Kontroverzní a senzační text Tadeusze Słobodzianka o historické postavě negramotného rolníka z polsko-běloruského pomezí Eliasze Klimowicze, prohlášeného ve 30. letech 20. století za mesiáše. Záznam inscenace ostravské Komorní scény Aréna. Kamera P. Kožušník. Divadelní a televizní režie J. Klimsza

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pozoruhodné drama polského dramatika a režiséra Tadeusze Słobodzianka zpracovává skutečný příběh negramotného rolníka z polsko-běloruského pomezí Eliasze Klimowicze, kterého jeho pravoslavní vyznavači prohlásili Mesiášem. S nimi začal ve 30. letech 20. století budovat novou metropoli světa Wierszalin (Nový Jeruzalém). Měla být osídlena pěti tisíci spravedlivých, kteří přežijí konec světa. Z peněz, kterými ho zasypávali věřící, podporoval také dětské útulky a nemocnici. Ilja se nevyhnul ani pokusu o ukřižování, posléze byl zatčen NKVD a vyvezen na Dálný východ, kde zmizel. Údajně (!) byl v 70. letech v Kremlu Brežněvovým rádcem. Mezi Iljovými vyznavači byli svérázní lidé, např. Pawel Woloszyn, který – když dostal atlas světa – vypracoval plán využití všech zobrazených řek k úplné elektrifikaci Země. Zbytky pravoslavné sekty Proroka Ilji přežívaly do nedávných let ve vesnicích v kraji kolem Białystoku, z Wierszalinu zbyl Iljův dům a stodola.

Drama přeložil a v nejmenším ostravském divadle Komorní scéna Aréna nastudoval pro českou premiéru 11. září 2000 Janusz Klimsza. Podle něj je text hlavně o lidských chybách a o selháních v situacích, kdy bychom měli nasadit veškerou svoji energii. Hraje třináct herců z různých ostravských divadel, titulní roli umělecký šéf Arény Pavel Cisovský. Pro televizní záznam také v režii J. Klimszy se ovšem scéna přemístí do studia v Radvanicích a natáčet se bude bez publika.

Stopáž106 minut
Rok výroby 2002
 P ST *
ŽánrFilm