Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Krása motýlích křídel

Na procházku jarní trávou za krásou motýlích křídel se vydáme s Davidem Breiterem a jeho dětmi. Chceme vás inspirovat k podobným výletům. Na tom našem se naučíte rozpoznat některé druhy motýlů a dokonce se naučíte, jak je chytit bez motýlkářské síťky. Ne všechny motýlí lokality jsou dobře přístupné, připravte se na pohyb ve svahu nebo prolézání houští, ale u toho si můžete nasbírat léčivé byliny, poznat další živočichy na rozkvetlých loukách a příjemně se osvěžit. Podíváme se do Lazů u Přelouče a na „Východočeskou Saharu“. Kdo si dokáže vychutnat krásu motýlích křídel, ten nemůže být škarohlíd. Jakmile si oblíbíte tyto křehké létající drahokamy, jistě je pak budete i ochraňovat.

Arnika brání aleje a vyhlašuje soutěž o alej roku

Arnika je česká nezisková organizace, která spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Její členové a příznivci věří, že přírodní bohatství není pouze darem, ale také závazkem uchovat jej do budoucna. Svoji činnost opírá o tři pilíře – zapojení veřejnosti, odborné argumenty a komunikaci s médii. Příběhy s dobrým koncem dokládají, že práce lidí v Arnice přináší konkrétní výsledky. Seznam úspěchů Arniky mnohdy záleží na dobrovolnících a dárcích. A pro všechny amatérské i profesionální fotografy Arnika právě zahájila už čtvrtý ročník soutěžní ankety Alej roku, letos s mottem „aleje spojují lidi, místa i epochy“. Stovky a tisíce alejí od Aše po Jablunkov čekají na „své“ fotografy, kteří zachytí jejich krásu, příběh a život. A jedna z nich se stane pomyslnou královnou stromořadí v Česku. Nominovat své fotky může do 15. září kdokoli na webu alejroku.cz; nezapomeňte připojit k nominaci příběh, jež se s alejí pojí. Od 23. září budou uživatelé webu svými hlasy rozhodovat, která krajinná dominanta získá letošní titul.

Loňský ročník vyhrála alej spojující Jedovnice s Lažánkami v Moravském krasu. Do ankety ji nominoval pan Jiří Židů ve spolupráci se Základní školou a Střední průmyslovou školou v Jedovnicích.

V našem pořadu se zúčastní obhajoby fauny a flóry nádherné aleje mezi obcemi Štíty a Horní Studénky za všechny aleje kromě zástupců Arniky i ochránci ptáků a hmyzu, kteří nám povědí zajímavosti o jejích obyvatelích. I tato alej stojí podél silnice, což je pro aleje obecně dnes ohrožující situace. Rádi bychom poukázali na to, že při správné péči o stromy okolo silnic není nutné aleje kácet, naopak se samy mohou stát prvkem pasivní bezpečnosti - je však třeba část financí investovat do odborného ošetření a dosazování nových, kvalitních stromů.

Miniseriál z českých zoo: Pomáháme jim přežít

V dalším díle našeho miniseriálu zjistíme něco o posílení populace sovy pálené a sýčka obecného

Nabídka psů

Útulek pro psy Lazec
K Hájovně 45
Příbram-Lazec
telefon: 318 629 531 nebo 777 705 616
číslo účtu: 888 760 247/0100, variabilní symbol 9280
utulekpribram.cz

Klikněte pro větší obrázek Dvouletou fenku – kříženku VLASTIČKU vyhodil nějaký necita z auta v obci Lazec. Vlastička byla velice bojácná, ale obyvatelům vesnice nezůstala lhostejná a pomáhali jí. Když se podařilo plachou fenku odchytit, za odměnu jim Vlastička před pár týdny porodila tři krásná zdravá štěňátka. A teď se snad štěstí usměje i na ni, nepohrdla by domovem v domku se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiletý německý ovčák BADY je velice hodný, přátelský a výborný hlídač. Bady má sice malou oční vadu – je krátkozraký, ale to vůbec nesnižuje jeho hlídací schopnosti. Je vhodný i ke starším lidem, které bude milovat a chránit. Má rád dlouhé procházky.

Klikněte pro větší obrázek BESY je desetiměsíční štěně křížence knírače střední velikosti. Je to hravá a veselá fenka, přítulná, vhodná i k dětem a k dalším psům. Besy je temperamentní a má ráda pohyb, proto by byla vhodná na větší zahradu.

Klikněte pro větší obrázek Poměrně veliký pes, čtyř až pětiletý kříženec BLESK, je útulkový dobrák. Je velice čistotný, přátelský, mazlivý a dobrosrdečný. Svou velikostí by mohl odradit kdejakého zloděje, proto mu dopřejte zateplenou boudu nebo místo v domku se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázek Dvanáctiletá fenka křížence je postarší dáma, která by se hodila jako společnice a kamarádka ke starším lidem. BOBINKA se bohužel stala přítěží své paničky, proto skončila v útulku. Ale je to optimistka a čeká na nový domov, o který se klidně rozdělí s dalšími pejsky.

Klikněte pro větší obrázek OTÍK je rok a půl starý kříženec labradora a zřejmě stafordského teriéra. Není to žádný gaučák, je to živý, hravý pes, který potřebuje dostatek pohybu a byl by určitě velmi vhodný na výcvik agility, nebo pro páníčka, který rád sportuje.

Klikněte pro větší obrázek Osmiletý kříženec kokršpaněla OSKAR pobývá v útulku už přes rok, a to jen proto, že se lidem zdá starý. Ale je přece není žádný handicap! Oskar je pes – gentleman, čistotný, přátelský k lidem i k dětem a velice oblíbený mezi venčiteli. Najde tento trpělivý pejsek svůj domov u hodných lidí?

Klikněte pro větší obrázek Jedenapůlletý kříženec fouska a ridgebacka ZRZEK se dostal do útulku hodně podvyživený, ale rychle nabírá na váze. Zrzek je veselý a milý pes, který nezkazí žádnou legraci, naopak je pro každou lumpárnu. Potřebuje dostatek pohybu a má velice rád děti, se kterými by si nejraději celý den hrál.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD