Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Praha očima lidí bez domova

Velkým hitem posledních let je takzvaná zážitková turistika. U jejího zrodu stáli skotští výrobci whisky, kteří začali v palírnách pořádat exkurze. Dnes už si můžete dopřát kdeco. Let stíhačkou, jízdu v tanku, potápění v jeskyních a taky výlet do světa spodiny naší společnost. Do něj vás nechá nahlédnout unikátní projekt „Poznej Prahu očima lidí bez domova“. Ukáže vám, jaký je život bez kreditky, auta, ledničky, pračky a především vlastního bytu. Vašimi průvodci podsvětím budou bývalý gambler, prostitut, narkomanka, pouliční zloděj nebo odborník na přežití ve vlacích a nádražích.


Úplné zatmění Slunce

Úplné zatmění. Jev, který trvá jen pár minut a na stejném místě na Zemi k němu dochází v průměru jednou za 360 let. Třeba u nás se ho dočkáme až v roce 2135. Při jasné obloze je v té chvíli kolem Měsíce, který Slunce zakrývá, vidět nádherná záře. Takzvaná korona. Tedy nejvyšší a nejřidší vrstva sluneční atmosféry. Jindy ji spatřit nelze. Tento úkaz fascinoval i českého matematika a fotografa Miloslava Druckmüllera. Dokonce natolik, že přišel s převratným objevem. Vymyslel algoritmy a počítačové programy, které umožňují zachytit zatmění v plné nádheře. Díky němu jsou teď astronomové v poznávání životadárné hvězdy zase o kus dál.


Příběh verzatilky

Češi přispěli k pokroku lidstva celou řadou vynálezů. K těm nejslavnějším patří kontaktní čočky Otto Wichterleho, hromosvod Prokopa Diviše. Ale taky Kaplanova turbína, Resslův lodní šroub nebo remoska. A zapomenout nesmíme ani na verzatilku, která přišla na svět v roce 1937 v Českých Budějovicích. Její příběh se ale začal psát o víc než sto let dřív a první písmena do něj vepsal truhlář z malého městečka u Vídně. Muž považovaný za tvůrce novodobé podoby tužky.


Bubny Jana Vágnera

Jde pravděpodobně o nejstarší hudební nástroj v dějinách. První zmínky o něm jsou staré víc než pět tisíc let. S jeho pomocí si naši dávní předkové zajišťovali přízeň duchů a vzdávali hold vyšším bytostem. Ano, mluvíme o bubnu. Jeho zvuk v člověku údajně navozuje harmonii, pomáhá mu zbavit se stresu a dovede ho uvést i do stavu změněného vědomí. Kapela či orchestr bez něj, jsou prý jako polévka bez soli. Jedny vyhlášené bubny se překvapivě vyrábějí u nás, navíc v malé dílně a v malé vesnici za Prahou. A nejsou ani dílem nějakého experta z oblasti muzikologie, nýbrž obyčejného truhláře s neobyčejným talentem.


Lyžování v praze

Za mekku lyžování u nás jsou považovány Krkonoše, ale mylně, protože je předběhla Praha. Vynález zvaný ski do naší metropole přivezl z Norska v roce 1887 průmyslník Josef Rössler Ořovský. Pak na něm vyrážel do Stromovky a založil lyžařský kroužek. Novinka se rychle šířila a o sedm let později se na ní v našich nejvyšších horách poprvé závodilo. Vybavení z té doby většinou odpočívá v muzeích. Představíme vám ale partu nadšenců, kteří na něm i dnes brázdí svahy. A dokonce získávají medaile na světových šampionátech.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD