Magazín hudební tolerance z Moravy: Václav Luks, Collegium 1704 – Dominique Visse – Pacora Trio, Societas Incognitorum – Monika Knoblochová – Najponk v pořadu, který je věnován dobrodružství improvizace. Režie J. Kořínek

Jedním ze stěžejních děl raného baroka jsou Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho. Málo prováděnou skladbu představíme v podání souboru Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Ten je současně dramaturgem festivalu Concentus Moraviae 2010, v jehož rámci bude dílo uvedeno. Václav Luks nás provede celým pořadem, který má zaostřeno na první dny 15. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu třinácti měst, letos na téma baroko a jazz.

Kontratenoři stále ještě bývají pro některé posluchače na koncertech v našich krajích překvapením. A i ti poučení jsou zvyklí je slýchat pouze v hudbě období baroka. Mistr tohoto oboru, Francouz Dominique Visse, překvapil repertoárem sahajícím od středověku přes baroko a romantismus až po současnost. Také neobvyklé obsazení klavíru a akordeonu podtrhlo při zmíněném stylovém rozsahu výjimečnost koncertu.

Jádrem společného projektu tria Pacora kombinujícího jazz s folklorními prvky a Societas incognitorum, vokálního souboru zaměřeného převážně na raně barokní hudbu je citlivá a prokomponovaná fúze, která spojuje madrigalový program renesanční vokální polyfonie s moderním a neoposlouchaným etno-jazzovým projevem instrumentálního tria.

Další společný projekt cembalistky Moniky Knoblochové a jazzového klavíristy Jana Knopa alias Najponka souzní s tématem festivalu i tohoto vydání pořadu Terra musica. Repertoár J. S. Bacha nebo J. Ph. Rameaua byl konfrontován s jazzovými standardy v úpravách Najponka, vybranými na základě hudebních podobnosti.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P
ŽánrHudba