Lepší je být kočkou, než myší, která před ní věčně utíká. Tom Cruise v hlavní roli amerického sci-fi thrilleru (2002). Dále hrají: M. von Sydow, C. Farrell, S. Mortonová, L. Smithová, K. Morrisová, T. B. Nelson a další. Režie: Steven Spielberg

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Píše se rok 2054 a Washington D. C. je zbaven kriminality. Členové elitní jednotky speciálního komanda dokáží zabránit vraždě ještě dříve, než se vůbec stane. Záleží jen na policistech v čele s kapitánem Johnem Andertonem, aby odhalili místo činu a stihli se včas dostat na místo. PreKrim, experimentální jednotka Ministerstva spravedlnosti, má neustále k dispozici tři jasnovidce, kteří neomylně určí budoucího pachatele. Je to nejmodernější obrana proti zločinu, takřka dokonalý systém. John Anderton má díky své tragické zkušenosti důvod, proč chce pro tuto elitní jednotku pracovat ze všech sil. Pokouší se ochránit tisíce lidí od tragédie, jakou sám kdysi prožil. Aniž to tuší, agent FBI Danny Witwer jej s velkou podezíravostí sleduje doslova na každém kroku. John brzy musí bojovat proti tomu, aby se nestal obětí systému, který pomohl vytvořit?

Minority Report je sci-fi thriller natočený režisérem Stevenem Spielbergem podle stejnojmenné povídky Philipa K. Dicka (podle jeho textu vznikl také například kultovní sci-fi film Blade Runner). Nabízí vizi budoucnosti, chytlavý příběh, silnou hlavní postavu, skvělé herecké výkony, rychlou akci a napětí. Tvůrci k vytvoření dokonalé atmosféry „detektivky“ přispěli pečlivě propracovanou výtvarnou stránkou a zdánlivě nepodstatnými detaily. Nemalou zásluhu na působivé představě budoucnosti má kamera Januzse Kaminského (s širokými pohledy, nezvykle zvolenými úhly, prolínačkami, odrazy vody i skla, ale hlavně promyšlenou práci s barvou – první část děje zůstává „optimističtější“, laděna do jemné modři, druhá je tmavá a spíše do fialova). V příběhu, který se dotýká smutných otázek, jež nám klade nezadržitelný technický pokrok, režisér a scénáristé Scott Frank a Jon Cohen občas zvolí nečekaně drsnou komiku a černý humor. Stejně důležité místo mají v ději hi-tech rekvizity a všude se vtírající, neodbytná reklama. Někteří diváci také jistě nepřehlednou „nenápadné“ odkazy na detektivní a kriminální literární klasiku (A. Christieová, D. Hammett) a citace ze snímků Alfreda Hitchcocka. Roli kapitána Johna Andertona ztvárnil Tom Cruise (Vanilkové nebe), Dannyho Witwera vytváří Colin Farrell (Hartova válka). Důležitou úlohu v ději má Samantha Mortonová (Sladký ničema) jako záhadná jasnovidka Agatha. (Další pozoruhodná sci-fi režiséra Stevena Spielberga je nová verze Války světů (2005) podle slavného románu H. G. Wellse.)

Tom Cruise
herec, scenárista, producent, režisér

Tom Cruise

* 3. 6. 1962


Steven Spielberg
režisér

Steven Spielberg

* 18. 12. 1946


Originální názevMinority Report
Stopáž139 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrFilm