Judit Bárdos: „Kristýna má v sobě větší nadhled a cynismus než já.“

Jak jste se rozhodovala pro účinkování v seriálu Svět pod hlavou?

Rozhodlo to, že režisérem je Marek Najbrt a hlavní postavy hrají skvělí herci. Věděla jsem, že tvůrci mají za sebou velmi zajímavé projekty, takže jsem měla velkou radost, když mě produkce oslovila.

Koho v seriálu hrajete?

Kristýna je lékařka místní nemocnice. Je zklamaná a otrávená z doby, ve které žije, zároveň má nadhled a dělá svou práci poctivě. Hlavní hrdina Filip se stane jejím pacientem, později i láskou. Filip však ví, že v roce 1982 se ocitl pouze dočasně, tedy žádný vážný vztah mezi nimi dvěma nemůže vzniknout. Nemůže jí to prozradit. Z toho důvodu Kristýna mnohdy jeho jednání nerozumí. Přesto láska mezi nimi zůstane velmi silná. Kristýna se stane jakousi Filipovou pomocnicí při řešení aktuálních kriminálních případů a rovněž Filipovy záhadné minulosti. Kromě Kristýny hraji ještě jednu postavu, Kristýně velmi podobnou, více však už neprozradím.

Jaká je Kristýna ve srovnání s Vámi?

Klikněte pro větší obrázekPodobáme se v tom, že své povolání děláme rády. Lišíme se v nadhledu. Myslím, že Kristýna má v sobě větší nadhled a cynismus než já.

Podstatná část děje se odehrává v době před Vaším narozením. Jak jste se připravovala na roli?

Před třemi lety jsem natáčela film Fair play, který se odehrává v roce 1984. Takže tuto smutnou dobu jsem si tehdy „vyzkoušela“ a nemusela jsem se na rok 82 nijak speciálně připravovat.

Zobrazování takové nedávné minulosti může sklouznout k jakési nostalgii…

Co se týče vizuálu, asi ano, ale myslím, že to nebude žádná retro „prohlídka“. Děj Světa pod hlavou je velmi napínavý, nepředvídatelný, a tím pádem poutavý. Diváky čeká mnoho překvapení a míchání různých žánrů. Nebude to klasická kriminálka. Osobně se velmi těším na výsledek.

Svět pod hlavou točili dva režiséři. Jak byste porovnala jejich vedení?

Klikněte pro větší obrázekJejich práci nedokážu zatím srovnat, protože s Radimem Špačkem jsem měla zatím dva natáčecí dny. Myslím, že za tu dobu jsme se nestihli poznat. Je ale velmi korektní a na každou mou otázku uměl odpovědět. Klíčové obrazy Kristýny jsem točila s Markem Najbrtem. Při práci s ním se cítím svobodná a zároveň v bezpečí. Je to velmi citlivý, vnímavý, vtipný režisér, který celou dobu vede tvůrčí dialog s herci a přijímá nápady. Jeho laskavost a otevřenost mě dojímá. Z této spolupráce mám obrovskou radost.

Název seriálu je odvozen z písně V stínu kapradiny od Jany Kratochvílové. Máte nějakou oblíbenou písničku z této doby?

Ano, je to skladba Jégszív (v překladu Ledové srdce) od maďarské kapely V'Moto-Rock.

Hlavní hrdina se propadne třicet let do minulosti. Lákalo by Vás také se takto podívat do minulosti?

My herci často cestujeme v čase, takže po tom ani příliš netoužím. Ale kdybych si měla vybrat, co vidět z minulosti, tak by to asi byli moji rodiče v mém věku. To mě zajímá. Oni v mém věku už byli rodiči.