Chat

MUDr. Kateřina Cajthamlová
Nejen na superpotraviny se můžete ptát dalším z našech pravidelných chatů. Tentokrát vám bude k dispozici přímo doktorka Kateřina.
Záznam chatu ze středy 25. února 2015
Marry Zauer: „Dobrý den, prosím o odpověď na moji, již dlouho kladenou sám sobě otázku. Před pár měsíci jsem četl o snížení plodnosti mužů v posledních letech. Jsem 17ti student gymnázia, sportovně založený typm i přesto se obávám snížení plodnosti. Uvažuji o odebrání a uložení spermatu do spermobanky, pro budoucí použití. Doporučila by jste tento postup? Nebo počkat do nějakého věku? Děkuji a s přáním pevného zdraví Marry :)“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Dobrý večer všem. Milý Marry, počkejte do věku 18let, pak se přihlašte jako dárce spermatu (budete muset absolvovat preventivní vyšetření a pokud budete v pořádku, můžete darovat sperma). Držím palce!“
Dobra: „Dobrý večer paní doktorko, díky za skvělý pořad, je super. Chtěla bych se zeptat, jaký je Váš názor na konzumaci ovoce s ostatními potravinami. Je pravda, že se musí jíst samostatně. Děkuji a přeji hodně úspěchů. Kopřivová“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Děkuji za uznání a vyřídím zbytku štábu. Konzumace ovoce s ostatními potravinami bylo po tisíciletí běžné. Nemusíte se toho bát ani dnes.“
Michaela Tvrzová: „Dobrý večer. Můžu užívat Vámi zmíněné superpotraviny s detoxikačním účinkem pokud kojím 9-ti měsíční dceru? Děkuji za odpověd.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Pokud konzumujete pestrou stravu a Vy ani děťátko nemáte žádné zdravotní problémy, můžete pokračovat ve svém současném stravování. Žádnou "detoxikaci" anái superpotraviny tedy nepotřebujete. Pokud máte nějaký zdravotní problém Vy nebo děťátko, konzultujte lékaře před jakýmkoli dalším postupem.“
Klára Mateřídoušková: „Vážená paní doktorko, jste inspirativní a neuvěřitelně optimistická osoba, děkuji Vám za Váš velmi poučný a zábavný pořad. Jen tak dále. jak vidíte, nemám dotaz, jelikož všechny mé dotazy byly zodpovězeny na profesionální úrovni již během pořadu. Jste obdivuhodná žena! s pozdravem Klára Mateřídoušková“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Děkuji za milá slova. Přeji zdraví a radost nejen při sledování našeho pořadu!“
Aneta: „Dobrý večer, mám dráždivý trakčník a trpěla jsem po příjezdu z Tunisu (2008) urputnými průjmy+křeče - vyšetření bakterií z krve bylo v pořádku), pomohl Hylac až - provedená kolonoskopie byla negativní, mám alergii na potraviny vč. laktozy. Vyšetření z krve vyloučilo alergii na lepek, ale zažívání nemám stále zcela v pořádku. Otěhotněla jsem zázračně až po 5letech a pomohly mi až zelené potraviny,ale nevím, zda je v pořádku, že mám stále zažívání rychlejší-když sním něco,co mi nesedne, jde to ze mě během 10 minut ven, častější stolice, občas řidší. Je prosím normální mít takovéto rychlejší zažívání? Než mi zjistili alergii, bylo mi na omdlení po svařeném mléku a po tuňáku + bolest břicha, pocity zvracení. Předem Vám velmi děkuji a přeji hezký večer“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Pokud máte intoleranci laktozy, mohou být průjmy způsobené právě tímto onremocněním. Intolersance laktozy může být tzv.sekundární - přechodná - po průjmovém onemocnění, které žzmiňujete. Doporučuji vyločit konzumaci mléčných výrobků nebo konzumujte výrobky bezlaktozové, do doby, nežb přestanou průjmy. P0ak zkuste péostupně pomalu znovu zařazovat laktozu a uvidíte, jak bude Váš systém reagovat. Pokud se průjmy vrátí, je třeba laktozu vyřadit dlouhodobě. Držím palce.“
Romana: „Pani doktorka,trapi ma kozny probem.Pigmentove skvrny a vitiligo na tvari.Je mozne tento stav zlepsit prave superpotravinami ako chlorella?Mam ale hypotyreozu,preto neviem,ci je to vhodne.Dakujem.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Vitiligo ani pigmentové skvrny chlorella odstranit, bohužel, nepomůže.“
eliška: „dobrý večer,chtěla bych se zeptat,můj jídelníček se skládá jak vy říkáte polovinu ovoce a zeleniny,spíš více ovoce,pak maso,rýže,nejím uzeniny,salámy atd,sladké snad jen když dostanu chuť,spíše když to mám dostat,tak si dám malou čokoládu a mám vystaráno,pohybu mám také dost,nejen v práci,ale i se psem,bývala jsem cvičitelka,závodně tancovala,daruji krev,tlak mam 104/68 puls kolem 68,ale problem je v tom že moje míry jsou OPP 112 OP 80 OB 124,mám silná stehna a zadek a ničím to nejde dolů,pokud začnu s dietou,končí to ženskými problémy,vynechává menstruace,žaludeční potíže,jinak ještě mám vysoký příjem tekutin,přes den 3_4l a v noci vypiji další dvoulitrovku,většinou je to prolinie,nebo jen jemně perlivá voda,lékařsky je vše ok“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Pokud to vezmu po pořádku, tak: tlak máte spíš nižší, potřeba čokolády před menses nabízí otázku, zda máte doíst příloh ve stravě (čokoládu potřebují ženy, které omezují přílohy nebo mají nějaké trápení, které čokoláda pomáhá překonat)poměr pas/boky máte mírně mimo normu (širší boky, pas ještě v normě), silná stehna a zadeček mluví pro možná nadměrný příjem tuků a jednoduchých cukrů ve stravě (není toho ovoce náhodou víc než dvě porce denně? sladíte si nápoje?). Pitný režim máte značný, stačilo by Vám pít 2 litry tekutiny denně...nemáte vyšší míru stresu? To by vysvětlovalo to, že potřebujete hodně pít a konzumovat jednoduché cukry a čokoládu. Víc neporadím, spíš hádám z toho, co píšete..pokud nebudu znát Vaše složení těla, ledvinnou funkci a jídelníček, nemohu posoudit, zda máte dost bílkovin , sacharidů a zda Váš pohyb je dostatečný a pro Vás vhodný.“
Magdalena: „dobrý den, mám potíže se slinivkou, sice vyšetření nic neprokázalo, ale nadýmání je na denním pořádku. Jaký typ stravy byste mi prosím doporučila, protože makrobiotika mi nedělala dobře, luštěniny nadýmají ještě víc. A když polovinu jídla tvoří zelenina a ovoce, tak velmi brzy dostanu hlad a musím znovu jíst. Mohla byste mi prosím poradit nějaká stravovací doporučení? děkuji M.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Makrobiotická strava obsahuje hodně vlákniny rozpustné i nerozpustné a může vést k nadýmání. Pravděpodobně se makrobiotickou stravou změnily bakterie ve Vašem střevě radikálním způsobem. Zkuste přidat probiotika ve formě jogurtů nebo probiotik v tabletách, případně se vraťte k předchozímu stravování, při kterém Vás nadýmání netrápilo.“
Michaela Fialová: „Dobrý večer, již delší dobu ( kolem 20. let ) se potýkám s psychyckými problémy které jsou způsobeny mou pomalostí ,které vedlo ve škole k šikaně a v pozdějším věku i ke ztrátě zaměstnání a o mnoho lepší to není ani v současném (operátor výrobních linek).V dětství jsem navštěvovala psychologa i psychiatra z důvodu problémů s učením.Diagnoza byla Dyslexie ,Dysortografie,Dysgrafie a Dyskalkulie.na střední škole jsem můj hendikep tajila a vyučila se.Po nástupu do pracovního procesu se ale má pomalost stala mím nepřítelem a z důvodu že sem dělala chybi jsem o práci přišla.V nové práci problémy přetrvávají a potýkám se se s odsuzováním od kolegů.Proto sem navštívila opět psychologa kterému se můj problém nezdál příliš hrozný .Nevím si s tím rady a budu ráda za jakoukoly radu.Přeji krásný večer a mnoho úspěchů . Předem děkuji.Michaela“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Milá Michaelo, podle toho, co píšete, jste k sobě hodně kritická. Třeba Vaše "pomalejší" tempo není problémem, ale spíš se stáváte terčem pro Váš pocit nejistoty. Pokud Vám psycholog dodával sebedůvěru sdělením, že Váš problém není příliš závažný, zkuste tomu uvěřit a chovat se tak jako ostatní. Netrapte se, neporovnávejte se s ostatními a pěstujte (i za pomoci psychologa) sebedůvěru , nadhled a odstup. Ti, co Vám budou chtít ublížit, mohou být slabší než Vy. Pokud se jimi nenecháte znejistit, přestanou Vás obtěžovat. Je spousta lidí, kteří trpěli dyslexií i ostatními diagnozami, které zmiňujete, a přesto žijí kvaslitní život. Možná se tím vším jen netají ani nikomu nedovolí, aby je posuzovali podle toho, co jim nejde, ale žádají, aby byli respektováni takoví, jací jsou. I Vy jste jistě cenná bytost, která si nezaslouží, aby ji druzí kvůli těmto diagnozám odsuzovali. Hledejte své silné stránky, nesoustřeďte se jen na své slabiny! Každý má slabé i silné stránky, máte v sobě určitě spoustu dosud třeba neobjevených schopností. Zkuste je najít s pomocí těch, kdo Vás mají rádi, fandí Vám a chtějí Vám pomoci. Netajte se se svým trápením a hledejte dál. Určitě najdete pomoc a přátelství.“
Lucie: „Dobrý večer,paní doktorko,je dobré sladit třtinovým cukrem a čím se liší od bíleho cukru,předem děkuji,za odpověd,jinak se mi líbí váš pořad“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Třtinový cukr má mírně lepší tzv.glykemický index, jinak se příliš od rafinovaného řepného cukru neliší.“
Hanka: „Vazena pani doktorko mam strach z doktoru a hlavne z vysetreni nevim jak se toho zbavit mam i vysoky tlak porad se bojim dekuji za odpoved“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Strach z lékařů provázený vyšším krevním tlakem má dokonce své jméno: říká se mu syndrom bílého pláště. Jednoduchý recept neexistuje, pomáhá koupit si tlakoměr, měřit si tlak doma a donést na kontrolu k lékaři výsledky těchto domácích měření. Strachu z lékařů se zbavíte, pokud si najdete lékaře, kterému budete důvěřovat a budete ho pravidelně navštěvovat. Někdy takovým lékařem může být Váš obvodní lékař, někdy to může být psycholog. Nevzdávejte se, strach lze překonat tréningem a podporou. A´T už ze strany blízkých, přátel nebo přátelských zdravotníků. Držím palce!“
Lucie: „dobrý večer,mě vypadávají vlasy,hlavně po umytí je to normální?,předem děkuji za info.....“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Milá Lucie, vypadávání určitého množství vlasů po umytí může být normální. V pořadu jste mohla vidět jakousi "stupnici vypadávání vlasů", pokud si nejste jáistá, zda ve Vašem případě jde ještě o normální obnovu vlasů, zkuste vypadlé vlasy sebrat a spočítat. Je-li jich méně než 5O, jde, pravdeěpodobně, o normální jev. Odborníkem, který Vám může pomoci péřesněji, je kožní lékař, do jehož odbornosti vlasy, jako tzv. kožní adnexa, patří. Dokáže Vám říci i to, zda je Váš vlasový porost zdravý nebo ne.“
Milan: „Dobrý večer, co říkáte na používání potravinových doplňků v rámci stravy. Jak se díváte na vitamín B12 v souvislosti s onkologickými onemocněními. Mohou jej pacienti využívat v běžné potravě apotravinových doplňcích?“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Podle onkologů není preventivní doplňování vitaminu B12 u onkologických onemocnění vhodné. K tomu mohu ještě doplnit následující: dodávání JAKÉHOKOLI vitaminu bez toho, že je prokázán jeho nedostatek a potřeba, je zbytečné - a v některých případech vysloveně škodlivé. I vitaminem C se lze předávkovat, pokud ho užíváme neuváženě a v nadbytečném množství. Onmkologičtí pacienti by rozhodně měli jaskoukoli podpůrnou léčbu konzultovat hlavně se svým onkologem. Mohou si neuváženou aplikací vitaminů a dáietních doplňků víc uškodit nežli prospět.“
Milada: „Dobrý večer, chtěla bych se zeptat na svoji vnučku, které je 16 let a přešla na veganskou stravu. Nemůže ji to uškodit? Děkuji a přeji hezký večer.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Veganství je považováno za nedostatečnou tzv. alternativní výživu, při níž nelze zajistit dostatečný přísun některých nezbytných mikroživin (vitaminů a stopových prvků). Vegani musí doplňovat např.vitamin B12, který tato strava neobsahuje v dostatečném množství. Často chybí i rybí tuky, nezbytné aminokyseliny (obsažené ve vejcích) , případně železo. Veganství v době puberty může vést k hormonálním výpadkům a k nedostatečné tvorbě tělesného tuku.Veganství je spíš extrémní filosofie nežli zdravý životní styl.“
Katka: „Dobrý večer! Stejně jako taťka trpím lupenkou, i když v daleko menším rozsahu, než on. Existuje, kromě mastí, nějaký jiný způsob, jak ji léčit? Děkuji.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Lupénka (psoriása) je dědičné onemocnění kůže, kromě léčivých přípravků pomáhá ultrafialové záření, pobyt u moře, v některých případech i strava s omezením volného cukru. Je třeba vyloučit jiná kožní onemocnění a připravit se na celooživotní zvýšenou péči o stav kůže. Někteří autoři upozorňují i na negativní vliv psychického stresu. Rada zní: zjistěte, co Vám konkrétně svědčí a co vede ke zhoršení stavu kůže a přizpůsobte svůj životní styl těmto zjiáštěním.“
Jakub: „Dobrý večer, je mi 18 let, měřím 180 cm a moje váha je 59 kg. Snažím se přibírat na váze, ale stále to nějak nejde. Možná může být příčinou stres související se studiem (přiznám se občas hladovím). Prosím poraďte jak změnit jídelníček, mám jíst min. 6x denně, začít cvičit...více se pohybovat? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Vaše hmotnost je skutečně nízká, Jakube. Sám obviňujete stres související se studiem, proto doporučuji co možná nejpravidelnější režim, díostatek odpočinku a času na jídlo i nevysilující pohyb. Nepřepínejte se, dávky cvičení (spíš posilovací než vytrvalostní) zvyšujte péostupně a přidejte i jídlo. Možná by stálo zato konzultovat trenéra a výživového poradce. A jste-li "nervák", pak trénujte nadhlůed a odstup a položte si otázku: kvůli komu/čemu studuji? Studuji opravdu to, co mne zajímá nebo jenom "potřebuji papír"?“
Jiří JELÍNEK: „Paní doktorko ty krátké otázky s podpisem křestním jménem mi připadá jako by psal jeden a ten samý člověk. Budete odpovídat prosím na všechny otázky? :O“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Tak to, vážně, neposoudím. Zkouším odpovídat postupně na vše, ale mám omezený čas. Některé opakující se otázky přeskakuji, víc udělast nemohu.“
blanka: „Dobrý večer jaké potraviny jsou vhodné při snížené funkci štítné žlázy občas beru Chlorellu a užívám každé ráno EUTHYROX dá se štítná žláza vyléčit Děkuji za odpověď“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Onemocnění štítné žlázy bývá ve značné míře vinou dědičnosti nebo autoimunního postihu. Oba tyto případy nejsou stravou ovlivnitelné. V určitém procentu případů štítná žláza reasguje na fyzický či psychický stres a jen v těchto případech se jedná o stav přechodný. V ostatních případech jde o doživotní potřebu léků. Specialista, který dokáže jednotlivá onemocnění odlišit a poradit s léčbou , je endokrinolog.“
Olina: „chci Vám jemom poděkovat za krásný a poučný program..............OL.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Díky, Vaše uznání těší!“
Katka: „Děkuji za Vaši odpověď. Moc ráda Váš pořad sleduji. Byla jste mi sympatická již od začátku Vašeho působení na televizních obrazovkách. Ať se Vám daří a Váš pořad ať se stále těší vysoké sledovanosti.“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Milá Katko, děkuji za milá slova. Doufáme s celým štábem, že se pořad bude líbit i nadále. Držte nám, prosíme, palce!“
lucie: „mám od narození,bohužel atopický ekzém lze se o zbavit ve stáří?,předem a jestli je možné zkusit solnou jeskyni bez doporučení nebo spíš se poradit s kožním lékařem zda by mi to pomohlo když má učinky,předem děkuji za odpověd“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Zbavit se atopického ekzému bývá velký oříšek. Někdy z něj trpící tzv."vyroste", jindy pomůže úprava stravy,jindy péče o kůži nebo psychické zklidnění či změna prostředí (dobře zabírá pobyt u moře). Ale vždy je dobré zkusit vše a toho, co funguje nejlépe, se držet.“
lucie: „líbí se mi vaše odborné rady a vystupování v pořadu,ráda se dívám sledují každý díl“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Děkuji, Lucie! Uznání motivuje!“
Romana: „Dobrý den, jsem onkologická pacientka - karcinom prsu - a chtěla bych změnit jídelníček. Zařadit více zdravých surovin, zeleniny, prostě udělat něco pro sebe i svoje blízké. Ale od čeho se odpíchnout, co vybrat a vůbec, jak ideálně takovou změnu začít?“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Karcinom prsu je onemocnění v současné době velmi dobře reagující na specifickou terapii. V období rekonvalescence je dobré vyloučit či alespoˇn významně omezit konzumaci alkoholu a nasycených živočišných tuků (uzeniny, tučná masa, nadbytek másla a tučných mléčných výrobků), přidat vlákninu (ovoce, zelenina) a vyvarovat se extrémů na všech úrovních. Řiďte se doporučeními Vašeho onkologa a udržujte si optimismus a nadhled. Znovu opakuji: jde o velmi dobře léčitelné onemocnění, nepropadejte panice, choďte na kontroly a držte se racionální diety, neuchylujte se k žádným extrémním doporučením bez konzultace s ošetřujícím lékařem.“
Libor: „Dobrý večer paní doktorko, již několik let mám problém s polykáním, při polknutí cítím sice nebolestivé, ale nepříjemné "chroupnutí", "lupnutí", pociťoval jsem to zprvu několikrát do měsíce, pak do týdne a nyní už denně, alergologie v pořádku, CT v pořádku a na ORL mi řekli, že to je u mužů běžné a normální. Já to ale již pociťuji i několikrát denně, zvláště třeba když ležím nebo polknu s hlavou vzhůru. Pouze při polknutí s hlavou dolu (bradu na prsou) problém není. Prosím poraďte jak se problému mohu zavit, už jsem bezradný. Děkuji“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Pokud všechna popisovaná vyšetření nenalezla příčinu, může jít o špatné držení tělas (předsunutá lebka) nebo přílišné napětí v oblasti šíjových či krčních svalů.Napadá mě již jen gastroenterolog, případně rehabilitační lékař, pokud se odborníků týká. Porucha polykání nemusí být objektivní, ale může jít o přílišné soustředění na polykací akt. Mimochodem, polykat se zakloněnou hlavou opravdu prakticky nelze, v tom nevidím nic divného.“
Martina Nováková: „Vážená paní doktorko, velmi si vás vážím a líbí se mi váš nový pořad. Chtěla bych se zeptat, jestli poskytujete i nějakou individuální péči pacientům a kde bychom se na vás mohli obrátit? Děkuji za odpověď a přeju hodně úspěchů s pořadem“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Děkujin za laskavá slova. Podívejte se na stránky www.cajthamlova.cz, tam najdete informace o mé konzultační činnosti. Pokud budete mít zájem nás navštívit, najdete tam i kontakty a adresu. Těším se na viděnou!“
Ivet: „Dobrý večer, je možné vyléčit vysoký krevní tlak i po padesátce? Je možné, že úpravou stravy a životního stylu by se daly léky zcela vysadit?“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Úplné vysazení léků není záležitostí běžnou. Pokud se už vysoký krevní tlak vyvine a léky jsou potřeba, bývá jejich vysazování otázkou spíš pro kardiologa, který posoudí stav Vašeho kardiovaskulárního systému a prognozu. Zvýšení krevního tlaku má složku vrozenou, získanou během mnoha let života, složku psychickou i hormonální. Je třeba vždy posoudit konkrétního péacienta v historickém rámci několika let. Pár měsíců může pomoci tlak stabilizovat, ale jen komplexní přístup pomáhá řešit situaci v celé šíři. Často nestačí "pouhé" režimové opatření a léky bývají celoživotně nezbytné. Jak jsem psala, konzultujte kardiologa.“
lucie: „pusobíte ppříjemným dojmem a dobrý nápad uvest tenhle pořad do TV“
MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Děkuji všem za milá slova i za dotazy a důvěru, omlouvám se, že jsem nestačila odpovědět na všechny dotazy a doufám, že se alespoň na ty nejzajímavější dozvíte odpovědi v některém z našich příštích dílů. Přeji všem dobroíu noc, pevné zdraví a hodně chuti a radosti do dalších let. Vaše Kateřinas Cajthamlová“