Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Česká stigmatička

Narodila se v roce 1907 v Pastvinách na Pardubicku. Neuměla číst, ani psát, ale prý byla jasnovidná a dokázala na sebe brát nemoci druhých. Jmenovala se Anna Bohuslava Tomanová a je považována za jedinou českou stigmatičku. Na jejím těle se totiž pravidelně objevovaly krvavé rány v místech, kde je měl Ježíš po ukřižování. Prvním, kdo něco podobného zažil, byl František z Assisi a celkem je po celém světě zaznamenáno zhruba 300 takových případů. Příčinu tohoto jevu zatím nikdo racionálně vysvětlit nedokázal. Anna zemřela před zhruba šedesáti lety, ale v kraji, kde žila, je dodnes legendou.


Pavel Martínek

Pavel Martínek byl sportovcem tělem i duší. Nadějný judista, který se dokonce probojoval do české reprezentace. Pak mu ale osud připravil těžkou zkoušku. Ve zdánlivě nevinné situaci projevil svůj smysl pro fair play a najednou se, místo o vavříny, rval o holý život. Vyhrál, byť se medailových snů musel navždy vzdát. Pomáhá je ale uskutečnit druhým. Jeho příběh plný obrovského odhodlání a nakažlivého optimismu by mohl být inspirací pro mnohé z nás.


Motýlky ze dřeva

Motýlky spatřily světlo světa v 19. století. Tehdy totiž přišly do módy smokingy a k nim se velké vázanky tak nějak nehodily. Ačkoliv si je většina z nás spojuje hlavně s číšníky, v oblibě je měla řada známých osobností. Třeba Winston Churchill nebo Edvard Beneš. A taky pár slavných dam. Kupříkladu Marlene Dietrich a Coco Chanel. Donedávna se vyráběly hlavně z hedvábí, bavlny a polyesterových vláken. Jenže parta tvořivých Čechů, nebo spíš Moravanů, přišla s revoluční novinkou. Motýlky ze dřeva.


Studio Kamarád

Jedním z letošních jubilantů je televizní Studio Kamarád a spolu s ním slaví i oblíbené postavičky Jů a Hele. Jejich tvůrci se inspirovali světově proslulými americkými pořady The Muppet Show a Sezamová ulice, které děti baví od přelomu 60. a 70. let. Naši Jůheláci se na obrazovkách poprvé objevili 4. ledna roku 1981 a hlasy jim tehdy propůjčili Jiří Lábus a Milan Neděla. Toho pak nahradil Ota Jirák a ve stejné sestavě fungují s malou přestávkou dodnes. Co je na těchto plyšácích tak výjimečného, že dokázali odolat i náporu animovaných světových hvězd?


Profesionální vnuk

Bylo mu dopřáno necelých čtyřicet let života a přesto se stihl zařadit mezi naše nejslavnější spisovatele. Jeho čtyřdílný humoristický román je nejpřekládanějším titulem české literatury. Vyšel v bezmála 60 jazycích. Ano, řeč je o autorovi Osudů dobrého vojáka Švejka, Jaroslavu Haškovi. Měl pověst dobrodruha, bohéma a opilce. Prošel si ale taky bojišti první světové války a v posledních letech ho sužovaly velké zdravotní potíže. Haškův život i dílo se snaží připomínat jeho vnuk Richard. Věnuje se tomu na plný úvazek, takže sám sebe s nadsázkou označuje za profesionálního vnuka.


Stopáž29 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD