Geniální nápady, odvážné experimenty a vyprávění obdivuhodných lidí s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Kulturista Pavol Jablonický

Pavol Jablonický je bezesporu naším nejúspěšnějším kulturistou všech dob. Na konci socialistické éry se dokonce dvakrát stal mistrem světa. A byl taky prvním Čechoslovákem, který se zúčastnil nejprestižnějšího klání svalovců Mr. Olympia. O své pozoruhodné a v mnohém vzrušující životní pouti, která se započala v Senici na Slovensku, vyprávěl Petru Bělíkovi.


Československá námořní plavba

Košice, Třinec, Šumava, Blaník, Berounka, Jan Hus nebo třeba Prokop Holý. Víte, co mají společného? Jsou to jména našich lodí, které dlouhá léta brázdily světové oceány. Za minulého režimu jsme se totiž pyšnili jednou z největších flotil mezi vnitrozemskými státy. Rejdařská společnost Československá námořní plavba vznikla přesně před 60 lety a pod její vlajkou plulo celkem 44 plavidel. Jejich slavnou éru vám připomene Josef Kubeš.


Lovec mrazů Antonín Vojvodík

Dobrodruhem je svým způsobem i Antonín Vojvodík z Vimperka. Jen se nenoří do vln, ale do závějí. Už roky totiž monitoruje počasí, zejména pak v zimě. Proto si vysloužil přezdívku Lovec mrazů. Odborníky dokázal přesvědčit, že nejnižší teploty nejsou jen výsadou neobydlených lokalit, ale vyskytují se i v blízkosti obcí. Jeho velkým snem je být u toho, až bude překonán rekord z roku 1929, kdy teploměry ukázaly neuvěřitelných mínus 42,2 stupňů. Na Šumavu se za ním vypravil Tomáš Polák.


Knihařský ateliér

Manželé Miroslava a Lubomír Krupkovi z Úval dělají už přes čtyřicet let knihy. Ovšem pozor. Pěkně od A až po Z. Tedy od návrhu, přes výrobu vlastního papíru, lití písmen až po finální vazbu. Což u nás dovede už jen málokdo. Každý kousek, který se pod jejich rukama zrodí, je tak de facto uměleckým dílem. Tito tiskaři, knihaři i výtvarníci v jednom taky za svou práci dostali už celou řadu prestižních ocenění. Do jejich dílny vás zavede Hana Skálová.


Teatender Jiří Boháč

Na závěr vám představíme muže, jehož osudem se stal čaj. Jiří Boháč se mu na plný úvazek věnuje skoro dvacet let a pro svou profesi dokonce vymyslel název, který se pomalu prosazuje i v zahraničí. Teatender. Radí lidem, jak zdánlivě obyčejný nápoj správně připravit, servírovat, pít a kombinovat jeho konkrétní druhy s jídlem. Z čaje dělá i koktejly. Díky tomu se dokonce stal vicemistrem planety v míchání nealkoholických drinků. A jeho recept na úspěch? Naslouchat svému vnitřnímu hlasu a taky nosu. Víc se dozvíte z reportáže Tomáše Poláka.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD