Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Kožešinová zvířata

Klikněte pro větší obrázek Kožešinová zvířata trpí v mezích českého zákona. I touto větou by se dala shrnout kauza týkající se otřesných záběrů ukazujících utrpení tzv. kožešinových na českých farmách a následného šetření státními orgány ochrany zvířat.

V listopadu minulého roku zveřejnila organizace Svoboda zvířat fotografie
Klikněte pro větší obrázek a videa ze čtyř českých kožešinových farem, na nichž bylo patrné, že norci
a lišky chované na těchto farmách strádají. Svoboda zvířat následně podala podnět na Krajskou veterinární správu pro Jihomoravský kraj ke kontrole a prošetření podmínek chovu ve třech z těchto farem (v Syrovicích, Moravských Knínicích, Křižanovicích). „Odpovědi jsme se dočkali koncem roku 2010 s tím, že na farmách je vše v pořádku. Cituji: Rozměry klecí odpovídají normám, krmení a napájení bez závad. Nemocná zvířata jsou prokazatelně odborně léčena,“ popisuje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti, Klikněte pro větší obrázek kterou Svoboda zvířat organizuje, a dodává: „S výsledky kontrol samozřejmě nejsme spokojeni, považujeme je za nepřijatelné. Nicméně celá věc ukazuje na skutečnost, že naše legislativa, která by měla tato zvířat chránit, rozhodně není dostatečná. Jako jediné možné řešení vidíme přijetí zákazu chovů tzv. kožešinových zvířat a tyto farmy uzavřít. Stejně jako se tomu stalo v mnoha dalších evropských zemích.“

Praxe v několika evropských státech ukázala, že zpřísnění podmínek pro chov tzv. kožešinových zvířat tak, aby byly v souladu s jejich etologickými potřebami, Klikněte pro větší obrázek vede v konečném důsledku k uzavření kožešinových farem, jelikož chov zvířat za takových podmínek není rentabilní. „Chov kožešinových zvířat je zakázán např. ve Velké Británii či v Rakousku. Třeba ve Švýcarsku jsou pravidla pro chov kožešinových zvířat tak přísné, že tam žádné chovy ve skutečnosti nejsou,“ doplňuje Moravcová.

Svoboda zvířat v listopadu 2010 spustila sběr podpisů pod petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR. „Po zveřejnění záběrů se ve veřejnosti zvedla vlna nevole, lidé se o problematiku začali zajímat a není jim lhostejné, co se na farmách děje. Během prvních měsíců jsme obdrželi petiční archy se stovkami podpisů,“ uzavírá Moravcová. Petice je podpůrnou aktivitou kampaně Proti srsti, kterou Svoboda zvířat v České republice koordinuje již od roku 1999.

Fotografie a videa z farem

www.protisrsti.cz

www.svobodazvirat.cz

Miniseriál: Co bychom měli vědět o útulcích

V tomto dílu se dozvíme více o problémech, které trápí útulek pro psy v Polné u Jihlavy.

Výzva o pomoc při hledání ztraceného vodícího psa pro nevidomé

Klikněte pro větší obrázek Ve středu 5. 10. 2011 se v odpoledních hodinách ztratil roční vodicí pes v předvýchově jménem Hugo. Ke ztrátě (či případnému odcizení) údajně došlo na Slovensku u Liptovského Mikuláše v Demanovské dolině nad jeskyní Svobody.

Klikněte pro větší obrázek Hugo je velký dobře rostlý černý labrador. Je čipovaný, číslo čipu 203098100291387 a na krku by měl mít obojek se známkou Střediska výcviku vodících psů pro nevidomé s kontaktním telefonním číslem. V případě jakýchkoliv informací volejte nebo pište na telefonní číslo +420 775 722 788 nebo na info@vodicipsi.cz.

Klikněte pro větší obrázek Moc prosíme, sdílejte tuto zprávu, mějte oči otevřené a informujte své přátele v Čechách i na Slovensku. Pokud znáte útulky v okolí, dejte jim prosím vědět. Hugo je velmi přátelský pes, je možné, že vyhledal společnost lidí. Pokud se ho již někdo ujal, může být Hugo kdekoliv, nejen ve zmíněné lokalitě. Původně pochází z Prahy.

Za jakoukoliv zprávu o Hugovi budeme vděční. Pevně věříme, že s pomocí vás všech Hugouška najdeme. Prosím pomozte! Tomu, kdo Huga najde, se odměníme!

Marie Hájková
Středisko výcviku vodicích psů pro nevidomé, Praha-Jinonice

Nabídka psů

Spolek na ochranu zvířat Polná
Nerudova 378, Polná
telefon: 602 885 171
číslo účtu: 199 985 037/0300
www.kynologiepolna.cz

Klikněte pro větší obrázek Asi čtyřletý kříženec chodského psa BEN je temperamentní a ostražitý pes. Potřebuje dobře zabezpečený prostor, protože je to hlídač srdcem i duší. Ke svým je však Beník hodným přítelem. Jo, a abychom nezapomněli – tenhle pejsek nemá rád drůbež ani kočičky. To by bylo pěkné rodeo.

Klikněte pro větší obrázek RODEN je pravděpodobně kříženec ohaře a pitbula. Je to asi čtyřletý pejsek, který potřebuje rozumného a důsledného pána. Tito pejsci jsou velice věrní a oddaní své rodině, potřebují ale dobrou výchovu. Ve zkušených rukou nové paničky nebo páníčka bude Roden milým přátelským kamarádem. A je také výborný hlídač.

Klikněte pro větší obrázek AZOR. Dvouletý kříženec irského teriéra. Teriéři jsou pejsci nabití energií, potřebují hodně pohybu a různých aktivit. Nejraději ve společnosti milované paničky nebo páníčka. Azorek je sympaťák. Má moc rád děti a v jejich společnosti se cítí jako ryba ve vodě. Prostě si to užívá.

Klikněte pro větší obrázek Roční kříženec hovavarta BOB je výtečný hlídač. Bob žil u domku s dvorečkem a byl zvyklý na děti. Původní rodina se ho však nakonec pro jeho velikost vzdala… a tak skončil v útulku. Bob je hodný pes a zasloužil by si dobrou rodinu.

Klikněte pro větší obrázek Osmiletý kříženec kokršpaněla BRAUN byl přivezen do útulku se zlomenou přední tlapičkou. Léčba probíhala dobře a pejsek se rychle zotavil. Teď už je v pořádku a čeká na nový domov. Braun se hodí jak do bytu, tak do domku se zahrádkou. Je to vychovaný a čistotný pejsek, který má rád společnost lidí.

Klikněte pro větší obrázek ENDY je asi šestiletý bígl. Je to hodně temperamentní pejsek. Je čistotný a poslušný, ale potřebuje pevné vedení. Nějaké to utužení psí výchovy nebude na škodu. Bíglové jsou pejsci, kteří mají svou hlavu a když si něco umanou, je s nimi trochu těžší pořízení. S trochou trpělivosti a s laskavým, ale důsledným přístupem se však není čeho bát.

Klikněte pro větší obrázek RONY je asi šestiletý stafordšírský teriér. Tenhle krasavec potřebuje ruku zkušeného chovatele. Pak z něj bude příjemný, kamarádský společník. Rony moc nemusí ostatní pejsky, jinak je ale hodný. Je to temperamentní pes, který potřebuje dostatek pohybu. Hodil by se proto ke sportovně založeným lidem.

Klikněte pro větší obrázek Asi dvouletý kříženec ohaře BARNIE miluje lidskou společnost. Je to hodný a bystrý pes. Vzhledem k tomu, že se jedná o lovecké plemeno, musí nová panička nebo páníček počítat s tím, že se budou muset Barniemu pořádně věnovat a chodit s ním na dlouhé procházky. Barniemu by se nejvíce líbilo v domečku se zahrádkou, kde by mohl běhat a ohlašovat vetřelce.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2011
 P ST