24. září 2020

Obsah dílu

Josef Vágner — Největší lustr na světě — Crossfit — Wim hofova metoda — Cardistry

Části dílu

01:59
Josef Vágner
  Původní profesí byl lesník, ale proslavil se především chovem exotických zvířat. Řeč je samozřejmě o Josefu Vágnerovi. Zakladatel královodvorského safari přišel s myšlenkou vytvořit v evropských zooparcích genofond ohrožených druhů černého kontinentu. Zoologická zahrada, kterou vedl, je dnes díky němu kulturní památkou. A o spolupráci s ním měli zájem odborníci z celého světa. Podílel se mimo jiné na projektu osídlení levého břehu řeky Tana v Keni a v Indii zase pomáhal zachraňovat vzácné nosorožce pancéřové. Jeho pozoruhodný životní příběh pro vás zmapoval Josef Kubeš.
  06:47
  Největší lustr na světě
   Dále vám ukážeme monumentální skleněný lustr, který svou unikátností dokonce aspiruje na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Navíc pozor. Vytvořen byl u nás. Konkrétně v Novém Boru, v huti, kterou před třinácti lety založil Leon Jakimič. Skládá se ze dvou dvacetitunových draků a obří koule a zdobí kasino Hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý z mýtických tvorů je dlouhý 32 metrů a na sobě má dva a půl miliónu kusů křišťálu. Jak vznikali a co všechno práce na nich obnášela, zjišťovala Barbora Němcová.
   12:12
   Crossfit
    Je jedním z nejnáročnějších sportů vůbec. Mixem gymnastiky, vzpírání, všeobecné zdatnosti, ale taky třeba plavání, jízdy na kole nebo střelby. Cílem téhle kombinace je komplexní fyzická připravenost člověka. Jde o takzvaný crossfit, který na konci minulého století vytvořil bývalý americký profesionální gymnasta Greg Glassman. Jeho nápad se brzy ujal, začal se rychle šířit po světě a zabydluje se i u nás. Dokonce už v této disciplíně začínáme zářit na evropském nebi. Jako třeba dvaatřicetiletá Soňa Karásková. O své cestě mezi ty nejlepší vyprávěla Petru Bělíkovi.
    17:40
    Wim hofova metoda
     Taky už jste na sociálních sítích zaznamenali fotky křečovitě se usmívajících otužilců až po krk ponořených v bazénku s kostkami ledu? Pokud nevíte, co si o nich máte myslet, tak vězte, že jsou to vyznavači takzvané Wim hofovy metody. Fenoménu šířícího se jako lavina po celém světě. Její autor, Holanďan Wim Hof, si dal za cíl pomáhat lidem zvyšovat odolnost. Fyzickou i psychickou. Spojil speciální dechová cvičení s řízeným otužováním, což podle něj posiluje imunitu, snižuje krevní tlak, nebezpečí zánětlivých onemocnění, zmírňuje astma a ulevuje od depresí. K průkopníkům této metody u nás patří Jakub Chomát, který se učil přímo u jejího tvůrce. O tom, co ho k němu přivedlo, vyprávěl Veronice Kvakové.
     23:16
     Cardistry
      Hrají si s kartami tak, že vám to hlava nebere. Umějí si je přehazovat z ruky do ruky, jako by je měli na nějakém neviditelném provázku. Jindy to naopak vypadá, že je mají přilepené na prstech. Zkrátka při pohledu na ně máte pocit, že vládnou fyzikálním zákonům, hlavně pak gravitaci. Řeč je o takzvaných cardistech. Iluzionistech, jejichž doménou je zdánlivě obyčejné míchání karet. Název téhle disciplíny – tedy cardistry vznikl spojením slov card a artistry, tedy karta a umění. A jejím cílem není lámat rekordy ani diváky ošálit kouzly, jde o to nadchnout je originalitou a hlavně zručností. Víc vám prozradí David Václavík z Brozan nad Ohří, který ve svých 28 letech patří mezi nejvýraznější osobnosti oboru. Natáčel s ním Petr Bělík.
      Přehrát celé video
      Stopáž32 minut
      Další díl
      8. říjen 2020

      Gejzír na sociálních sítích

      Napište nám