Původní historický seriál o Heinrichu von Mattonim, zakladateli nejslavnější evropské značky minerálních vod (2016). Hrají: A. Švehlík, J. Novotný, T. Medvecká, D. Marková, V. Javorský, N. Lichý, A. Mihulová a další. Scénář P. Zikmund. Kamera M. Štěpánek. Režie M. Najbrt

Výpravný dobový seriál České televize vypráví o dravém podnikateli, který se ve svém životě nedal ničím odradit, aby získal peníze, moc a postavení. Na své cestě mnohé získal a mnohé ztratil, aby vybudoval obrovské impérium založené na minerální vodě.

Začíná dvacáté století. Rakouská monarchie pomalu směřuje ke svému zániku a vládní rada von Mattoni (A. Švehlík), světoznámý podnikatel v minerální vodě, prožívá své stáří. Není lehké, ctižádostivá manželka (T. Medvecká) ho totiž podvodem připravila o vedení firmy a on stojí před otázkou, jak se bránit. Nalezne překvapivé řešení, bude psát své paměti, ale ne tak, jak pokrytecká doba vyžaduje, ale doopravdy, pravdivě, padni komu padni. Paměti jako zbraň proti pokrytecké manželce, která se bojí společenského skandálu. Není to pro něj snadný úkol, není mužem slov, ale činů. A činy, skryté v jeho paměti, ožívají – samozřejmě tak, jak je vidí on sám. Možná jsou víc legendou, než skutečností, ale to mu nevadí, jsou jeho. Začíná dobou svého mládí, dobou sladkou i těžkou. Časy, poznamenané verši lorda Byrona, ale i utrpením panice. Mládí znamená i první, nezapomenutelnou lásku, která ho poznamená na celý život.

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. „Já, Mattoni je nesmírně poutavý příběh plný zvratů. Není to ale pouhé vyprávění příběhu jedné velké rodiny, ale jedná se především o dobový obraz,“ uvádí představitel Heinricha Mattoniho David Švehlík a dodává: „Je to možná klišé, ale pro mě role Mattoniho byla skutečně velká herecká výzva. Právě proto, že je to postava velmi plastická a rozporuplná.“

„Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář. Myslel jsem si, že přečtu jednu, dvě epizody a celou věc s klidným svědomím odmítnu. Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil,“ říká režisér Marek Najbrt o scénáři, který vznikl na základě literární předlohy Dravec Mattoni od autorů Bohuslava Machka (1904–1994) a Marie Dolejší (1910–1996), manželů, kteří příběh zpracovali bez vidiny možnosti jeho vydání. Kniha však vyšla, a to v roce 1992. Už v polovině devadesátých let podle ní Petr Zikmund zpracoval seriálový scénář. „Devatenácté století mě lákalo dávno, už dřív jsem uvažoval o námětech z těch časů. Zaujalo mě také, že přestože Mattoni nebyl největším podnikatelem své doby, vyznačoval se výjimečným osobním kouzlem a moderním smyslem pro marketing,“ dodává Marek Najbrt.

V rámci děje, který se odehrává na ploše šedesáti let, se v hlavní roli Heinricha Mattoniho objeví hned tři herci – Alois a David Švehlíkovi a teprve šestnáctiletý Jáchym Novotný. Manželku Heinricha Mattoniho ztvárňují Tatiana Vilhelmová a Taťjana Medvecká. Objeví se v něm i řada dalších předních českých herců. Natáčení výpravného seriálu probíhalo zejména v exteriérech, tvůrci navštívili přes sto dvacet lokací, například v Praze, Žatci, Karlových Varech, Kroměříži, Rakousku nebo Německu, kde se odehrávají scény z Long Islandu. V seriálu bylo obsazeno sto sedmdesát hereckých rolí a na place se vystřídalo přes tři tisíce komparzistů. Bylo použito 1200 kostýmů, které kostymérka Andrea Králová musela přizpůsobit obdobím od biedermeieru až po secesi.

Stopáž55 minut
Rok výroby 2016
 D ST AD HD
ŽánrSeriál