3. březen 2016

Obsah dílu

Praha očima lidí bez domova — Úplné zatmění Slunce — Příběh verzatilky — Bubny Jana Vágnera — Lyžování v praze

Části dílu

01:15
Praha očima lidí bez domova
  Velkým hitem posledních let je takzvaná zážitková turistika. Dnes už si můžete dopřát kdeco. Unikátní projekt „Poznej Prahu očima lidí bez domova“ vám ukáže, jaký je život bez kreditky, auta, ledničky, pračky a především vlastního bytu.
  06:57
  Úplné zatmění Slunce
   Tento úkaz fascinoval českého matematika a fotografa Miloslava Druckmüllera natolik, že přišel s převratným objevem. Vymyslel algoritmy a počítačové programy, které umožňují zachytit zatmění v plné nádheře.
   12:20
   Příběh verzatilky
    Češi přispěli k pokroku lidstva celou řadou vynálezů, včetně verzatilky, která přišla na svět v roce 1937 v Českých Budějovicích. Její příběh se ale začal psát o víc než sto let dřív a první písmena do něj vepsal truhlář z malého městečka u Vídně.
    17:46
    Bubny Jana Vágnera
     Jde pravděpodobně o nejstarší hudební nástroj v dějinách. Jeho zvuk v člověku údajně navozuje harmonii, pomáhá mu zbavit se stresu a dovede ho uvést i do stavu změněného vědomí. Jedny vyhlášené bubny se překvapivě vyrábějí u nás, navíc v malé dílně a v malé vesnici za Prahou.
     23:32
     Lyžování v Praze
      Vynález zvaný ski do naší metropole přivezl z Norska v roce 1887 průmyslník Josef Rössler Ořovský. Vybavení z té doby většinou odpočívá v muzeích. Představíme vám ale partu nadšenců, kteří na něm i dnes brázdí svahy a dokonce získávají medaile na světových šampionátech.
      Přehrát celé video
      Stopáž30 minut
      Další díl
      10. březen 2016

      Gejzír na sociálních sítích

      Napište nám