Orloj bez legend a pověstí a setkání s jeho dnes již osmdesátiletým tvůrcem Mistrem Janem Maškem. Námět a scénář J. Neuls. Kamera H. Ohnheiser. Režie E. Saidok (Opakování — Ostrava)

Ostravské vteřiny, které navazovaly na reportážní, každý měsíc živě vysílaný cyklus scénáristy Jana Neulse a režiséra Františka Mudry Kamery objevují Ostravsko z roku 1959, se poprvé v televizní nabídce objevily v lednu 1962. Jejich cílem bylo ukázat Ostravsko jako zajímavou lokalitu s pozoruhodnými lidmi – proto se také soustředily především na prosté příběhy lidí. Svým pojetím, výběrem protagonistů, ale i formou zpracování se staly významnou součástí takzvané ostravské publicistické školy, která v průběhu šedesátých let ovlivnila celou televizní publicistiku v tehdejším Československu.

V roce 1968 nejprve Ostravské vteřiny pokračovaly v naplánovaných portrétech zajímavých lidí, v galerii lidských osudů. Od června 1968 do února 1969 vznikala série Vteřin o nesnadném životě lidí v moravskoslezském pohraničí. Velký zájem vzbudila epizoda nazvaná Zpráva z Razové, která měla formu apelu na vládu, za účelem zvýšení zájmu o tuto zapomenutou oblast. Ostravské vteřiny byly jedním z mála publicistických pořadů, které přežily začátek normalizace a rozsáhlé politické čistky v ČST, které začaly už na jaře 1969. Devadesátý devátý díl Srdeční záležitost z prostředí jednotky intenzivní péče na koronárním oddělení, kde autor scénáře Jan Neuls skončil, byl odvysílán v únoru 1972. Stá epizoda Signály z předposlední stanice už nesměla na obrazovku a Jan Neuls patřil k těm, jejichž jméno bylo na téměř dvě desítky let vymazáno z historie televizní publicistiky.

Stopáž30 minut
Rok výroby 1967
 P čb 4:3