Trestanec Billy se vrací domů z vězení a svým rodičům musí vysvětlovat hodně věcí. Americký film (1997). Hrají: V. Gallo, Ch. Ricciová, A. Hustonová, B. Gazzara, M. Rourke a R. Arquetteová. Režie Vincent Gallo

Mezi zajímavé nezávislé filmy konce minulého desetiletí patří černá komedie herce Vincenta Galla, který si k svému celovečernímu režijnímu debutu napsal scénář (za spolupráce Alison Bagnallové) i hudbu.

Film vypráví příběh mladíka Billyho Browna, který se po několika letech vrací z vězení, zatímco jeho rodiče jsou přesvědčeni, že je úspěšný, dobře se oženil a žije v jiném městě. Právě v těchto lžích je hlavní kámen úrazu. Proto Billy zajme studentku Laylu, s níž přichází do rodného domu, kde ji vydává za svoji ženu…

To je ovšem jen část syžetu, na nějž jsou připojeny další motivy – jako čekání na pomstu, snaha alespoň telefonicky přivolat minulé přátelství či „prvoplánové“ marné hledání fyzické úlevy na WC.

Snímek o samotě, odcizení a náhodné lásce je namíchán z prvků „suchého“ a černého humoru i z jízlivějších momentů (když shazuje americké zbožnění televize). Někdy využívá zcizující postupy, jako jsou například krátké černé „bliky“ – bez jakéhokoliv zvuku – v retrospektivách z dětství a mládí a ve scéně Billova odcizeného setkání s rodiči.

Do hlavní role obsadil režisér sám sebe. Herecké schopnosti před tím několikrát úspěšně prokázal pod vedením řady známých filmových tvůrců například ve filmech Martina Scorseseho (Mafiáni), Emira Kusturici

(Arizona Dream), Alana Taylora (Palookaville) či Abela Ferrary (Pohřbu).

Vyděšenou a přitom fyzicky vyzývavou dospívající blondýnku Laylu hraje Christina Ricciová, známá ze snímků Addamsova rodina I a II, Ledová bouře).

Do svého nezávislého snímku Vincent Gallo přizval i dobře známé herecké osobnosti: úlohy rodičů ztvárnili Anjelica Hustonová (Janet Brownová) a Ben Gazzara (Jimmy Brown).

V postavě Billyho vysněné dívky Wendy se objeví Rosanna Arquetteová, místního bookmakera vytváří Mickey Rourke.

Film získal řadu cen: v roce 1998 na MFF v Seattlu, obdržela Christina Ricciová cenu Zlatou vesmírnou jehlu za vedlejší roli, její výkon byl také odměněn v roce 1999 při udělování Cen americké Národní filmové rady.

Napište nám