Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Flexarety

Ať je horké léto, nebo tuhá zima, Flexareta fotí vždycky prima. Flexaretem celým světem! Tak tyhle slogany doprovázely desítky let naše legendární fotoaparáty. Bývaly úspěšným vývozním artiklem někdejšího Československa. Putovaly do 56 zemí naší planety. Velké oblibě se těšily i ve Spojených státech. A Japonce prý dokonce inspirovaly k vylepšení jejich přístrojů. Pojďme si tedy společně připomenout příběh této plechové krabičky z Přerova.


Monoski

V roce 1941 přidělal Němec Franz Wendel, muž s amputovanou nohou, ke svým berlím krátké lyžičky a začal brázdit sjezdovky. Handicapovaným dal naději, že i oni budou zase sjíždět svahy. Ti na vozíčku si ale museli ještě chvíli počkat. První monoski, tedy speciální sedačka připevněná na běžné vázání jedné upravené lyže, totiž spatřily světlo světa až v sedmdesátých letech. A zanedlouho se na nich i závodilo, dokonce na paralympiádě. Jenže bez Čechů. K nám se tato jednolyže dostala až po pádu železné opony. A jedním z jejích propagátorů, ale i výrobců byl Rudolf Brojír. Muž, jehož sice nehoda srazila na invalidní vozík, ale rozhodně ne na kolena.


Bezplenková komunikační metoda

Miminko a plenky patří tak nějak k sobě. Jenže ne dlouho. V nám známé podobě se totiž začaly vyrábět až na konci 19. století. Do té doby si maminky pomáhaly kousky látky nebo taky ničím. Takže chudáci děti. Papírové nebo taky jednorázové pleny jsou zase, překvapivě, docela staré. Ty vůbec první spatřily světlo světa už v roce 1942. Ovšem jejich největší boom nastal teprve v 80. a 90. letech. V současnosti zažívají renesanci klasické látkové pleny. A některé ženy upřednostňují návrat k přírodě prostřednictvím takzvané bezplenkové komunikační metody.


Mistr švec

Ševcovské řemeslo patřilo po staletí k těm nejrozšířenějším. Prťavci nebo příštipkáři střevíce opravovali. Noviníci či nováci se zase věnovali výrobě bot nových. Jenže pak jejich práci začaly přebírat stroje a dnes je tato profese takřka na vymření. K čemu slouží dratve, knejpy, rydla, cvikací kleště nebo šídla, se tak dozvídáme maximálně ze starých filmů a pohádek. Jedním z těch, kteří ruční šití obuvi u nás udržují při životě, je i Erik Martin Lawart. Ovšem pozor. Jeho výtvory jsou skoro uměleckými díly a odpovídá tomu i cena. Jeden pár vás tak může přijít až na 50 000 korun, ale zase vám vydrží celý život.


Kamarádi

Přesně před 45 lety začali televizní obrazovky po celé Evropě dobývat Kamarádi. Konkrétně tři kluci a jedna slečna z Malé Strany. První československý seriál natočený pro děti na černobílý film. K cestě mezi legendy mu stačilo pouhých šest půlhodinových dílů, které ovšem hltali všichni. Malí i velcí. Možná i vy si vzpomínáte na to, jak oblíbený čtyřlístek třeba honil zloděje z kluziště nebo plánoval velkou loupež. Autorkami příběhů plných klukovin byly paradoxně ženy. Dvě ikony tvorby pro nejmenší diváky – Jarmila Turnovská a Vlasta Janečková. Ani jedna už není mezi námi, ale rozhodně si i dnes zaslouží náš dík. A jejich Kamarádi malé připomenutí.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD