Touha po životě dovede stoletého Allana do konfliktu s mafií. Ta ale neví, že si zahrává se staříkem, který přežil několik diktátorů.
Režie: Felix Herngren. Scénář: Felix Herngren, Hans Ingemansson. Hrají: Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg a další.
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců mu nachystali oslavu narozenin s dortem, který kvůli cukru stejně nemůže jíst, ale Allan se na oslavu ani tak nedostavil. Vylezl z okna svého pokoje a na nádraží si koupil lístek na první vlak. Stejně jako v celém Allanově životě, i tady zapůsobila náhoda. Kufr, který se mu díky ní ocitl v rukách je totiž napěchovaný penězi a na staříkovu stopu se vydá parta svérázných mafiánů. Málo ale tuší, že přemoct vetchého staříka nebude žádná sranda, protože Allan už přežil několik diktátorů a pádů režimu, atomový výbuch, krvavé revoluce i popíjení vodky v Kremlu.

Švédský koprodukční snímek Felixe Herngrena je adaptací stejnojmenného mezinárodního bestselleru Jonase Jonassona, který se setkal s nesmírným čtenářským úspěchem i v České republice. Hlavní roli stoletého staříka Allana ztvárnil Robert Gustafsson, výrazná tvář švédského herectví, kterého si diváci mohou vybavit na příklad ze seriálu Nečekaná vrah (2021) o vraždě Olofa Palmeho nebo z filmové komedie Čtyři odstíny hnědé. Stoletý stařík (…) byl v roce 2013 jedním z divácky nejúspěšnějších švédských snímků v kinech a byl také nominován na čtyři národní ceny Guldbagge i na Oscara za nejlepší masky.

Napište nám