Propustka
Paříž, 3.března roku 1942. Němci už dávno okupují hlavní město Francie, kam se rozhodli přenést část svého filmového průmyslu. Šéfové německé firmy Continental dobře vědí, jak velké scenáristické, režisérské i herecké talenty jim skýtají filmové ateliéry v Paříži a chtějí je za každou cenu využít pro svůj propagační i zábavní filmový průmysl.
Film vznikl podle vzpomínkové knihy Jeana Devaivra, který v té době působil jako asistent režie, pracoval sice v Continentalu, ale zároveň byl aktivní v hnutí odporu. Někteří francouzští umělci kolaborovali, ať už ze strachu nebo touhy pracovat za každou cenu, někteří hledali nejrůznější cesty, jak se vyhnout tomu, aby propůjčili svůj talent do služeb Němců. Všichni však bojovali proti strachu, hladu a zimě. Vyřizování účtů po válce patří k nejtěžším kapitolám historie francouzské kinematografie.
Zvláště milovníci filmu budou reagovat na mnohá jména, která ve filmu zazní, jako Jean Aurenche, Jean-Paul Le Chanois, Charles Spaak, Pierre Bost, Maurice Tourneur, Henri-George Clouzot, André Cayatte a další.
Film, který natočil významný francouzský režisér Bertrand Tavernier, je věnován všem, kteří žili tyto pohnuté dějiny Francie, jejichž součástí jsou také dějiny francouzského filmu.