Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Klikněte pro větší obrázek Obojživelníkem roku 2009 se stala ropucha zelená (bufo viridis). Tato žába je asi 9 cm velká, samec je menší než samička. Ropuchu zelenou můžeme potkat v nezalesněných oblastech, ale i v zahradách – vždy však tam, kde jsou vodní plochy, které potřebuje k rozmnožování. Živí se hmyzem, plži, pavouky a dalšími drobnými živočichy. Loví hlavně v noci. Ve vyhovujících podmínkách se dožívá až deseti let.

Klikněte pro větší obrázek Ropucha zelená je v České republice zákonem chráněná. Patří mezi silně ohrožené druhy. Důvodem je neustálý úbytek jejího přirozeného prostředí, především rekultivace krajiny, zavážení tůněk apod. S PhDr. Martinem Šanderou si budeme povídat o těchto zajímavých tvorech, navštívíme lokality, kde se vyskytují, a dozvíme se také, jak jim může pomoci každý z nás.

Více informací najdete na www.mpcr.cz.

Čeká nás také další díl ptačího miniseriálku.

Klikněte pro větší obrázek Letos v březnu jsme odvysílali reportáž o tom, co dělat, když obrovské hnízdo přísně chráněného čápa dělá na střeše domu neplechu. Na Plzeňsku si s tímto problémem poradili výborně. Například v Plané vystavěla plzeňská záchranná stanice podporovaná Krajským úřadem vedle Klikněte pro větší obrázek ohroženého domu vysoký sloup, na který potom hnízdo přestěhovala. Čápi se tak mají kam vrátit a nehrozí, že budou hledat novou vhodnou lokalitu k zahnízdění a nestihnou kvůli tomu vyvést mladé. Jedinou neznámou zůstává, jestli se čápům v přestěhovaném hnízdě bude líbit. To se však pozná až na jaře, kdy se k nám vracejí čápi ze zimovišť.

Nabídka pejsků je z útulku v Horní Hraničné u Chebu.

Útulek pro psy
Horní Hraničná u Chebu
telefon: 354 434 722 (8:00–16:00) a 732 156 634 (po 16:00)
číslo účtu: 10 38 – 528 331 / 0100, variabilní symbol 918 51
www.utulek-cheb.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázek Sedmiletý ARIN je kříženec NO. Je velmi hodný, společenský a stále hravý. Do útulku ho přivezla městská policie, někdo ho vyhodil na ulici. Arin by byl nejspokojenější v domku se zahrádkou, který by výtečně ohlídal. A když ho přibere do party rodina s dětmi, bude v sedmém nebi.

Klikněte pro větší obrázek Fenka sibiřského huskyho slyší na jméno POPELKA. Jsou jí asi tři roky a jako správný zástupce svého plemene je velmi temperamentní, energická, hravá, ale také dominantní. Popelka se hodí na sport nebo jako společník na dlouhé procházky. Nehodí se k dětem. Popelka by ráda našla domov u sportovně založeného člověka. A úplně ideální by bylo, kdyby jí nový páníček nebo panička mohli nabídnout velkou zahradu k dovádění.

Klikněte pro větší obrázek BROK je roční kříženec českého fouska. Je hodný, temperamentní, hravý a v genech má samozřejmě i lovecký pud. Broček už se jednou vrátil z adopce – důvodem bylo to, že utíkal. Vyžaduje společnost člověka, hru, sportovní vyžití a hodí se k domu se zahradou. Nejlépe s kotcem, kde by byl v nepřítomnosti pána nebo paničky. Jinak je Broček moc hodný a vděčný pejsek. Nenechte ho na holičkách.

Klikněte pro větší obrázek EVORKA je asi roční kříženka NO. Tahle fenečka je moc hodná, temperamentní, veselá a sebevědomá. Potřebuje trochu vychovat, ale laskavou cestou, a pak z ní bude bezva pes. Evorka se klidně přestěhuje jak do paneláku, tak do domku se zahradou, důležitá je pro ni pozornost člověka a citlivý přístup. V rodině s dětmi se jí bude líbit a nevadili by ani jiní pejsci ve společné domácnosti.

Klikněte pro větší obrázek TESS je fenka křížence střední velikosti. Je jí asi sedm let. Byla uvázaná u plotu útulku. Tessinka je moc hodná, vděčná a společenská, ale velmi smutná - neustále vyhlíží svého pána. Tahle fenečka by se nejlépe hodila ke staršímu člověku, kde by v klidu dožila.

Klikněte pro větší obrázek Asi tříletá fenka křížence se jmenuje VIKY. Do útulku ji přivezla městská policie. Vikynka je velmi bázlivá, ale kdo ví, co už si musela prožít. Bojí se kontaktu s člověkem i s ostatními pejsky a neustále si lehá na záda, aby tak dala najevo svou podřízenost. A když jí pustíte z vodítka, snaží se schovat. Jinak je to ale moc hodná a vstřícná fenečka, která se velmi dobře cítí ve společnosti dětí. Pro Vikynku bychom si představovali zkušeného a citlivého chovatele, který jí dokáže dát pocit bezpečí.

Klikněte pro větší obrázek JERRY je asi šestiletý kříženec. Je klidný a společenský a, jak vidíte, i dobře živený. Jerry vyžaduje neustálou společnost milovaného člověka - když ji nemá, štěká. Tenhle pejsek se hodí jak k domku se zahradou, tak do bytu. A klidně i do rodiny s dětmi.

Klikněte pro větší obrázek TONKA je asi roční kříženka. Jako každé odrostlé štěně, i ona je mazlivá, chytrá, akční a když chce, tak dokonce moc hodná a poslušná. Toničku někdo vyhodil na ulici, ale vypadá to, že se nepotulovala moc dlouho, protože nebyla, naštěstí, nijak zbědovaná. Hodí se do bytu i k domu se zahradou. A když budou v rodině trochu odrostlejší děti, Tonička to jen uvítá.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2009
 P ST 4:3