Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Ohřejeme-li včelího roztoče…

Jedna z největších hrozeb pro včelaře, potažmo včely, je nemoc varoáza, která se k nám dostala až z Indie. Roztoč Varroa destructor je už přes třicet let zlým snem všech včelařů. Decimuje včelstva nejen na našem území, ale na celém světě, a ztráty jsou nedozírné, protože dokáže zlikvidovat celé včelstvo. V Česku kvůli varoáze aktuálně uhynulo asi pětatřicet procent včelstev z celkového půl milionu. Obyčejně se léčí chemicky, což nezřídka vede k přiotrávení včelstva a jeho významnému oslabení.

S nadějí přichází vášnivý včelař a učitel Střední zemědělské školy v Chrudimi Roman Linhart, který se mezi včelařskou veřejností proslavil několika vynálezy. Naposledy vymyslel speciální druh úlu, který pomáhá včelařům s léčbou této nebezpečné nemoci. Tzv. termosolární úl umožňuje dosahovat ve včelstvu takové teploty, která roztoče, přenášejícího virové onemocnění, ve velké většině zlikviduje. A to až do 70 procent včetně larviček, vajíček i dospělců.

Jak úl funguje? Speciálně zateplený úl má jednu prosklenou stěnu, která díky slunečnímu záření procházejícímu sklem umožňuje zvyšovat teplotu v úlu až na 40 stupňů Celsia. Takové teploty roztoč nesnáší a postupně hyne. Pomocí čidel umístěných na úlu včelař může sledovat, zda se teplota uvnitř nedostala nad kritických 50 stupňů, kdy dochází k borcení včelího díla. Při 55 stupních už by uhynuly i včely. Proto se musí teplota regulovat, ale lze nechat působit přírodní teplo, které pomáhá nemoc redukovat. Po dvanácti dnech – tedy době, během níž se z nových zárodků roztoče vylíhnou dospělci –, stačí proces zopakovat. Podle R. Linharta je pak úl dokonce z 90 procent čistý.

Dalibor Titěra z VÚ včelařského tvrdí, že takové experimenty ve výzkumu už zkoušeli, ale neosvědčily se, neboť je velmi komplikované dosáhnout kýženého cíle. Včely se totiž nechovají tak, jak si včelař přeje. Mimo jiné je stresovalo, když je včelaři sesypávali z úlu a pak zase nazpět… Proto výzkumníci zatím bojují proti roztoči chemicky.

Je tedy na včelařích, nakolik se převratnou novinkou nechají inspirovat. Zdá se, že nápad prověří praxe a to, zda zařízení bude moci využívat většina včelařů…

Útulek pro fretky

V obci Plužná už několik let existuje, roste a modernizuje se jediný oficiální a zároveň největší náš fretčí útulek a záchranná stanice pro třetí (po psech a kočkách) nejčastěji domestikovanou šelmu – fretku. Fretky, které se dostanou do útulku, jsou ze 40 % nalezené nebo odchycené městskou policií. Ze 60 % se do útulku dostávají fretky přímo od majitelů, fretky nechtěné, nevhodně darované, neuváženě zakoupené či fretky nezvládnuté a ty, o něž se z jakéhokoliv důvodu majitelé nemohou starat. Avšak fretky, které nejsou zvyklé na různé prostředí, nebo starší než čtyřleté velmi špatně změnu snášejí. Tato zvířata si dokážou vybudovat velmi silný vztah k jiné fretce i lidem. A proto jakoukoliv změnu nesou těžce, většinou přestanou jíst a v novém domově či útulku působí velké starosti chovatelům. Pokud už se k takovému kroku rozhodnete, fretku na to připravte. Majitelka útulku se domnívá, že je lepší fretku přijmout od majitele než ji odmítnout a nechat na majiteli, že se fretky zbaví nevhodným způsobem, takže fretka končí v lese, byť ve volné přírodě nedokáže přežít. Nezná své přirozené nepřátele, neumí se uživit, není připravena na zimu, proto ve většině případů uhyne. Fretky z útulku si milovníci těchto zvířat mohou i adoptovat. S její péčí, socializací a výchovou lidem zde ochotně poradí a dokonce prakticky pomohou. Převýchova nezdárného zvířátka totiž trvá až tři měsíce. Navíc útulek pořádá různé akce a víkendové semináře, kde se o šelmičce dozvíte mnoho užitečného a naučíte se s ní zacházet.

Než si osedlám koně

V tomto dílu seriálu Než si osedlám koně se dostáváme k samotnému sedlání koně.

Nabídka psů

Útulek Jaroslavy Kladivové
U Soutoku 10, Praha 4-Komořany
tel.: 603 932 930
č. ú.: 281203399/0800
utulekmodrany.eu

Klikněte pro větší obrázek RÍŠA je 4letý knírač, kterého se podařilo zachránit klece z množírny u Tachova. Velice se bál, ale už si začíná zvykat. Chodit na vodítku se teprve učí, ale určitě to zvládne. Rád se mazlí a objevuje vše, co za svůj život nepoznal. Byl by vhodný do klidnější domácnosti k trpělivým lidem. Nejlépe do domku se zahrádkou. Je kastrovaný a očkovaný. S ostatními pejsky se snáší velmi dobře.

Klikněte pro větší obrázek DARINKA je 6letá kníračka, zachráněná z množírny. Nejprve byla bojácná a stále se ještě některých věcí trochu bojí, ale už chodí moc pěkně na vodítku. Je vhodná ke starším lidem, kteří jí budou rozmazlovat a nahradí jí to, co nikdy nepoznala, tedy lásku a péči. Je čistotná, kastrovaná a velice ráda se mazlí.

Klikněte pro větší obrázek Devítiletý FILIP je hladkosrstý jezevčík. Jeho páníček se už o něj nemohl ze zdravotních důvodů postarat, a tak se Filip dostal do útulku. Je to velký mazel, rád vám z radosti skočí na klín. Miluje procházky. Staršímu člověku, kterého už netrpělivé očekává, bude jistě dělat hodně radosti.

Klikněte pro větší obrázek BOREK je desetiletý kříženec špice. Do útulku se dostal po smrti majitele, u kterého byl celý život uvázaný u boudy. Je velice hodný a mazlivý, má rád teplo a měkký pelíšek. Je vhodný ke starším lidem, ale ani s dětmi nemá problém. Za lásku bude všem vděčný.

Klikněte pro větší obrázek NANYNKA je 12letá fenka šitsu. Je slepá. Zemřela jí majitelka, u které to dobře znala, a tak hledá jiné známé prostředí, kde by se dobře orientovala. Klidně s vámi bude spát v posteli, ráda se přitulí. Musí se každých 14 dní koupat ve speciálním šamponu, jinak se začne drbat. Byla by vhodná ke starším lidem, protože jí stačí jen krátké procházky.

Klikněte pro větší obrázek DÁŠA je desetiletá kříženka, kterou kdysi vlastnil bezdomovec. Ráda se mazlí, ale z cizích lidí má obavy. V útulku před lety prodělala operaci střev. Proto potřebuje dietnější stravu, nesmí kosti ani suché krmení. Nechce chodit na vodítku, proto by se hodila ke starším lidem do domku se zahrádkou, do teplého pelíšku u kamen.

Klikněte pro větší obrázek AYRA A AMBRA jsou dvanáctileté černé pudličky. Jejich panička se o ně již nemohla postarat, a tak se dostaly do útulku. Jsou obě velmi mazlivé a rády se chovají. Jsou kastrované. K novému majiteli mohou jít pouze spolu, protože jsou na sebe odmala zvyklé a nehnou se od sebe. Byly by vhodné ke starším lidem, kteří by se jim mohli věnovat.

Klikněte pro větší obrázek BOBÍK je desetiletý kříženec. Do útulku se dostal po smrti majitele. Je to dobrák od kosti, na vše si dobře zvyká a je připravený odejít k novému hodnému páníčkovi. Snáší se dobře s ostatními pejsky. K lidem je přátelský a netrucuje. Třeba na veterině se nechal vzorně ošetřit.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD