Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Fashionblog

Někdo je čte, protože v nich nachází odraz sebe sama, jiný se jejich kreacemi inspiruje a další má pocit, že jsou to jeho nové kamarádky nebo účastnice nějaké reality show. Seznamte se s fenoménem zvaným „fashionblog“ a s jeho autorkami. Z počátku byly tyhle webové stránky plné oblečení a doplňků jen internetovým koníčkem několika mladých holek, které vzbuzovaly spíš posměch. Jenže brzy začaly konkurovat módním časopisům a svět je musel vzít na vědomí. Dnes jsou jejich tvůrkyně celebritami. Ty nejúspěšnější sedávají v prvních řadách módních přehlídek a návrháři i šéfredaktoři nejmocnějších magazínů chtějí znát jejich názory. Jsou taky pěkně bohaté. Kupříkladu nejsledovanější britská bloggerka, jen 24letá Zoe Sugg si nedávno pořídila v Brightonu dům hned vedle zpěvačky Adele. V přepočtu za 40 milionů korun. Své hvězdy v této oblasti máme už i u nás…


Timbersport

Už jste někdy slyšeli o timbersportu? Pokud ne, tak vám rozšíříme obzory. Pod tímhle trochu tajemným názvem se totiž ukrývá dřevorubecká soutěž. Její kolébka leží v Austrálii, kde si silní muži z lesa měřili síly už na konci 19. století. A před třiceti lety se počet disciplín, ve kterých se utkávají a bojují o tituly, ustálil na šesti. Nás může těšit, že první příčky pravidelně obsazuje i český reprezentant Martin Komárek. Je pětinásobným mistrem Evropy a majitelem 7 medailí ze světových šampionátů. Recept na úspěch má jednoduchý. Stačí prý milovat les, mít cit pro úder, sportovního ducha a hlavně nebát se dřít jako kůň.


Obložený chlebíček

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jídlo je pro českou kuchyni tím nejtypičtějším? Většinu z nás asi napadne vepřo–knedlo–zelo, svíčková nebo vánoční smažený kapr s bramborovým salátem. A na špičce oblíbenosti a jedinečnosti se ještě drží dvě omáčky: rajská a koprová, a pak bramboračka a bramborák. Nicméně opravdovým českým unikátem, který naši zemi proslavil i daleko za hranicemi, je, světe div se, zdánlivě obyčejný obložený chlebíček. Příští rok oslaví sté narozeniny. Poprvé ho totiž svým zákazníkům nabídl vyhlášený pražský lahůdkář Jan Paukert, a to v roce 1916. I když má tahle specialita po celé planetě řadu příbuzných, v té pravé nefalšované podobě ji neochutnáte nikde jinde než u nás, pak na Slovensku a v několika vídeňských prodejnách delikates.


Lockpicking

Nejsou k němu zapotřebí svaly ani fyzička, ale rozhodně si žádá trpělivost a cvik. Láká hlavně muže a své příznivce má už po celém světě. Dokonce se v něm konají i šampionáty. Řeč je o lockpickingu, tedy soutěži v otevírání zámků bez klíče. Základy k téhle disciplíně vlastně neúmyslně položili zloději. Ovšem bravurně ji musejí ovládat i zámečničtí mistři. Odemykání cylindrických vložek proměnili ve sport Holanďani, někdy na konci minulého století. Ale až před pár lety dorazila tahle novinka i k nám a v roce 2011 se dokonce dočkala prvního národního mistrovství. Ale neděste se, následující reportáž rozhodně není návodem pro lupiče. Na nové bezpečnostní zámky jsou totiž i ti největší šampióni lockpickingu krátcí.


Chytré materiály

Psal se rok 1968, když Jiří Raška na olympiádě v Grenoblu vybojoval zlatou medaili. Ke svému dnes už legendárnímu skoku se s trochou nadsázky odrazil v teplákové soupravě a kulichu. To současné hvězdy zimních sportů jsou na tom podstatně lépe. K dispozici mají kombinézy vyráběné ze speciálních látek nejmodernějšími technologiemi. Tyhle chytré materiály ovšem nejsou jen výsadou borců, kteří se utkávají na sněhu. Snad kromě šachistů je používají všichni. Včetně biatlonistů, jejichž výkony na šampionátu ve finském Kontiolahti právě sleduje téměř celý svět.


Stopáž31 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD