Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Rande poslepu

Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. Řekla ve slavné Saint Exupéryho knize moudrá liška Malému princi. A její nesmrtelná slova inspirovala i dvě dámy, které u nás rozjely zbrusu nový způsob seznamování, takzvané rande poslepu. Jeho účastníci si totiž spolu povídají v naprosté tmě. Díky tomu, že je nerozptyluje vzhled protějšku, začnou si všímat podstatnějších věcí. Třeba se víc poslouchají. Mizí i případné bariéry. Kupříkladu ostych. Nemusíte řešit, zda vám to sluší nebo, že se zrovna červenáte. Tyhle večery se u nás zatím konaly jen dva, ale naše kolegyně Silva Dymáková dala dohromady tým odvážlivců, kteří novinku otestovali.


Lavinoví psi

Zážitkem, který bychom nikomu rozhodně nepřáli, je pád laviny. Člověk je mnohdy na boj s přírodou krátký, a tak do něj nasazuje tvory, kteří si s ní rozumějí přece jen o něco lépe. Psy. Zasahují ve zhruba 65 % těchto tragických událostí. Mimochodem první akci čtyřnohého záchranáře zažily Krkonoše už v roce 1773. Tehdy objevil a vyhrabal jednoho ze tří zavalených lidí pod Luční horou. Cíleně cvičit se ale začali až mnohem později. Někdy kolem roku 1930, v alpských zemích. K nám doputovala první psí profesionálka v roce 1966. Byla to fenka německého ovčáka a jmenovala se Herma. Teď už si horská služba trénuje své parťáky sama a čas od času pořádá i kurzy pro dobrovolníky. Na jeden takový se teď vypravíme.


Komiksy Vlastislava Tomana

Jedním z fenoménů 20. století jsou komiksy. Kreslené příběhy pro děti i dospělé se narodily někdy na přelomu 19. a 20. století. A kde jinde než v Americe. Mladé dynamické zemi, která zatím moc hrdinů neměla, a tak si začala vymýšlet ty super. Průkopníkem žánru byl jistý Richard F. Outcault. V roce 1896 namaloval pro jedny newyorské noviny malou postavičku v noční košili a velkýma ušima, dal jí jméno Žluté dítě a hit byl na světě. U nás začal novinku prosazovat karikaturista Ladislav Vlodek, který se inspiroval právě za Velkou louží. Převálcovala ho ale díla Josefa Lady nebo Ferda Mravenec Ondřeje Sekory. Opravdový boom tu ale komiks zažívá až na konci 60. let. Odstartoval ho slavný Čtyřlístek a taky Ábíčko – nejčtenější časopis pro teenagery. Jeho dlouholetý šéfredaktor – spisovatel Vlastislav Toman – pro něj vytvořil několik kreslených seriálů, včetně toho asi nejúspěšnějšího, o legendárním Kruanovi.


Stenty z Hradce Králové

O zlatých českých ručičkách se vyprávějí legendy. A když se dají dohromady s chytrými mozky, svět žasne. Platí to i ve zdravotnictví, ve kterém naši vědci zabodovali celou řadou významných objevů. Třeba díky profesorovi Antonínu Holému umíme léčit hepatitidu typu B a pomáhat lidem, kteří onemocněli AIDS. Odborníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd se zase podíleli na vývoji nové vakcíny proti černému kašli. A vědci z Hradce Králové nedávno přišli na to, jak zmírnit projevy Alzheimerovy choroby. Mimochodem ze stejného města pochází i další unikát. Jmenuje se stent. Co všechno dokáže a v čem je jedinečný, se dozvíte v následujících minutách.


Detektivní hry

Možná to taky znáte. Sedíte u televize, držíte palce vyšetřovateli zákeřného mordu a přemýšlíte, co byste na jeho místě udělali vy. Dobré detektivky prostě umějí člověka vtáhnout do děje. Ne nadarmo inspirovaly už ve 30. letech i tvůrce společenských her. Jejich účastníci si třeba na návštěvě u přátel hráli podle předem připraveného scénáře s nadsázkou řečeno na četníky a zloděje. Pěkně v teple, u stolu a skleničky lahodného moku. To současná podoba téhle dobrodružné zábavy je mnohem sofistikovanější. Taky při ní musíte vyrazit do terénu. Prostě se přímo zapojíte do fiktivního pátrání. Už v 80. letech minulého století s ní přišli Britové, k nám ovšem dorazila teprve nedávno.


Stopáž31 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD