O písničkách

Je to už nepsané pravidlo, že když točím tak si k tomu složím a nahraju a nazpívám ústřední píseň. Ne vždy ji ovšem do pořadu použiju. Takové písničky lze pak slyšet jedině na mém, neustále doplňovaném, CD jménem Znělky.

U Ohře mě napadl furiantský nápad. Ke každému dílu řeky složím jinou písničku! Nejdřív jsem to jenom tak plácl, ale pak, když jsem začal Ohři poznávat, došlo mi, že to bude dokonce nutnost. Ta řeka je ve svých třech částech velmi odlišná. Do jedné písničky se Ohře prostě nevejde. A tak vznikla písnička pro pramen a bystřinu, písnička pro vodácký střední tok řeky a písnička pro dolní, líný a zapomenutý tok řeky Ohře.

Dávno je pryč doba, kdy jsem písničky skládal doma při kytaře. Dnes je skládám kdykoliv a kdekoliv do mobilu. Vždyť já v něm mám i klavír!!! Písnička o prameni se mi dochovala v mobilu dodnes. Ze záznamu je patrné, že jsem šel někde po ulici. Nahrávka má datum 16. 1. 2011 a délku 26 vteřin. Škoda, že u něj není i čas.

Jak vznikly zbývající dvě písničky si vůbec nepamatuji a ani je nemám nikde nahrané. Vzpomínám si, že vodáckou píseň jsem skládal s kytarou a snažil jsem se aby byla co nejbanálnější, prostě vodácká. Dlouho jsem ji neměl, na rozdíl od poslední písně, Ohře, zapomenuté řeky, vůbec rád. Až střihačka, Věrka Flaková, mě s ní smířila. To když právě na ni sestříhala reprezentační video celého projektu. Překvapilo mě to. Podivil jsem se. Ale ona byla přesvědčena, že tohle je ta pravá píseň pro celou řeku Ohři. Tak jsem tu vodáckou banalitu vzal na milost.

Hrdý jsem byl na poslední Ohři - zapomenutou řeku. Taky s jejím nahráváním a aranží bylo nejvíc práce a dodělávek. Vše jako vždy pod dozorem Jana Jiráska, věhlasného skladatele soudobé vážné hudby, který si ale rád odskočí i k filmové hudbě. A právě u ní jsme se seznámili, když jsem dělal dramaturga filmu Kytice. Od těch dob se Honza obětuje a obléká mé neumělé písničky do svých skvostných aranží. Klavír v písničce o prameni zní až Mozartovsky!

Když si poslechnete moje dema nahraná doma s kytarou a hotové skladby, uslyšíte, že mezi nimi nejsou skoro žádné rozdíly. Texty jsem za celou dobu nezměnil vůbec. Jak mě napadly, tak zůstaly.

Dál skládám další písničky pro další své projekty. Většina z nich asi nevznikne a písně k nim zůstanou jen na tom mém CD, co se jmenuje Znělky.

Natáčení písniček ve studiu

Natáčení písniček ve studiu

Natáčení písniček v kostele

Natáčení písniček v kostele