Hodina pravdy

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 25  
Sdílet
| Poslat odkaz

Hodina pravdy je velký rodinný zábavný pořad. Do soutěže se hlásí rodinné týmy (v britské verzi třeba i skupina kamarádek), s jejichž přáními se na začátku seznámíme (kupř. maminka by chtěla malé auto, tatínek motorku, syn kytaru a dcera kolo...). V této soutěži mají naději, že se jejich tužby splní. Televize je navštíví a zadá úkol (např. strhnout ubrus z prostřeného stolu, aniž by cokoli spadlo na zem, zapamatovat si Ludolfovo číslo na sto míst za desetinnou čárkou apod., tedy úkoly dovednostní i vědomostní a jiné; v některých případech provedení úkolu názorně předvede přivolaný odborník). Je s podivem, jak se pak stává plnění takovéhoto "nezáživného" úkolu napínavé. Úkol má splnit ale pouze jeden zástupce rodinného týmu, tedy logicky většinou někdo z rodičů, ostatní jsou mu podporou, pomáhají mu úkol zvládnout např. při tréninku. Rodina má na přípravu týden a dostane domů vše, co ke splnění úkolu pozřebuje. Televize natáčí, jak probíhá trénink. Tato fáze je dokonce stylizována a "dramaturgována", tzn. že průběh není ponechán náhodě, naopak se vymýšlejí způsoby a situace, které by pak sestřih z tréninku posílily a zdramatizovaly. To neznamená, že by televize nějak ovlivňovala výsledek, ale např. pomáhá režijními prostředky domácí atmosféře kolem neúspěšného, nebo dokonce úspěšného pokusu. Domácí úspěšný pokus je pro pořad velmi důležitý, jednak ukazuje vývoj během týdenního tréninku, ale také skutečnost, že úkol je splnitelný.

Sestřih však vidíme až se rodina dostaví do vlastní show v televizním studiu, zasedne v křeslech na scéně a spolu s diváky v sále i u obrazovek zhlédne sekvenci o týdenním nácviku. Posléze se na scéně otevře tajemný prostor a v něm jsou naaranžovány ceny - to, co si rodina přála. Následuje, samozřejmě v nervy drásající atmosféře, patřičně vygradovaný pokus o splnění úkolu.

V jednom pořadu se takto představí a o splnění úkolu pokusí tři rodinné týmy, což vydá na zhruba hodinovou show. Je tak naděje, že aspoň jeden tým bude úspěšný a že tedy celý pořad nebude zatížen smutkem těch, kteří nevyhráli. Rodiny nesoutěží proti jiné rodině, jen samy se svými schopnostmi a se svou výdrží.

Moderátor, v našem případě Petr Svoboda, je laskavý a všem fandí, stejně jako diváci. Co je ovšem nejdůležitější, je silný pocit identifikace diváka se soutěžícími, kteří se odhodlali věnovat týden na soustředěný trénink něčeho, co třeba nikdy nedělali, a překonat tak sami sebe. Soutěžící vám v této "podívané" rozhodně nejsou lhostejní a držíte jim palce. Divácký prožitek situací, kdy domácí pokusy jsou po řadě dní konečně úspěšné, ale v oné osudové hodině pravdy nevyjdou, anebo naopak s přehledem a suverenitou soutěžícího se zdaří, je mimořádně intenzivní. V tomto směru Hodina pravdy překonává jiné soutěžní formáty.

Hodina pravdy běží ve světě už zhruba dva roky a licenci koupilo přinejmenším 20 velkých televizních společností - známe např. britskou, německou, ale i japonskou verzi. Česká televize počítá s vysíláním od ledna 2003, zpočátku ve čtrnáctidenních a později ve čtyřtýdenních intervalech v sobotu ve 20.00 na programu ČT1.

Scénář: Michal Najbrt * Dramaturg: Aleš Jurda * Vedoucí výroby: Danuše Břeská * Kamera: Petr Kožušník * Režie: Roman Motyčka * Rok výroby: 2002 * Stopáž každého dílu: cca 57 minut
e-mail: hodina.pravdy@ceskatelevize.cz
Stopáž: 35 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady