Trápí vás jarní nachlazení? Vezměte si na pomoc šípek, diviznu, jitrocel a echinaceu. Režie V. Karas

Obsah dílu

Přehrát vše

Také se vám každý rok vrací na jaře nachlazení, kašel a zvýšená teplota? Simona se vypraví do šumavské bylinkové lékárny. Paní Ivana Haldová ji naučí namíchat jednoduchou a osvědčenou čajovou směs, do které patří jitrocel, divizna, šípek a echinacea. A co další pomocníci v boji s jarními virózami? „Kdo má med v almaře, neshání lékaře“, říká jedno úsloví – a což teprve kombinace medu se skořicí! Eva Francová je přidává do pečených jablek. Výsledkem je skvělý a voňavý dezert, který zvládne opravdu každý.

Na svých cestách za bylinkami se Simona vydá do Klatov, kde mají proslulou barokní lékárnu U Bílého jednorožce, kde apatykáři vyráběli bylinné masti a léky už v 17. století. V našem pořadu se také pravidelně potkáváme se zastánci celostní a přírodní medicíny – tedy s léčiteli. Jak si ale vybrat toho pravého a kterému se naopak obloukem vyhnout? Simona se zeptá MUDr. Josefa Jonáše, léčitelky Evy Moučkové a botanika, odborníka na léčivé rostliny, prof. Pavla Valíčka.

A podnikneme i malý výlet do nedávné historie. Slavná česko-rakouská bylinářka Maria Treben strávila část svého života ve městě Kaplice. Podaří se Simoně objevit stopy jejího pobytu? A který bylinkový lék, známý po celém světě, je odkazem této populární a oblíbené propagátorky zelené medicíny?

Vyznáte se v bylinkách?

Kůra z jakého skořicovníku je pravou skořicí?

Jak se dříve, než se taxonomicky osamostatnila, říkalo bylině echinacea podle jejího zařazení?

Divizna velkokvětá je:

Který medikament proslavila Maria Treben?

Recepty v tomto dílu:

Bylinky v tomto dílu:

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD