30 minut

14. březen 2019

Obsah dílu

Příběh české koruny — Horolezkyně Klára Kolouchová — Designové ponožky — Sněžné brusle — Sládek Miroslav Koutek

Části dílu

01:18
Příběh české koruny
  Loni jsme oslavili sté narozeniny našeho státu a letos si připomínáme stejné jubileum samostatné československé měny. Označení koruna bylo pozůstatkem z éry monarchie a mělo být pouze provizorní. Naši představitelé chtěli totiž oddělení od mocnářství provést důsledně. A tak vznikla celá řada návrhů, jak by se nové platidlo mohlo jmenovat. Ve hře byly názvy frank, hřivna, denár nebo dokonce sokol, který by se dělil na deset drápků a sto brků. Uvažovalo se i o řepě, řípu nebo už zmiňovaném rašínu podle prvního ministra financí. Jak to nakonec dopadlo, všichni víme. Méně známé ale je, co všechno tehdejší měnová odluka obnášela. Její průběh pro vás zmapoval Josef Kubeš.
  06:46
  Horolezkyně Klára Kolouchová
   První pokořitel Mount Everestu Edmund Hillary kdysi prohlásil, že horolezci při svých výstupech nedobývají hory, ale sami sebe. O tom, co všechno se člověk o sobě cestou k vrcholu dozví a co musí překonávat, by mohla hodiny vyprávět i Klára Kolouchová. Na kontě má úspěšné výstupy na Aconcaguu, Čo oju, Mc Kinley, Elbrus a v roce 2007 dokonce zdolala i nejvyšší horu světa. Po Renatě Chlumské, která uspěla o osm let dřív, se tak stala teprve druhou Češkou a první rodilou, které se to podařilo. Co ji do nebezpečných výšek táhne, zajímalo Hanu Skálovou.
   12:08
   Designové ponožky
    Když si děti hrají, často napodobují dospělé. Jejich práci či záliby. Salvator Soška ze Vsetína to ale dotáhl k naprosté dokonalosti. Jeho rodiče podnikají, a on začal už na základní škole taky. A když mu bylo sedmnáct, založil firmu na výrobu originálních designových ponožek, které u nás nemají obdoby. Unikátní jsou nejenom vzory, ale i tím, že veškerý materiál na ně pochází z Česka. Úspěch s nimi ovšem slaví i v cizině. Prodávají se třeba ve Francii nebo v Anglii. S mladým mužem s neotřelými nápady vás seznámí Silvie Dymáková.
    17:29
    Sněžné brusle
     Už jste někdy viděli sněžné brusle? Jedná se o hit, který se začíná zabydlovat i na našich horách. Ovšem pozor. Nejsou to klasické ostré nože ani mini lyže. Jde o boty podobné přezkáčům, jenže mají místo podrážky krátkou skluznici s hranami. Dokonce už se na nich pořádají mezinárodní závody, ze kterých si vozí medaile i dva Češi-Lukáš Fiala a Michal Procházka. Krátkou lekci v jízdě na této novince pro vás připravil Jan Novotný.
     22:49
     Sládek Miroslav Koutek
      Když se řekne Česko, spousta cizinců si vybaví hlavně hokejisty a pak pivo. Ano, právě kvůli němu k nám taky řada z nich jezdí. Jedním z těch, kteří k věhlasu tekutému chlebíčku přispěli, je i Miroslav Koutek z Litovle. Kdysi byl dokonce vůbec nejmladším sládkem v celém Československu, a přitom sbíral jednu cenu za druhou. Nedávno se dočkal i té nejprestižnější. Za mimořádný přínos oboru, jemuž zasvětil celý život. Jeho pozoruhodný příběh pro vás natočila Zuzana Glacová.
      Přehrát celé video
      Stopáž30 minut
      Další díl
      21. březen 2019

      Gejzír na sociálních sítích

      Napište nám