Paterčata

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 100  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rozhovor se scenáristkou Libuší Markovou

Libuše Marková
Libuše Marková
moderátorka, scenáristka

Jak vznikl nápad natáčet paterčata?

Ve skutečnosti to byla docela „hurá akce“. Zavolala mi kamarádka Klára Vítková Rulíková z Klubu dvojčat a vícerčat, jestli bych nechtěla točit časosběrný dokument o mamince, která čeká paterčata. Hned jsem volala režisérce Ále Derzsiové, o které jsem věděla, že ji tato tématika rovněž zajímá, a v co nejkratší době jsme se rozjely do porodnice za maminkou paterčat.

Jaké bylo první setkání se Sašou a Tondou?

Při prvním setkání se Sašou se nedaly přehlédnout její obrovské zkoumavé oči a obrovský „balón“ v podobě břicha. Ale než jsme si stačili něco říct, vešel do pokoje lékař a Sašu odvolal. S režisérkou jsme tedy odešly na chodbu a chtěly tam počkat, ale Sašin partner Tonda nás mile překvapil, vzal nás zpět do pokoje a povídal si s námi, dokud se Saša nevrátila z vyšetření. Oba se k nám chovali vstřícně, domluvili jsme se na natáčení časosběrného dokumentu a už jsme se s Álou těšily na první natáčení.

Co vás napadlo při pohledu na to velké bříško a na výraz Saši?

V duchu jsem si kladla otázku, jak je možné, že právě tahle drobná malá žena čeká pět dětí, a obdivovala jsem ji, jak to nese statečně, jak je klidná, z ničeho se nehroutí a věří, že vše dobře dopadne, že je v dobrých rukou.

Jak jste pak plánovala natáčení, dali jste si dopředu nějaké mantinely?

Rozhovor se scenáristkou Libuší MarkovouZpočátku jsme nikdo z nás vůbec netušili, že se budeme vzájemně tak často vídat, ale když se schválilo v ČT 10–13 dílů, které se měly natočit do prvních narozenin paterčat, přestala jsem to brát jako příjemné zpestření a začala jsem se scenáristické přípravě natáčení věnovat naplno. Natáčení plynulo z událostí, které se skutečně staly, ničím jsme nebyli svazováni. Byli jsme jediní, komu Saša důvěřovala a dovolila, abychom její děti natáčeli. Medializace dětí totiž rozvířila rasovou nenávist.

Překvapilo vás něco?

Mnohokrát jsem byla zaskočena Tondovým smyslem pro humor. Rád si ze sebe dělá legraci a libuje si ve vtipech o cikánech. I sebedusnější situaci je schopen odlehčit různými šaškárnami a legráckami.

Měla jste někdy pocit, že už nevíte, jak dál?

Rozhovor se scenáristkou Libuší MarkovouZpočátku se kolem paterčat a jejich rodiny neustále něco dělo, mohli jsme točit i 2× týdně, ale od chvíle, kdy se rodiče zařekli, že už nebudou své děti medializovat, že ani sami už nebudou vystupovat v médiích, zájem o ně opadl. Rodinný stereotyp a starosti o paterčata se stávaly natolik „nudnými“, že jsem měla strach o to, co vůbec budeme točit, aby to někoho zajímalo.

Myslíte si, že byste po téhle zkušenosti dokázala zvládnout paterčata?

Mockrát se mě Saša ptala, jestli bych zvládla paterčata. Abych ji vyburcovala, tvrdila jsem, že určitě a hravě, ale jen na chvíli bych to dala, snad jedině, když by všechny děti spaly. Pro mě by byl nejhorší spánkový deficit, když se nevyspím, jsem podrážděná.

Jak často jste jezdila do Milovic, jak často jste si volali?

Rozhovor se scenáristkou Libuší MarkovouV Milovicích jsme natáčeli každý týden i víckrát a pak jsem ještě několikrát přijela za Sašou a Tondou, abychom plánovali, co budeme dál točit, ale to je štvalo a říkali, že nedokážu na chvíli vypnout, že jen pořád myslím na práci. A co se týče volání, to nepřestalo, i když už netočíme. Někdy mě Saša prozváněla i několikrát za den, a moje rodina to těžce nesla a komentovala slovy: „Nechceš se k těm paterčatům přestěhovat?“ Na druhou stranu ale vím, že i Tondovi už občas lezlo Sašino telefonování na nervy, a Saša mi musela volat tajně z koupelny.

Dělala jste někdy tak rozsáhlý projekt?

Tohle byla moje první zkušenost, nikdy jsem tak intenzivně jeden projekt dlouhodobě netočila. Musím poděkovat celému štábu, že jsme se vzájemně posilovali.

Na co budete ráda vzpomínat?

Rozhovor se scenáristkou Libuší MarkovouMám ráda děti, tak určitě budu vzpomínat na to, jak se na mě smály, když jsme přijeli. Nejvíc vzpomínám na Tonyho (jejich 6letého syna), jak byl zpočátku plachý, nechtěl mluvit na kameru, a později se z něho stala hvězda a předváděl se bez problémů. Měla jsem radost, když jsme přijeli a on mě objal a o něčem pro něho důležitém mi vyprávěl.

Jak vlastně probíhala příprava a realizace natáčení?

To se dá těžko popsat, záleží to na mnoha faktorech a okolnostech. Někdy věci, které byly do detailu propracované, nevyšly a musely se měnit podle momentální situace. Jindy jsme se naopak nachomýtli u akce, která byla obrovským „úlovkem“ jen díky pohotovým kameramanům, a vůbec nic jsem pro to neudělala. V mnoha ohledech je to zkrátka týmová práce.

Rozhovor se scenáristkou Libuší MarkovouCo byste přála paterčatům a celé rodině do budoucna?

Přála bych jim hodně lásky, pevné nervy, a aby se jim splnil sen o dobrém a bezpečném životě u nás, v Kanadě nebo kdekoli se rozhodnou žít.

Stopáž: 40 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST  AD  HD
Žánr: Seriál | Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje