Moderní hobby magazín Filipa Čapky. Užitečné informace o zahradách, bydlení a stavebních úpravách všeho druhu. Nejnovější trendy pro vaši inspiraci

Obsah dílu

Přehrát vše

Dnes se budeme věnovat sladkovodním rybám a českému rybníkářství, nezapomeneme přidat rybí recepty, ukážeme si, jak rozzářit v tomto období zahradu, správně se starat o pokojovky a zbavit se smutnic, povzbudíme na jaře imunitu a také ulehčíme naší páteři a vyrobíme si originální hrací desku pro děti.


Máme rádi zvířata

Rybníkářská historie

„Kdo jí ryby v každém čase, ten je zdráv a štíhlý v pase,“ praví často citované lidové moudro. Vypravili jsme se dnes za rybníkáři, abychom zjistili, kterými sladkovodními rybami si u nás můžeme vylepšovat jídelníček během celého roku, a přiblížíme také historii rybníkářství v Čechách.


Dům, byt, chata, chalupa

Pokojové rostliny

Dříve bylo běžné, že většina bytů byla plná pokojových rostlin. Tento trend trochu mizí, což je škoda, protože zelené rostliny oživí a zútulní byt. Ubývání pokojovek z bytů může být zapříčiněno i názorem, že je složité se o rostliny starat. Což samozřejmě platí, ale velká část pokojovek nevyžaduje péči nijak složitou. Dozvíte se, jaké jejich potřeby je třeba respektovat.


Chraňte své zdraví

Židle

Přibývá lidí, které trápí bolesti zad, a jsou mezi nimi i mladí lidé. Ať už sedí v kancelářích, nebo doma u počítače, vystačí si často s obyčejnou židlí a sem tam se hrbí i na gauči. Bohužel, málokdy bývá sezení takové, jaké naše páteř potřebuje. Upozorníme na zdravotní úskalí mnohahodinového sezení a vysvětlíme, co tělu svědčí a co naopak může přivodit bolestivé potíže přetěžované páteře.


Rady do zahrady Dany Makrlíkové

Co teď kvete

Bylo by škoda opustit zahradu na podzim a vrátit se až s pučícím jarem. Budeme-li pamatovat i na zimu, můžeme založit zahradu tak, aby byla potěchou pro oko po celý rok. A nemusíme se pro zimu spokojit jen s kombinacemi zeleně jehličnanů a stále zelených keřů, je mnoho možností jak zahradu i v zimě probarvit. S Danou Makrlíkovou se podíváme, co rozzáří zahradu i v období, když ostatní stromy a keře nemají listy.


Máme rádi zvířata

Sladkovodní ryby

Tradiční vánoční kapr. Ale jak je to se sladkovodními rybami v lednu, únoru a v dalších měsících roku? Které ryby jsou k mání a kdy je rybáři loví? Představíme blíže sumce a jesetera jako zástupce sladkovodních ryb, které mohou být chovány v rybnících a které jsou na českém trhu po podzimních výlovech až do jara. Ale zmíníme i další druhy z farmových chovů.


Chraňte své zdraví

Předjarní očista organismu

Blíží se čas zbavit se nečistot, které se během zimy usadily v našich tělech. Poradíme, jak na to, aby se imunita a vitalita opět nabudily a životní energie dostala nový impuls.


Nápady pro šikovné ruce

Hrací deska pro děti

Hezkých a rozvojových hraček je k dostání spousta. Kromě jejich nákupu si je ale s věcmi, které máte běžně doma, můžete snadno vyrobit.


Vše pro zahradu

Smutnice

S jarem se začínají probouzet i škůdci. Některé z nich poznáme na první pohled (třeba mšice) a jiných si zase moc nevšímáme, nebo si neuvědomíme, že se jedná o škůdce. Uvidíte, jakými prostředky bojovat proti smutnicím, malým černým muškám, které nejen vylétávají z květináčů, ale jsou doslova všudypřítomné.


Uvařte si podle nás

Recepty z ryb

A na závěr prozradíme, jak si připravit štiku, sumce a amura. Dva z těchto receptů jsou z třeboňských rybníkářských archivů.


Stopáž51 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD