Režisér Jakub Sommer sleduje návrat Jiřího Bárty k Bachovým Suitám pro sólové violoncello. Po 18 letech vzniká nová nahrávka ve zchátralém kostele v severočeské Lobendavě

Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu 90. let a brzy se dostal do mezinárodní ligy předních cellistů. Velmi záhy zařadil do svého repertoáru také 6 suit J. S. Bacha pro sólové violoncello, které jsou bezesporu mezníkem v historii cellové literatury. V dokumentu Jakuba Sommera sledujeme zápas Jiřího Bárty s Bachovými suitami a hledání ideální interpretace tohoto geniálního opusu.

Režisér Jakub Sommer odpovídá

Co vám práce na projektu přinesla?
Po dlouhé době jsem točil dokumentární film. Žánr, jemuž jsem trochu odvykl. Díky tomu jsem k projektu přistupoval s respektem a jemnou obavou, což ve finále vyústilo v soustředěnost a nasazení, díky kterému vznikl, doufám, podařený kus.

Jaké pro vás bylo setkání s hudebníkem či hudebníky, o nichž jste točili?
Jiřího Bártu obdivuju už dlouho. Je to svým způsobem náš „rodinný violoncellista“. Film o něm natočil i můj otčím Jan Špáta. Setkání s ním si považuju. Nejenom, že je to geniální cellista, navíc v sobě spojuje charisma a šmrnc Banderase s hravostí věčně mladého kluka, což z něj činí ideálního filmového hrdinu.

Co vy považujete za svůj pomyslný mistrovský opus či alespoň pokus o něj?
Ten mám ještě, doufejme, před sebou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrDokument