Zpráva o Europě
Vědecká mise Europa jedna byla jako první vesmírná loď s posádkou vyslána za hranice oběžné dráhy Země. Jejím cílem byla Europa, jeden z měsíců Jupiteru. Zde její šestičlenný tým složený z vědců a astronautů z celého světa měl nasbírat vzorky, které by prokázaly, či vyvrátily hypotézy o přítomnosti živých organismů pod ledovým povrchem měsíce. Ještě před polovinou z celkové doby dvaceti dvou měsíců letu ztratilo řídící středisko s Europou jedna kontakt. Nyní, díky odtajnění záznamů kamer z vnějšku i interiéru lodi, může být příběh členů mise a jejich osudu odvyprávěn.
Americký film Zpráva o Europě přináší nápaditou kombinaci žánru sci-fi s vyprávěcím postupem „found footage“, neboli fikčního vyprávění, které se tváří jako reálný záznam událostí. Postup, který se v žánrové kinematografii rozšířil od sedmdesátých let, se stal módou na přelomu tisíciletí po úspěchu takto stylizovaného hororu Záhada Blair Witch. V nadcházejících letech byla kina a obzvláště pak videotrh zaplaveny spoustou laciných reportážně stylizovaných hororů. Na druhou stranu popularizace tohoto formálního konceptu dala vzniknout i několika snímkům, které jej využívaly koncepčně a originálně. Vedle hororů jako první dva díly série Rec a Deníky mrtvých George A. Romera, forma fiktivního dokumentu přinesla závan nápaditosti i do řady dalších žánrů, jak dokládají dětský animák Divoké vlny, katastrofický film Monstrum, komedie Sachi Barona Cohena či biopunková sci-fi District 9.
Do této společnosti snímků, které koncept zdánlivého záznamu reality využívají k posílení dramatického efektu svého vyprávění, patří také americká sci-fi Zpráva z Europy. Ta náleží do oblasti vědeckofantastické fikce, kde prostředí vesmíru nezakládá divoká hrdinská dobrodružství v cizích galaxiích, nýbrž která staví na tématu malosti a křehkosti člověk vůči nekonečné velkosti vesmíru. Zvolený vyprávěcí rámec reportáže o osudu posádky letu na Europu tento motiv pomáhá dramaticky strukturovat a dokonce i umožňuje vyzdvihnout klíčové otázky o hodnotě poznání a obětech jednotlivců, kteří pomohli lidstvu v jeho pokroku. Tvůrcům se zároveň podařilo díky konceptu strukturované reportáže přijít s několika silnými vyprávěcími zvraty, které příběh o chladném vesmíru a touze po vědeckém poznání skládají do napínavé podívané.
Zpráva o Europě vznikala jako nezávislý projekt producenta Bena Browninga podle scénáře Philipa Gelatta. Režie byla svěřena v Ekvádoru narozenému režisérovi Sebastiánovi Corderovi, který na sebe upozornil festivalovými úspěchy filmů Kronika smrti a Vztek. Koncept sci-fi, kde speciální efekty a výprava pouze stojí na pozadí a dávají rámec pro drama lidí na palubě vesmírné lodi, vyžadoval výtečný herecký ansámbl, který tvůrci poskládali z vynikajících talentů z celého světa. Členy posádky tak hrají rumunská herečka Anamaria Marinca, ověnčená řadou cen za svůj strhující výkon ve festivalovém hitu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, hongkongská charakterní hvězda Daniel Wu, Sharlto Copley proslavený ústřední rolí v jihoafrické sci-fi District 9, americký herec výrazných rolí v dramatických seriálech Christian Camargo, polská modelka Karolina Wydra, známá ze seriálů Dr. House a Pravá krev, a švédský herec Michael Nyqvist.