

Kde se u nás vyskytuje: Ve většině chovných nádrží i volných vodách od tekoucích po stojaté s výjimkou horských proudných úseků. Je odolná vůči vyššímu stupni organického znečištění. Patří mezi naše nejrozšířenější druhy.

Čím se živí: široké potravní spektrum tohoto všežravého druhu zahrnuje drobné živočišné i rostlinné organismy včetně detritu (drobné organické zbytky hromadící se u dna).

Jak druh poznáme: Protáhlé, ze stran zploštělé tělo s tmavším hřbetem a stříbřitými boky. Plotice má drobná dopředu orientovaná ústa. Báze hřbetní ploutve a břišních ploutví jsou zarovnané. Plotice mají často načervenalou duhovku oka. Jedná se o krátkověký, menší druh ryby dorůstající velikosti kolem 40 cm.

Rozmnožování: Plotice patří mezi tzv. fytofilní druhy ryb, což znamená, že své lepkavé jikry s oblibou vytírá na porosty vodních rostlin.

Zajímavosti: Rekreační rybáři ji často používají jako nástražní rybku při lovu větších dravých ryb. Celkem často u ní dochází ke křížení s jinými druhy kaprovitých ryb (cejn, ouklej, perlín).

Respondent: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů z Němčovic

Útulek pro psy Němčovice
tel.: 603 315 320
č. účtu: 19620381/0100
facebook.com/utulekNemcovice

Yason

Dvouletý Yason, mladý pes. Potřebuje pevnou ruku a hodného člověka, který bude ochotný se mu dostatečně věnovat. Yason není žádný drobeček a i s přihlédnutím k jeho temperamentu ho nedoporučeme k malým dětem. Jinak je to moc fajn pes.

Oxana

Čtyřletá fenka s veselou a hravou povahou. Nejvíce by se jí líbilo v domku s velkou zahradou, kterou by dokázala dobře ohlídat. Oxana je velký mazel a moc se těší do nové rodiny.

Odetta

Tříletá Odetta je bezproblémový pejsek. Je milá, hodná, poslušná a také velmi čistotná. Hodila by se klidně i ke starším lidem, kterým by dělala příjemnou společnici.

Xan

Xan je roční veselé štěně. Je už sice trochu odrostlejší, ale štěněcí chování ho stále ještě neopouští. Do všeho se hrne po hlavě, je zvědavý, bystrý a připravený učit se nové věci. Potřebuje vychovat a zabavit, jinak se mění v demoliční četu. S tím si ale zkušená chovatelka či chovatel poradí. Xan je neunavitelný aportér.

Koryna

Osmiletá Koryna okusila na stará kolena lidský nevděk. Někdo jí vyhodil na ulici s malou cedulkou na krku, že jí umřela majitelka, tak ať se někdo postará… Koryna je velmi milá a kamarádská. Hodí se do bytu ke staršímu člověku.

Wendy

Wendy je dvouletá aktivní fenka. Je sice trochu plašší, na nového člověka si ale zvykne. Wendy si vystačí sama, jiné psy nemá v lásce. Pokud máte dům s velkou zahradou a chuť sdílet několik let života s touhle psí holkou, do toho!

Sultán

Klidný, hodný, trpělivý, čistotný pohodář. To je pejsek Sultán. Jsou mu tři roky. Rád by se dostal do rodiny, kde jsou třeba i děti a která obývá dům se zahradou, aby se mohl dle libosti proběhnout. Ale to neznamená, že nepotřebuje chodit na procházky se svou novou lidskou smečkou.

Týna

Týna je plachá fenka, přesto má ráda společnost lidí. Chvilku jí trvá, než si zvykne na nové prostředí a lidi, ale pak si v jejich přítomnosti doslova lebedí. Týnka je hravá, a proto by se hodila ke starším dětem, které vědí, jak se k pejskům chovat. Miluje dlouhé procházky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD HD