Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Návrh rekultivace pískovny Tasovice

Letos probíhá další ročník soutěže Quarry Life Award. Jedná se o projekty sloužící k obnově pískoven po těžbě. Tento rok proběhne vyhlášení národního i mezinárodního kola. Chceme vám představit jeden z pěti projektů, které se dostali do finále.

Projekt obnovy pískovny Tasovice na Znojemsku je počinem autorské dvojice Gabriela Skoupá a Roman Kalous a jejich kolegů, kteří chtějí přeměnit tasovickou pískovnu v unikátní biotop, který bude útočištěm rozmanité flory a fauny. Šestičlenný tým monitoroval svahy tasovské pískovny několik týdnů, aby zjistil, jací živočichové se tam zdržují, jaké rostliny tam rostou. V týmu je i expert na brouky a blanokřídlé, takže záběr je skutečně široký. Lom, i když je stále ještě v těžbě, je už nyní domovem nejrůznějších druhů zvířat (ropucha zelená, blatnice skvrnitá a další). Největší význam má ale pískovna ornitologický. Žijí zde ptáci jako třeba bělořiti šedí, břehule říční, vlhy pestré, sýčkové obecní, chocholouši a objevují se tam i kriticky ohrožení dravci jako například orel křiklavý, luňák červený a další. Celkem jde asi o šedesát druhů ptáků a většina z nich v okolí pískovny i hnízdí.

Rekultivace lomu má podpořit to, co už příroda sama započala.

Obojživelník a plaz roku: ropucha krátkonohá a želva bahenní

Ropucha krátkonohá (Bufo calamita nebo též Epidalea calamita) patří mezi nejohroženější živočichy v ČR. Na Moravě nebyla nikdy zaznamenána, vyskytuje se místy pouze v Čechách v nižších a středních polohách. V poslední době ubývá zejména ve středních Čechách, kde dříve obývala především menší pískovny, ve kterých se rozmnožovala v mělkých nezarostlých tůních. Současné hluboké nádrže v pískovnách jí nevyhovují. Využívala i kaluže na chmelnicích a na polích s okopaninami. Obilná a jiná pole s hustým porostem jsou pro tento druh neprostupnou bariérou. Vzhledem ke krátkým zadním končetinám nerada skáče, pohybuje se většinou lezením či pobíháním. Na rozdíl od ropuchy obecné a zelené má ropucha krátkonohá úzký světlý podélný proužek táhnoucí se prostředkem zad.

Pro její zachování jako součásti fauny ČR bude nutná lidská pomoc v podobě vytváření mělkých menších nádrží v pískovnách, lomech a podobných bezlesých stanovištích.

Želva bahenní (Emys orbicularis) je v České republice původním druhem, avšak postupně téměř vymizela. Příčinou bylo dlouhodobé rozsáhlé vysušování mokřadů a tůní, přeměna okolí zbylých tůní na pole nebo lesy a v neposlední řadě lov pro maso. Želva bahenní už od středověku sloužila jako postní jídlo a byla i dovážena z jižnějších zemí.

Její zbarvení je tmavé s drobnými žlutými skvrnkami, dorůstá délkou krunýře do 25 cm. Samci mají duhovku oka zabarvenou dohněda, samice a mláďata ji mají sírově žlutou.

V současné době je v ČR znám výskyt nepůvodních populací a jedinců, nelze však vyloučit ani přežívání původních českých želv. Údaje z BioLibu získané díky zapojení veřejnosti poukazují na aktuální výskyt želvy bahenní na některých lokalitách a jsou zároveň tipy, kde pátrat po případných původních českých želvách. Podrobný terénní průzkum bude jedním z počátečních kroků záchranného programu či plánu návratu českých želv do přírody ČR.

Text: Martin Šandera

Pomáháme jim přežít

V dalším dílu miniseriálu se zaměříme na ochranu kozorožce alpského.

Nabídka psů

Městský psí útulek
Hradečnice 1980, Hradec Králové
Tel. čísla: 495 497 075, 731 131 227
Č. účtu: 636270217/0100, variabilní symbol: 23
www.tshk.cz/utulek/cs

Klikněte pro větší obrázek FIDO je v útulku od ledna. Byl zvyklý na život v domku se zahradou, ale páníček mu zemřel. Fido je krásný kříženec amerického staffordšírského teriéra. Je aktivní, dominantnější, ale přátelské povahy. Byl by vhodný pro zkušeného chovatele, který s ním bude zacházel laskavě, ale bude důsledný.

Klikněte pro větší obrázek Kříženka amerického staffordšírského teriéra AJŠA je dvouletá fenka s velmi vstřícnou a přátelskou povahou. Je lehce zvladatelná, svého páníčka nebo paničku bude milovat celým svým psím srdcem. Ajše by se nejvíce líbilo bydlení v domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek Krásný kupírovaný americký pitbull teriér BRUT má devět let. K lidem je valmi přátelský, ale ostatní pejsky rád nemá. A to vůbec. Brut půjde do rukou pouze zkušenému chovateli. Dopřejte někdo Brutovi klidné stáří v láskyplném prostředí. Prosím.

Klikněte pro větší obrázek NICK je kříženec dobrmana. Je mu šest let. Nick má přátelskou a vyrovnanou povahu. Je to temperamentní pes, který vyžaduje hodně pohybu. Hodil by se proto ke sportovně založeným lidem, kteří rádi pobývají v přírodě a hledají čtyřnohého parťáka.

Klikněte pro větší obrázek Chudáka GULDU uvázal nějaký „dobrák“ před rokem u vrat útulku. Byla tehdy pěkná zima a kříženec bígla to málem odstonal. Guldovi jsou čtyři roky, je hodný, ale trochu nervózní z cizích lidí. Nejdříve si musíte získat jeho důvěru a pak se z něj vyloupne prima kamarád. Má rád procházky v přírodě.

Klikněte pro větší obrázek Tříletý kříženec DERIL je hodně temperamentní pejsek. Potřebuje chvilku na seznámení se s novými lidmi, ale pak s ním vyjdete dobře. Deril by se ale i přesto hodil pro zkušeného kynologa, který by mu nabídl bydlení v domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek Americký pitbull teriér OLDA je šestiletý pes. Je ho pořádný kus, samý sval, ale povahu má jako beránek. Je hravý, veselý a nejraději by každého umazlil k smrti. Jiné pejsky k němu ale rozhodně nepouštějte, ty nemusí. Olda se nehodí do bytu. V zimě potřebuje vytápěný prostor a po celý rok hodně pohybu.

Klikněte pro větší obrázek BRIT se dostal do útulku na jaře letošního roku, poté co jeho panička vážně onemocněla. Pejsek je zpočátku trochu nedůvěřivý, ale brzy se to spraví. Je to kříženec čuvače a tak by se hodil spíše do domku se zahradou. A klidně může bydlet i v dobře zatepleném kotci, ale musíte se mu věnovat.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD