Mohla Dalimilova kronika rozhodnout o nástupu Karla IV. na český trůn? Dokumentární film R. Vávry pátrá po okolnostech a souvislostech vzniku nádherně iluminované verze tohoto vzácného díla našeho středověkého písemnictví, jejíž fragmenty se před několika lety našly v Paříži (2015). V původním znění s titulky

V Paříži se před několika lety za tajemných okolností objevily nákladně iluminované latinské fragmenty kroniky takřečeného Dalimila, o kterých historici neměli tušení. Pátrání po původu jejich vzniku a konfrontace možných hypotéz s názory historiků odhalují nečekané souvislosti.

Film kombinuje klasické dokumentární styly s animacemi legend z Dalimilovy kroniky a hranými scénami.

V jedné linii filmu sledujeme rekonstrukci výroby faksimile kroniky, která ukazuje původní pracovní postupy od výroby pergamenu přes vytvoření iluminace až po vazbu knihy do kůže.

Současně film hledá odpovědi na otázky: Pro koho byla kniha určena? Kdo tak nákladnou knihu mohl vyrobit? Kde tato latinská verze vznikla? Stopy nás zavedou až do Itálie, kde se mimo jiné dozvíme, že výtvarné pojetí iluminací bylo s největší pravděpodobností ovlivněno Giottem.

Třetí linii filmu tvoří samotné příběhy Dalimilovy kroniky, které k nám promlouvají prostřednictvím hlasitého přednesu a animace původních iluminací. Zazní legendy o svaté Ludmile, svatém Václavovi nebo o selské kněžně Boženě.

Film vznikl u příležitosti české účasti na světové výstavě EXPO2015 v Miláně a na jeho výrobě se spolupodílelo Ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím Kanceláře generálního komisaře pro českou účast na této světové výstavě.

Karel IV.
český král, římsko-německý král a římský císař

Karel IV.

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378


Stopáž52 minut
Rok výroby 2015
 ST AD T
ŽánrDokument