Po dvaceti letech se H. Třeštíková k manželským párům vrátila, a natočila pokračování osudů

Příběh kantorky, slavné herečky a jejích studentů je zasazen do dobového rámce utužené normalizace, do doby, kdy se po okupaci sovětských vojsk snažila většina přežít v šedé zóně, a v boji proti režimu byla ochotna riskovat své postavení jen hrstka odvážných.

Herečka Damiánová připravuje na DAMU se svými studenty Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. Je mezi nimi zamilovaná dvojice – nadaný student Petr, který hraje Romea, a jeho dívka Hanka, která zkouší roli Julie. Právě se zformovala Charta 77 a stranické orgány DAMU útočí na své pedagogy, aby ji odsoudili. ÚV KSČ zorganizuje shromáždění umělců a tvůrčích pracovníků v Národním divadle. Všichni vědí, o co půjde: odsoudit Chartu 77 a demonstrovat věrnost straně a vládě. Damiánová stojí před dilematem. Jednalo-li by se pouze o ni, reagovala by nekompromisně. Jenže na ni snacha vyvíjí nátlak. Jde o kariéru jejího syna. Všichni čekají, jak se Damiánová zachová, nejvíc její studenti. A drama spěje k závěrečné tragédii…

Působivý příběh o morálce, svědomí i o lámání charakterů natočil režisér Jaroslav Brabec podle scénáře Pavla Kohouta a s využitím archivních záběrů, které jsou v místy černobílém ladění organicky vrostlé do obrazového ztvárnění atmosféry doby. Svou velkou roli tu dostala herečka Vlasta Chramostová.

Napište nám