Faustovo prokletí
Francouzský skladatel Hector Berlioz - od jehož narození uplynulo v loňském roce již 200 let - patří vedle Ference Liszta a Richarda Wagnera mezi nejvýznamnější představitele novoromantické a zakladatele tzv. programní hudby. Ve své tvorbě tvorbě se věnoval především symfonickým, vokálním, ale i operním dílům. Připomeňme si jeho monumentální Trójany, Benvenuta Celliniho, komickou operu Blažena a Beneš, k níž si napsal podle Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic i libreto, a v neposlední řadě velkolepé Faustovo prokletí, inspirované slavnou Goethovou tragédií Faust.
Tuto dramatickou legendu o čtyřech částech napsal Berlioz v roce 1846 a v témže roce pak došlo i k jejímu premiérovému koncertnímu provedení v Paříži.
Pro dnešní vysílání jsme pro vás připravili skutečnou lahůdku - záznam vynikající inscenace Faustova prokletí, uvedené v Rakousku v roce 1999 na prestižním Salcburském hudebním festivalu, na jejíž přípravě a provedení se podílela řada předních umělců z mnoha evropských zemí.