Ikonická stavba legendárního architekta Dušana Jurkoviče na beskydských Pustevnách před šesti lety lehla popelem. Díky fortelu stovek odborníků tam stojí dokonalá replika.

Architektonický skvost legendárního slovenského architekta Dušana Jurkoviče patřil od roku 1899 do souboru nejznámějších beskydských secesních staveb. Libušín byl jedním z největších turistických lákadel na česko-slovenském pomezí. Všechno se změnilo 3. března 2014, kdy Libušín vyhořel. Škoda byla z kulturního a památkového pohledu nevyčíslitelná.

Bezprostředně po požáru se ozývali lidé z celé země s tím, že chtějí pomoci unikátní stavbu zachránit. Vlnu solidarity označuje ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš jako „nové národní obrození“. Muzeum se rozhodlo památku zachránit a na místě spáleniště postavit věrnou repliku legendární stavby. Jednalo se o takzvanou vědeckou rekonstrukci.

Tým dokumentaristy Aleše Koudely sledoval příběh rekonstrukce slavné beskydské památky od samotného začátku. Natáčel s architekty, památkáři, pamětníky a především s řemeslníky, kteří s neuvěřitelným fortelem pracovali na replice.

Takzvaná vědecká rekonstrukce, na níž se podílelo několik stovek lidí, trvala šest let a stála 112 milionů korun. V rámci dobrovolné sbírky se v České republice vybralo téměř 12 milionů korun. Nový Libušín byl otevřen 30. července 2020.

Napište nám